خروج انگلیس از اتحادیه اروپا

«برگزیت» در میان کشمکش‌های پوپولیستی

مردم انگلیس بعد از 43 سال عضویت در اتحادیه اروپا روز پنج شنبه در یک اقدام تاریخی به پای صندوق های رای رفتند و با 51.9 درصد آرا به خروج از این اتحادیه رای دادند.به گزارش ایرنا، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس هم بعد از مشخص شدن نتیجه آرا با یک وقفه نسبتا طولانی در سخنانی کوتاه در جمع خبرنگاران مقابل خانه شماره 10 داونینگ استریت از استعفای خود در آینده خبر داد و گفت: قبلا با ملکه انگلیس در این خصوص صحبت کرده‌است.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
«برگزیت» در میان کشمکش‌های پوپولیستی
نوآوران -

وی گفت که در کنفرانس آینده حزب محافظه کار در اکتبر آینده رهبر جدید خود را انتخاب خواهد کرد. کامرون که از حامیان جدی ادامه حضور در اتحادیه اروپا بود گفت که به رای مردم انگلیس که خواهان خروج از این اتحادیه شده‌اند بایستی احترام گذاشته شود.وی اظهار داشت : فکر نمی‌کنم که درست باشد من ناخدای این این کشتی برای رسیدن به مقصد بعدی باشم. نخست وزیر انگلیس گفت: فعلا نیازی به یک جدول زمانی دقیق (برای زمان استعفا) نیست ولی ما باید تا ماه اکتبر سال جاری یک نخست وزیر جدید داشته باشیم.بسیاری از بوریس جانسون، شهردار سابق شهر لندن و یک حامی اصلی جنبش حامی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، به عنوان کاندیدای جانشینی دیوید کامرون برای نخست وزیری یاد می کنند.

دیوید کامرون وعده داده بود در صورت رای انگلیسی ها به خروج از اتحادیه اروپا سریعا بعد از همه پرسی این فرآیند خروج را آغاز کند. با این حال حتی اگر هم که وی به وعده اش عمل کند برخی از رهبران جنبش حامی خروج توصیه به حرکت آهسته در این مسیر کرده اند و قرار نیست خیلی سریع تغییرات رخ دهند و فعلا قوانین تجارت و مهاجرت فعلی برقرار خواهند ماند. انتظار می رود فرآیند جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا پیچیده و پرمناقشه باشد هر چند که بر اساس معاهده فعلی حاکم بر اتحادیه اروپا این فرآیند محدود به دو سال شده است. با این تصمیم رای دهندگان انگلیسی یک فرآیند چندساله مذاکرات میان این کشور و اتحادیه اروپا بر سر روابط تجاری و سیاسی به راه خواهد افتاد و این همه‌پرسی آغاز این فرآیند پرمناقشه که ممکن است چند دهه برای به نتیجه رسیدن به طول بیانجامد خواهد بود.خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بلافاصله سبب بروز تبعات سیاسی اقتصادی متعددی شده است از جمله موجب کاهش بی سابقه ارزش پوند در برابر دلار از سال 1985 بدین سو شد که در واقع افت 13 درصدی را نشان می دهد.

پیتر فاستر، تحلیل‌گر تلگراف در گزارشی نوشت که دو نوع دیدگاه در مواجهه با پدیده برگزیت وجود دارد؛ کسانی که خوشبین هستند این رخداد را جرقه‌ای برای آغاز تغییری جدید برای اروپا می‌بینند. این‌ها کسانی هستند که به نظم کنونی ایراد وارد می‌کردند و به دنیال نوعی از مدیریت هستند که مه با واقعیت‌های حاضر مطابقت بیشتری دارد. و در عین حال، سعی دارند بازار و مرزهای زمینی و هوایی مشترک با اروپا حفظ شود.

