ترکیه چگونه هدف راحت تروریسم واقع شده‌است

رنج ترکیه

لیلا افشار: ترکیه کشوریست که با توجه به سیاست های کج فهمانه رئیس جمهورش آسیب پذیر شده است.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
ترکیه
نوآوران -

آنها با تاکسی آمدند و وقتی پلیس ترکیه به آنها شلیک کرد، خودشان و مسافران بیگناه را منفجر کردند. سه تروریست به فرودگاه آتاتورک استانبول حمله کردند و حداقل 42 نفر را کشتند و بیش از 200 نفر را زخمی کردند. حمله به سومین فرودگاه شلوغ در اروپا حتی مرگبارتر از حمله بروکسل در ماه مارس بود که در آن فرودگاه و قطار مترو مورد هدف قرار گرفتند. هیچ کس هم مسئولیت این قتل عام را به عهده نگرفت، اما شواهد محکمی از دست داشتن داعش در این حوادث یافت شده‌است.

اگر چنین باشد، این حوادث نشان‌دهنده پیچیدگی روزافزون عملیات این گروه تروریستی است. این یک جنگ کماندویی شهری بود، که شباهت زیادی به حادثه بمبئی در سال 2008 توسط لشکر طیبه، گروه جهادی پاکستانی، داشت. مدت زیادیست که سازمان‌های امنیتی غربی از ورود این نوع از تروریسم در اروپا نگران هستند. سه تروریست سیاه پوش با جلیقه‌های انتحاری سلاح‌های اتوماتیک در دست داشتند. آنها حمله خود را ابتدا در قسمت امنیتی فرودگاه شروع کردند و سعی داشتند تا از ترمینال بلزرسی فرار کنند. فقط چند فرودگاه در دنیا، مانند بن گوریون اسرائیل، به تاکتیک دفاعی برای چنین مواقعی مجهز هستند.

این حملات بی‌رحمانه ممکن است در هر نقطه از اروپا صورت بگیرد. با این حال، ترکیه کشوریست که با توجه به سیاست های کج فهمانه رئیس جمهورش، رجب طیب اردوغان، خود را مخصوصا آسیب پذیر کرده است. نباید فراموش کرد که عملیات تروریستی به طور معمول نیاز ماه‌ها برنامه ریزی دارد.

این سیاست فاجعه بار اردوغان در سوریه است که کشورش را در معرض خطر قرار داده است. در نه ماه گذشته نزدیک به 250 نفر در 9 حمله تروریستی در ترکیه کشته شده اند. با وجود اینکه برخی از حملات را یک شاخه از حزب کارگران کردستان (پ ک ک) انجام داده اما به نظر می‌رسد مقصر اصلی این حملات داعش است. در ماه اکتبر حامیان داعش در آنکارا 102 نفر را به آتش کشیدند. پس از سال 2011 وقتی که دولت اردوغان ده‌ها هزار نفر از جنگجویان خارجی را تشویق کرد تا از طریق ترکیه به سوریه وارد شوند و رئیس جمهور آن کشور، بشار اسد، را سرنگون کنند ، داعش در ترکیه قوی‌تر شد. ترکیه به این موضوع واقف بود که اکثر آنها جهادیان افراطی هستند. همچنین به آنها اجازه داده شد تا یک زیرساخت‌های تروریستی در ترکیه ایجاد کنند، که اکنون از همان‌ها برای حمله به میزبان خود استفاده می‌کنند.

زمان آن رسیده تا نسبت به داعش جدی‌تر برخورد شود

اردوغان به جای تشخیص اشتباهاتش اقدامات خود را تشدید کرد. بزرگترین ترس او این است که کردها در سوریه دولت خودمختار تشکیل دهند و از همان طریق کردهای جدایی طلبان را در ترکیه تحریک کنند. سال گذشته رویارویی غیر ضروری‌ای را با پ ک ک برنامه‌ریزی کرد که از طرف داعش شروع شده بود. بر خلاف تصور اردوغان، جناح‌های اپوزیسیون، میانه‌رو و مخصوصا حزب دموکراتیک خلق کرد رای بیشتری را به خود جذب کردند. اما اردوغان در مورد تقریبا همه چیز اشتباه کرده‌بود. حالا ترکیه علاوه بر جنگ با داعش در حال مبارزه در یک جنگ چریکی واقع در مرزهای جنوب شرقی نیز به‌سر می‌برد.

اگر اردوغان زیرک بود، در رابطه با اسرائیل و با روسیه عملگراتر برخورد می‌کرد. او باید به تحریک درگیری در ترکیه میان محافظه کاران اسلامی و سکولارها غربی، و بین ملی گرایان قومی ترک و کردهای ترکیه پایان دهد. شکست داعش را نیز در سوریه باید در اولویت کار خود قرار دهد. قدرت جدایی و تفرقه آخرین چیزی که ترکیه از آقای اردوغان می‌خواهد است.