جنگ علیه روسیه و نقش مبهم انگلیس بعد از خروج

اروپا در گیرودار چالش‌های نظامی – اقتصادی

فرزانه اسکندریان- همچنان‌که نظامیان ناتو و ایالات متحده در مرزهای روسیه اقدامات جدیدی اتخاذ می‌کنند، احتمال جنگ با روسیه قوت گرفته‌است. اریک سی. مورگولیس، در گلوبال ریسرچ با اشاره به کتاب «خواب‌گردها: چگونه اروپا در سال 1914 وارد جنگ شد؟» گفت: پروفسور کریستوفر کلارک در این کتاب به خوبی توضیح می‌دهد که چگونه مقامات ارشد ضدآلمانی در فرانسه، بریتانیا و روسیه جنگ جهانی اول را مهندسی کردند، که جنگی غیرضروری، ابلهانه و غیر منطقی بود. با وجود اینکه آلمان، اتریش و مجارستان تا حدی مقصر بودند، اما آنها مانند فرانسه، صربستان، روسیه و بریتانیا ستیزه‌جویی نکرده‌بودند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
اروپا در گیرودار چالش‌های نظامی – اقتصادی
نوآوران -

اکنون نیز همین روند قابل مشاهده است. طرفداران جنگ در آمریکا، با پشتیبانی بخش صنعتی-نظامی،‌ رسانه‌ها و نومحافظه‌کاران به دنبال درگیری هستند. نیروهای مبارز ناتو و آمریکا به مرزهای غربی روسیه در اوکراین، و دریای بالتیک و سیاه فرستاده شدند. ناتو تا 40 میلیارد دلار از اوکراین برای مقابله با روسیه حمایت مالی کرده‌است. برخی از مقامات آمریکا از دولت کشورشان درخواست کرده‌اند تا با روسیه در میدان جنگ سوریه مبارزه کنند. جنگنده‌های آمریکا نزدیکی سواحل روسیه در دریای سیاه، بالتیک و آرام هستند. نیروهای هوایی ناتو هم در حال تفحص خطوط هوایی غرب روسیه هستند. مورگولیس در این مقاله خاطرنشان می‌کند که عمده این اقدامات بر اساس تمایل راستی‌های افراطی و نومحافظه‌کاران در آمریکا و اروپا پیش می‌رود که بر خلاف خواسته‌های اکثر آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها است که مخالف هرگونه درگیری نظامی با روسیه هستند.

این در حالی است که آلمان بعد از جنگ جهانی سیاست مستقلی نداشته‌است و از طریق رسانه‌ها اینگونه ابراز می‌کند که آمریکا هنوز در راس اقدامات است. فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان در حرکت تازه‌ای، از واشنگتن و ناتو درخواست کرد که به هرگونه مخاصمه‌جویی‌ نسبت به روسیه پایان دهند. در حقیقت، این مقام آلمانی از جانب  دیگر مقامات اروپایی هم سخن می‌گوید که عمیقا نگران اقدامات تحریک‌آمیز علیه روسیه هستند.

به عبارتی، بسیاری از کشورهای اروپایی می‌خواهند تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه پایان یابد، هیچ‌کس در اروپا نگران درگیری مسکو و کریمه در اوکراین نیست. این تحریم‌ها صادرات کشورهای اروپا را به روسیه آن هم در دوران کساد اقتصادی به‌طور جدی تحت تاثیر قرار داد. از طرف دیگر نیز هیچ کدام از کشورهای اروپایی آمادگی جنگ در مناطق شرقی را ندارند. در این میان فقط طرف آمریکایی موافق جنگ و درگیری با روسیه است. اما جای تعجب دارد که دونالد ترامپ، نامزد انتخاباتی آمریکا بر خلاف اظهار نظرات نه چندان قابل‌قبولش مخالف درگیری با روسیه یا خاورمیانه است، چون هیچ سودی در این کشمکش نمی‌بیند.

تاکنون، آمریکا و ناتو فقط توانسته‌اند ترس‌ها و نگرانی‌ها را در روسیه نسبت به طرف‌های غربی به عنوان دشمن آشتی‌ناپذیر تشدید کنند. اما خیلی بعید به نظر می‌رسد که دولت و مردم روسیه بخواهند به سادگی تسلیم چندهزار نظامی آمریکا و ناتو شوند. بعد از فردریش دوم، رهبران اروپایی یاد گرفته‌اند که نباید با روسیه درافتاد.

