توافق نظامی میان اسرائیل و آمریکا

اقدامات جدید اسرائیل

نوآوران – فرزانه اسکندریان: موشه کالون، وزیر اطلاعات و آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه اعلام کردند که هر دو طرف خواهان امضای سریع قراراد جدید نظامی به پیشنهاد آمریکا هستند. این در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در ابتدا این موضوع را رد کرد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
اقدامات جدید اسرائیل
نوآوران -

به گزارش هاآرتص، تاریخ توافق نظامی قبلی که بین اسرائیل و ایالات متحده در سال 2007 به امضا رسید، سال 2018 به انقضا می‌رسد. طبق این قرارداد، آمریکا باید در طول 10 سال 30 میلیارد دلار، به عبارتی سالانه 3 میلیارد دلار، به عنوان کمک نظامی به اسرائیل پرداخت کند. از نوامبر 2015، مقامات این دو کشور مذاکرتی برای امضای قرارداد جدیدی برای ده سال بعدی تشکیل دادند.

به هر حال، دو طرف قرارداد در همه موارد هم‌عقیده نیستند. اولین مورد میزان کمک نظامیست؛ اسرائیل مجموعا بین 40 تا 50 میلیارد دلار برای 10 سال می‌خواهد، در حالیکه دولت آمریکا پیشنهاد 34 تا 37 میلیارد دلار را ارائه داده‌است. دولت آمریکا فقط در حالی میزان کمک مالی را تا 40 میلیارد دلار افزایش می‌دهد که اسرائیل در طول زمان قرارداد کمک بیشتری از کنگره آمریکا درخواست نکند. اما از طرف دیگر، اسرائیل این پیش‌شرط را نپذیرفته‌است.

علاوه‌براین، دولت آمریکا اصرار دارد که این کمک نظامی به‌طورکامل در ایالات متحده صرف شود. اما در حال حاضر اسرائیل اجازه دارد تا 26 درصد کمک‌های دریافتی را برای صنایع دفاعی منطقه خرج کند.

جت‌های نظامی اف-35

به گزارش جروزالم پست، تال کلمن، فرمانده نیروهای هوائی اسرائیل، اعلام کرد که کشورش قصد دارد تا سیستم سایبری دفاعی را روی جت‌های اف-35 نصب کند. این توافق بعد از دیدار مقامات اسرائیلی، آمریکائی و مسؤولان شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) شکل گرفت.

نیروی هوایی اسرائیل (IAF) ادعا کرده که جت‌های مورد نظر فقط داخل مرزهای اسرائیل باشند تا در صورت حمله احتمالی بتوانند سریع به‌کارگرفته‌شوند. در ضمن، 50 درصد آموزش خلبانان با جت‌های شبیه‌سازی‌شده اف-35 صورت می‌گیرد که 5 برابر نسبت به مدل قبلی اف- 16 ارتقا پیدا کرده‌است. همچنین، این سازمان در نظر دارد تا تعداد جت‌های دریافتی را از 33 به 50 عدد برساند.

بعد از ارسال دو جت اف-35 در سال 2016، هر ساله 6 تا 7 جت به این کشور فرستاده می‌شود تا به تعداد 33 جت موردنظر برسد. کلمن از خلبانان این جت‌ها به عنوان «تیم رویائی» یاد کرد، به گفته‌اش بهترین گروهیست که اسرائیل تا بحال داشته ‌است.

لیبرمن همچنین روز چهارشنبه در مراسم تحویل اولین جنگنده اف-35 با نام عبری «آدیر» در فورت ورث تگزاس شرکت کرد.

پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای ویژه که در وبسایت وزارت دفاع منتشر شد اعلام کرد ارتش اسرائیل اولین نیروی نظامی خارجی است که این جنگنده رادارگریز را تحویل می‌گیرد.

افزایش همکاری با ناتو

نتانیاهوهمچنین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با دبیرکل ناتو اعلام کرد که این رژیم به زودی دفتر خود را در مقر ناتو افتتاح می‌کند.

طبق گزارش واحد مرکزی خبر، دبیرکل ناتو گفت: اسرائیل سالهاست که شریک فعال ناتو بوده و در زمینه امنیت اطلاعات با این سازمان توافقنامه همکاری امضاء کرده‌است.

