نماینده جمهوری‌خواه آمریکا و ایده «آمگزیت»

گمانه‌زنی‌ها درباره انتخابات دبیرکل سازمان‌ملل

فرزانه اسکندریان: همچنانکه اعتمادها نسبت به عملکرد سازمان‌ملل کم شده،‌ رقابت‌های جدیدی برای انتخاب دبیرکل جدید سازمان ملل از سرگرفته‌شده‌است.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
گمانه‌زنی‌ها درباره انتخابات دبیرکل سازمان‌ملل
نوآوران -

یاسمین شریف، نماینده حقوق بشر و کارمند بازنشسته سازمان‌ملل در خبرگزاری هافینگتن‌پست نوشت: نگاهی اجمالی به منشور سازمان‌ملل، بیانیه‌ی جهانی حقوق بشر و توافق‌های بعدی به خوبی نشان می‌دهد که هدف از تاسیس این سازمان توافق بر ارزش‌های والای حقوق بشر بوده نه فقط مسائل پیش‌پا افتاده. از دید «شریف»، این ارزش‌ها از ابتدا در چشم‌انداز جهانی این سازمان لحاظ بوده و هم‌اکنون نیز باید سعی شود تا پتانسیل‌ها هرچه بیشتر شکوفا شود.

این در حالی بود که موسسان سازمان ملل هم بعد از جنگ جهانی دوم و آشوب‌های دیگر سعی کردند تا مفهوم تازه‌ای را از بشردوستی ترویج دهند. لذا، سیاست‌مداران سعی دارند تا توان بالقوه‌ی این سازمان را عملی کنند. این دیدگاه‌ها در حالی مطرح شده که کشمکش‌ها بر سر انتخاب دبیرکل جدید سازمان‌ملل مطرح است. به‌هرحال، دوره دبیرکلی بان‌کی‌مون در تاریخ 31 دسامبر سال 2016 (11 دی 95) به پایان می‌رسد.

«آمگزیت» و خروج آمریکا از سازمان‌ملل؟

از طرفی، وبسایت «پرسونال لیبرتی» اعلام کرد که یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه آمریکا به دنبال خروج کشورش از سازمان ملل است. پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، توماس ماسی، نماینده جمهوری‌خواه آمریکا در پی این است تا ایده‌ی خروج کشورش را از سازمان‌ملل بسط دهد.

ماسی حامی خروج آمریکا از سازمان‌ملل (آمگزیت / Amexit) است که ایده‌ی اولیه آن در سال 2015 تحت عنوان «لایحه احیای خودمختاری آمریکا» مطرح شد. اگر این لایحه تصویب می‌شد آمریکا رسما از مقر سازمان ملل واقع در نیویورک جدا شده‌بود. وی همچنین در صفحه فیسبوک خود نیز اعلام کرد که یکی از بانیان این طرح بوده‌است.

در حال حاضر، کمک‌های اجباری و داوطلبانه آمریکا به سازمان‌ملل بالغ بر 8 میلیارد دلار در سال می‌رسد. طبق گزارش پرسونال لیبرتی، ماسی در نظر دارد تا با بلوکه کردن این مبلغ به سازمان ملل، روند خروج پرسنل و تجهیزات کشورش را تسهیل کند.

در قسمتی از این لایحه آمده:

«در صورت خروج آمریکا از سازمان‌ملل، از بودجه مورد نیاز برای قطع همکاری و اقدامات مشابه هیچ مبلغی نباید به سازمان‌ملل یا هر ارگان دیگر، آژانس تخصصی، کمیسیون یا بدنه‌های مرتبط پرداخت شود.

این لایحه همچنین احتمال هرگونه همکاری با سازمان‌ملل را حذف و هرگونه معافیت دیپلماتیک برای اعضای سازمان‌ملل در ایالات متحده را منفصل اعلام می‌کند. این نماینده جمهوری‌خواه آمریکایی تصریح کرد که دلیل عمده تحکیم روابط با سازمان‌ملل اطمینان از خودمختاری آمریکا بوده‌است.»

وی با اشاره به ادعای قدرت کشورش اضافه کرد: به عنوان یکی از اعضای سازمان‌ملل، زندگی شهروندان ما وابسته به کشورهای غیردموکراتیک شده‌است. این در حالی است که قانون اساسی آمریکا باید محور اصلی قوانین این سازمان باشد.

نامزد دبیرکلی سازمان‌ملل از شرق اروپا

همچنانکه رقابت‌ها بر سر دبیرکلی سازمان ملل به اوج خود رسیده، گمانه‌زنی‌های مختلفی بر سر این موضوع شکل گرفته‌است. این‌بار دبیرکل سازمان ملل باید سکان‌دار سازمانی باشد که بار بی‌احترامی و دورویی را بر دوش می‌کشد. این مشکلات به ماهیت مبهم و غیرقابل‌اعتماد این سازمان اضافه شده‌است.

از طرفی نیز، هنوز روند انتخاب دبیرکلی سازمان‌ملل از جانب برخی از کارشناسان زیر سوال ‌است. معمولا شورای امنیت سازمان ملل «گزینه پیشنهادی» خود را برای رهبری مجمع عمومی 193 عضوی سازمان ملل ارائه می‌دهد. اما به طور سنتی،‌ مجمع عمومی هیچ رای‌گیری عمومی برگزار نمی‌کند و برعکس جمعا به یک توافق کلی می‌رسند.

