اسرائیل احساس خطر می‌کند

حضور بیش از 300 عضو حماس در آلمان

سحر افشار: بیش از 300 عضو حماس و 950 عضو حزب‌الله در آلمان به سر می برند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
آلمان
نوآوران -

به گزارش اورشلیم پست، آژانس اطلاعات داخلی آلمان در گزارش سالانه خود اعلام کرده  که 300 عضو و حامی حماس و همچنین 950 عضو فعال حزب الله در آلمان هستند. همین ارقام در گزارش سال‌های 2013 و 2014 نیز ذکر شده است.

بررسی اورشلیم پست از گزارش اطلاعاتی 317 صفحه ای آلمان، که در روز سه شنبه منتشر شد، نشان داد که این اعضا تحت نظارت سازمان اطلاعات این کشور، اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی، هستند.

این در حالی است که اسرائیل اعضای حزب‌الله را تهدیدی جدی علیه خود می‌داند.

با وجود اینکه اتحادیه اروپا در سال 2013عملیات نظامی حزب الله را در فهرست تروریسم قرار داد، اما عملیات سیاسی سیاسی این حزب به عنوان یک سازمان حقوقی در اروپا قانونی لحاظ شده‌است. از جانب دیگر، ایالات متحده، کانادا، اتحادیه عرب، و هلند حزب‌الله را یک گروه شبه‌نظامی می‌دانند.

کارشناسان اسرائیلی مانند جرالد استاینبرگ، استاد مطالعات سیاسی در دانشگاه بار ایلان، نیز حضور و فعالیت حزب‌الله را در اروپا تهدیدی علیه خود احساس می کنند. به‌علاوه، جدا از روابط مساعد دیپلماتیک آلمان و اسرائیل، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، در سال 2008 اعلام کرده‌بود که امنیت اسرائیل برای کشورش موضوعی "غیر قابل مذاکره" است.  

به هرحال، حضور فعالان حزب‌الله در روز قدس آلمان در حالی که پرچمی با همین نام حمل میکردند، چشمگیر بود. یاکوف هاداس-هاندلسمن سفیر اسرائیل در آلمان در با اشاره به تهدیدی که کشورش بعد از حضور حزب‌الله در آلمان حس کرد گفت که این تظاهرات علیه اسرائیل هدف‌گیری شده‌بودند.

با وجود اینکه این دو کشور سال پیش سالگرد 50 ساله روابط دیپلماتیک خود را جشن گرفتند اما سایه ابهام هنوز میان این اسرائیل و آلمان برقرار است. دو عامل نقش مهمی دارند: تاریخ هولوکاست و احساس گناه و از جانب دیگر درگیری‌های جاری در خاورمیانه است که یکی از نتایج سیاست اشغال‌گرایانه اسرائیل است. کریستوف شولت، کارشناس سیاسی در مقاله‌ای نوشت که حافظه تاریخی و شرایط کنونی منطقه روابط این دو کشور را کمی تنش‌زا کرده و آلمان‌ها به دنبال پاسخ‌های ساده می‌گردند.

تعدا زیادی از آلمانی‌ها - شاید حتی اکثریت - بر این نظر هستند که کشورشان باید در این مقابله فقط از فلسطینی‌ها حمایت کند. برخی نیز می گویند: اسرائیلی‌ها چیزی از تاریخ یاد نگرفتند و همان کاری را که در گذشته علیه نازی‌ها شد را با فلسطینی‌ها انجام می‌دهند.

این در حالیست که ایرنا به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی گزارش داد که ارتش رژیم صهیونیستی مواضع ارتش سوریه در نزدیکی جولان اشغالی را هدف حمله قرار داد.

اینطور به نظر می‌سد که رژیم صهیونیستی با احساس تزلزل و تهدید از جانب نیروهای مبارز علیه سوریه نیز اقدام به عمل کرده‌است. پس از اصابت گلوله‌هایی نزدیک دیوار امنیتی [در منطقه جولان،] دو پاسگاه ارتش سوریه را هدف بمباران قرار داد. بلندی های جولان منطقه کوهستانی است که در جنوب غربی ترین بخش خاک سوریه واقع شده و از نظر تقسیمات اداری از توابع استان قنیطره سوریه است. این منطقه تنها 70 کیلومتر از شهر دمشق فاصله دارد.

اسرائیل در جنگ شش روزه در سال 1967 بخش بزرگی از بلندی‌های جولان را که متعلق به سوریه است به اشغال خود در آورد.

به هر حال، روابط این دو کشور همیشه در حال فراز و نشیب بوده و هست. پیشتر، دولت آلمان اعلام کرده‌بود در حمایت بی قید و شرط خود از اسرائیل به دلیل ساخت و ساز بی رویه در سرزمین های اشغالی تجدید نظر می‌کند. با وجود اینکه روزنامه اسرائیلی  «هایوم» از رضایت صدراعظم آلمان آنجلا مرکل از سیاست‌های نتانیاهو خبر داده بود، خبرگزاری آلمانی اشپیگل در پاسخی تند از این مقاله به انتقاد برخاست.

مشاوران مرکل نیز اعلام کردند که وی فقط بر پیدا کردن راه‌حلی دوجانبه بر پایه صلح تاکید داشته‌است. این در حالیست که مرکل همیشه بر این عقیده بوده که پیشروی اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی مانع بزرگی بر سر راه روابط دوستانه این دو کشور است. به علاوه، سیاست‌مداران آلمانی معتقدند که نتانیاهو از روابطش با آلمان در جهت منافع سیاسی‌ سوء استفاده کرده و می‌کند که باعث شده تنش‌ها درگیری افزایش پیدا کند.