ینس استولتنبرگ در کنفرانس خبری با روون ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی در مقر ناتو گفت: ما گفتگوهایی سازنده درباره چالش‌های مشترک و نحوه افزایش همکاری بین ناتو و اسرائیل داشتیم. اسرائیل بیش از بیست سال است که شریک بسیار فعال ناتو بوده است. اسرائیل در زمینه امنیت اطلاعات با ناتو توافق دارد که به سال 2001 باز می گردد.

بر همین اساس خبرگزاری ایسنا هم به نقل از پایگاه خبری  التحریر مصر نوشت: روون ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی در این کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که گشایش این دفتر به اسرائیل و ناتو برای تقویت همکاری‌های دوجانبه و بهبود روابط کمک می‌کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز اعلام کرد که اسرائیل شریکی «کارآمد» برای ناتو در 20 سال گذشته بوده و در حال حاضر هم تقویت همکاری‌ها میان دو طرف اصلی مهم است.

گشایش دفتر اسرائیل در مقر ناتو مساله‌ای بود که طی سال‌های گذشته با مخالفت شدید ترکیه به عنوان یکی از اعضای رسمی ناتو رو به رو بود.

ترکیه که تا سال 2010 از مهمترین هم‌پیمانان اسرائیل در خاورمیانه بود پس از حمله اسرائیل به ناوگان آزادی در دریای «مرمره» و تنش با تل آویو مخالفت خود را با گشایش دفتر اسرائیل در مقر ناتو اعلام کرد. اما پس از مذاکرات میان دو طرف طی ماه‌های گذشته برای عادی سازی روابط ترکیه سرانجام به این مساله رضایت داد.

ساخت جزیره مصنوعی

وزیر حمل و نقل اسرائیل روز دوشنبه اعلام کرد که برای اجرایی‌شدن طرح احداث یک «جزیره مصنوعی» در سواحل نوار غزه که تحت کنترل حماس است، تلاش می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، فلسطینی‌ها به این طرح بدبین، و نگران آن هستند که هدف اسرائیل بیشتر جدا کردن نوار غزه از کرانه باختری است. حماس می‌گوید طرح اسرائیل سختی های اقتصادی نوار غزه را بیشتر خواهد کرد. نوار غزه اکنون تحت محاصره اقتصادی اسرائیل و مصر قرار دارد.

با این‌حال، ییسرائل کاتز، وزیر ترابری اسرائیل با بیان اینکه بر روی این جزیره می توان یک فرودگاه هم تاسیس کرد؛ تاکید کرد جزیره مصنوعی مذکور با یک پل به طول 5 کیلومتر می تواند به غزه متصل شود.

بنا به اظهارات کاتز کنترل امنیتی جزیره بر عهده اسرائیل و اداره کرد آن بر عهده فلسطین و جامعه بین الملل خواهد بود.

روابط متزلزل با آمریکا

رویکرد سیاسی نتانیاهو مخصوصا بعد از امضای توافق هسته‌ای بین ایران و کشورهای 5+1 باعث کمرنگ شدن روابط کشورش با آمریکا شده به طوری که قدرت و جایگاه خودش نیز تحت تاثیر قرار گرفت. از طرف دیگر نیز، همسو بودن اسرائیل با حزب جمهوری‌خواه آمریکا باعث تشدید اختلاف نظرها شده‌آست.

در انتخابات قبلی آمریکا، نتانیاهو از رقیب جمهوری‌خواه اوباما، میت رامنی حمایت کرد و ران درمر، فعال پیشین جمهوری‌خواه را به عنوان سفیر کشورش به واشنگتن منصوب کرد.

در نتیجه، پتانسیل‌های موجود قرارداد نظامی بین دو کشور به مراتب کمتر شده‌است. از طرف دیگر، علاقه شهروندان اسرائیلی به مخالفت بین نتانیاهو و واشنگتن هر چه بیشتر میزان قدرت و کیفیت نیروهای دفاعی اسرائیل را کاهش داده‌است.

علاوه بر اختلاف نظر بین این دو کشور دوست، میان احزاب مخلف نیز در اسرائیل کشمکش وجود دارد. مایکل اورن، سفیر پیشین اسرائیل با اعلام مخالفت با کالون و انتقاد از سیاست‌های اوباما، رئیس جمهور آمریکا در خاورمیانه روز سه‌شنبه از بنیامین نتانیاهو درخواست کرد تا قرارداد جدید را با آمریکا امضا نکند. هنوز هم مقامات اسرائیلی امید دارند تا در این دور از انتخابات آمریکا جمهوری‌خواهان برنده رقابت شوند.