به گزارش الجزیره، تا کنون کاندیدهای مختلفی خود را معرفی کرده‌اند و به علت شرایط حساس جهانی هرکدام به نوعی زیر ذره بین قرا گرفته‌اند. در ماه آوریل، حتی دبیر کل کنونی سازمان‌ملل با هرکدام از آنها جلسه پرسش و پاسخی هم برگزار کرد. با وجود اینکه این جلسات ابعاد مختلفی را برای این سازمان شفاف‌سازی کرد، اما از سوی بسیاری مورد انتقاد قرار گرفت چرا که در این مذاکرات هیچ‌کدام از مسائل و مشکلات روز جهان مورد بررسی قرار نگرفت.

لوک کافی، در مقاله خود اینگونه نوشت: از 800 سوال مطرح شده،‌ کسی از کاندیدها نپرسید که چگونه با بحران‌های کنونی سوریه مواجه خواهد شد.

نکته قابل توجه این است که هر 8 دبیرکل سازمان‌ملل در 7 دهه اخیر همه مرد بودند و هیچ‌کدام از شرق اروپا به این سمت برگزیده نشده‌بودند. اینها مواردی هستند که انتظار می‌رود در انتخابات بعدی تغییر کند. از 11 نفر کاندید رسمی سازمان‌ملل، 5 نفرشان زن هستند. جنبش جدیدی نیز در بریتانیا با حمایت گروه‌های مختلف شکل گرفته تا کاندید زن بتواند برنده انتخابات بعدی شود. به هر حال، 3 نفر از زنان کاندید دبیرکلی سازمان ملل از شرق اروپا هستند چرا که برخی از سیاست‌مداران معتقدند که برنده بعدی انتخابات باید از شرق اروپا منسوب شود. نکته دیگر نیز این است که یکی از موارد مهمی که در انتساب دبیرکلی سازمان‌ملل در نظرگرفته می‌شد محل جغرافیایی افراد موردنظر بود. البته این قضیه فقط در سازمان ملل صدق نمی‌کند.

به گفته کافی، کارشناس مسائل اروپا و آمریکا، بعد از فروپاشی شوروی سابق در اوایل دهه 1990، کسی از اروپای شرقی در مشاغل مهم بین‌المللی منسوب نشده‌است. با وجود اینکه انتظار می‌رفت این بار دبیرکل ناتو از شرق اروپا انتخاب شود، اما فرد موردنظر از منطقه اسکاندیناوی برنده بازی شد.

با اینحال، کارشناسان معتقدند که اینبار یک کاندید از شرق اروپا می‌تواند چشم‌انداز سازمان‌ملل را آنطور که باید جهانی‌‌تر کند، چرا که مشکلات شرق اروپا با بسیاری از کشورهای جهان قرن بیست و یک مشترک است. بنابراین داشتن یک نماینده از این قسمت اروپا می‌تواند رویکرد سازمان را به سمت جوامع مدنی،‌ رشد اقتصادی و جهش به سمت دموکراسی سوق دهد.

پس از تغییر مهمی که در بدنه اتحادیه اروپا رخ داد و به دنبال آن کشورهای دیگر اروپایی در سدد خروج برآمدند و آنسوتر آمریکایی‌ها به فکر ترک سازمان ملل افتادند،‌ اینبار سیاست‌مداران سعی دارند تا اصلاحاتی اساسی در ساختار سازمان‌ملل ایجاد کنند. آنها بر این ادعا هستند که دبیرکل بعدی سازمان ملل باید پاسخگو، صادق و اخلاقی باشد تا بتواند شفافیت، اعتماد و مناسبت را به این سازمان برگرداند.

کریستینا فیگرس

کریستینا فیگرس، دبیر اجرایی کنوانسیون چهارچوب تغییرات اقلیمی ملل متحد، یکی از افرادی است که انتظار می‌رود کاندید دبیرکلی سازمان ملل شود. این کاندید کاستاریکایی در گفت‌وگویی در لندن خاطرنشان کرد وقتی دوره 6 ساله‌اش در تاریخ 6 جولای به انقضا برسد، وارد مسابقه انتخاباتی دبیرکلی سازمان ملل خواهد شد.

میشل رنتنار،‌ نماینده تغییرات اقلیمی هلند درباره فیگرس گفت: وی تمام ویژگی‌های مورد نیاز این شغل را دارد. شخصیتی تاثیرگذار دارد و قبلا نیز مسئولیت خیلی دشواری را برعهده داشته‌است.

سازمان ملل پیشتر اعلام کرده‌بود که این‌بار به مدیری مسئول با تجربه زیاد در ارتباطات بین‌االملل و دیپلماتیک بامهارت گفت‌وگو احتیاج است.

از دیگر کاندیدهای دبیرکلی هلن کلارک، رئیس گروه توسعه سازمان ملل و ریاست برنامه توسعه ملل متحد است. با این تفاسیر، تعداد کاندیدهای شرق اروپا به 8 نفر می‌رسد که نشان از اراده راسخ سیاست‌مداران برای قدرت‌بخشی به این قسمت  از قاره اروپاست. روند دو مرحله‌ای انتخاب دبیرکل سازمان‌ملل از آخر ماه بعد آغاز می‌شود و شورای امنیت سازمان‌ملل در اولین مرحله گزینه پیشنهادی خود را به مجمع‌عمومی معرفی خواهدکرد.