مورگولیس در ادامه نوشت؛ هنوز این فکر که هیلاری کلینتون بخواهد جریانات نظامی را علیه روسیه فرماندهی کند لرز به اندام میندازد. بالاخره زمان آن می‌رسد که تحریکات نظامی زمینی، دریایی و هوایی علیه روسیه منجر به جنگ و واکنش جدی روسیه شود. فقط کافیست جرقه جنگ مانند تجربه سارایوو روشن شود تا قدرت‌های هسته‌ای دنیا جنگ را آغاز کنند.

چالش برگزیت

اما در این میان،‌ خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به عنوان یکی از اعضای کلیدی اتحادیه اروپا و ناتو روابط بین‌المللی را دچار چالشی جدید کرده به طوری که برخی بر این عقیده هستند که این مسیر ممکن است به جنگ جهانی سوم منجر شود.

پاول کریگ رابرتس، در مقاله‌ای به توضیح پدیده برگزیت و تاثیر آن در رابطه با اتحادیه اروپا و ناتو پرداخت. یه گفته وی، اتحادیه اروپا و ناتو دو سازمان تحت کنترل واشنگتن هستند تا آمریکا بهتر بتواند بر اروپایی‌ها و مناطق غربی مسلط شود. واشنگتن بدون این دو سازمان نمی‌توانست اروپا و اتحادیه‌اش را را وارد درگیری‌ها با روسیه کند.

این تحلیل‌گر سیاسی خروج انگلیس را از اتحادیه اروپا اقدامی در جهت آزادی از قوانین اتحادیه اروپا بیان کرد، چرا که انگلیسی‌ها بخوبی فهمیده‌بودند که این اتحادیه را یک مکانیسم غیرقابل اعتماد می‌چرخاند. به همین جهت، واشنگتن سعی کرده تا کمپینی از فعالان چپ را تشکیل دهد که هچنان آزادی و تفکرات نژادپرستانه انگلیسی‌ها را هم محفوظ نگاه دارد.

در همین راستا، به گزارش آیریش ایندیپندنت، اتحادیه اروپا و آمریکا قصد دارند از دو نشست جداگانه اتحادیه مذکور و ناتو در روزهای آتی به منظور پیشبرد اصلاحات دو ستون امنیتی اصلی غرب استفاده کنند. یکی از مقام‌های دفاعی ارشد آگاه از همکاری ناتو – اتحادیه اروپا گفت: کارها سخت‌تر می‌شود. ناتو می‌خواهد به اتحادیه اروپایی قوی‌تر پیوند داشته باشد نه اینکه یک گزینه پیش‌فرض برای اتحادیه‌ای ضعیف و تقسیم‌شده باشد.

در همین حال ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو تصمیم گرفته است تا روز گوته موئلر از آمریکا را به عنوان معاون دبیرکل ناتو انتخاب کند. وی قرار است جایگزین الکساندر ورشبو از آمریکا شود که این سمت را در فوریه 2012 در دست گرفته بود.

به هر حال، تصمیم دولت و مردم انگلیس در ادامه مسیر از اهمیت خاصی برخوردار خواهد بود. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که اولین احتمال بعد از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا این است که فدرال رزرو آمریکا، بانک مرکزی اروپا، ‌بانک ژاپن و شرکت مدیریت سرمایه «سوروس» سعی خواهند کرد تا پوند انگلیس را ضعیف کنند و اقتصاد این کشور را به چالش بکشند.

با وجود این، احتمال می‌رود همکاری نظامی انگلیس با ناتو بیشترشود، اما شرایط اقتصادی این کشور بعد از این تصمیم ملی هنوز جای سوال دارد. رابرتز در مقاله خود«رای برگزیت به چه معنی است؟ خوشبختانه، جدایی از اتحادیه اروپا و ناتو و اجتناب از جنگ» دو راهکار را برای انگلیس تشریح کرد؛ اول اینکه دولت و ملت انگلیس باید تصمیم خود را از هم‌اکنون عملی بدانند و منتظر دوسال ذکرشده نباشند، چرا که امکان دارد تنبیه‌ها و پروپاگانداهای بین‌المللی رای آنها را برگرداند، دوم اینکه دولت انگلیس باید هرچه سریعتر قطع همکاری خود را در جریان تحریم‌های آمریکا علیه روسیه اعلام کند و سپس اقتصاد خود را به کشورهای تازه متحد شده‌ی روسیه، چین، هند و ایران وصل کند. بدین ترتیب،‌ اقتصاد انگلیس می‌تواند از این مهلکه جان سالم بدر ببرد.