کشورهای اروپائی متاثر از جریان برگزیت

تصمیم انگلیسی‌ها بر خروج از اتحادیه اروپا کشورهای دیگر، مانند فرانسه، ایتالیا و هلند را نیز در تب و تاب خروج از این اتحادیه انداخت.  سیاست‌مداران شک‌‌گرای اروپایی اخیرا طرفدار بیشتری پیدا کرده‌اند و نظرسنجی‌ها حاکی از این است که حداقل 8 کشور دیگر خواهان خروج از این اتحادیه هستند، به طوری که انتظار می‌رود فرانسه، اتریش، ایتالیا، آلمان، سوئد و چک رفراندوم مشابهی را برگزا کنند.

پائولو داردانلی، سخنران و استاد دانشگاه مطالعات فدرال «کنت» در گفت‌وگویی اعلام کرد با وجود اینکه زمان زیادی طول خواهد کشید تا کشورهای دیگر اروپایی نیز بخواهند همین جریان را دنبال کنند اما تردید و مخالفت به مراتب بیشتر شده‌است. وی گفت: دانمارک و سوئد کشورهایی خواهند بود که  که رخداد اخیر را از نزدیک بررسی خواهند کرد چراکه جایگاه‌شان در اتحادیه اروپا به طرز چشمگیری تضعیف خواهد شد.

اما کسی نمی‌تواند منکر سختی این ماجرا با توجه به عدم‌انسجام در روایت‌های مختلف پوپولیستی، تجارت جهانی و واگرایی بیشتر اتحادیه اروپا شود. بحرانی که انگلیس هم‌اکنون با آن مواجه است بیرون آمدن از کشمکش‌های پوپولیستی و دست‌یابی به اصلاحات ساختاری اقتصادی است تا اجازه ندهد اروپا به حالت ژئوپلیتیکی دوران قدیم فرو رود.

انگلیس و ناتو

از طرف دیگر، آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل نااتو راجب به پدیده برگزیت گفت با وجود اینکه مردم انگلیس تصمیم بر جدایی از اتحادیه اروپا گرفتند اما این کشور همچنان عضو ناتو باقی می‌ماند. وی گفت: ‌انگلیس عضو قدرتمند و باتعهد ناتو می‌ماند و نقش خود را در این «پیمان» بازی خواهد کرد.

وی در ادامه افزود که در وضعیت بی‌ثباتی و عدم‌قطعیت کنونی پیمان ناتو بین متحدان اروپایی و آمریکای شمالی نسبت به هرنوع همکاری‌های دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار است. راسموسن سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را به عنوان ستون اصلی ثبات در جهان پرآشوب توصیف کرد که سعی در ایجاد صلح و امنیت دارد.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو نیز بعد از انتشار اخبار مربوط به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اصرار داشت که این کشور همچنین به عنوان متحد پرقدرت بماند و نقش کلیدی خود را باز ادامه دهد. اما این در حالی است که نقش انگلیس در ناتو روابط را با روسیه تحت تاثیر قرار خواهد داد.

خبرگزاری ایتارتاس به نقل از سیلوانف نوشت: برگزیت برای روسیه نامطلوب است و افزون بر سقوط بهای نفت به کاهش ارزش روبل نیز منجر می‌شود. وی افزود که دامنه پیامدهای نتیجه همه پرسی انگلیس بر اقتصاد روسیه از تایثرهای منفی بحران اقتصادی چند سال گذشته جهان کمتر خواهد بود و از این رو عواقب محدودتری دارد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز گفته بود: نتیجه همه پرسی در انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا یک مساله داخلی این کشور است.دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین نیز اعلام کرده که ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه بعدا در باره نتیجه همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اظهارنظر می کند.

انگلیس در دهه 70 میلادی به عضویت اتحادیه اروپا درآمد که آن زمان «اتحادیه اقتصادی اروپا» بود و بعدها به اتحادیه اروپا تغییر نام داد و اعضای آن نیز به 28 کشور رسید.