کره شمالی موشک بالستیک آزمایش کرد

موشک پرانی تازه ; تحریم های جدید

کشوری که در جام جهانی فوتبال 1966 طوفان بزرگی راه انداخت و ایتالیا را شکست داد این تنها خاطره به یاد ماندنی از کره شمالی است بعد از آن همه چیز به تهدید هسته ای ختم می شود رهبرانی که سودای کمونیستی را دارند که حتی اردوگاه اصلی آن سال هاست دیگر وجود خارجی ندارد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
کره شمالی
نوآوران -

کره‌شمالی اقدام به پرتاب موشک بالستیک از یک فروند زیردریایی در نزدیکی استان شرقی «همگیونگ» جنوبی کرده است.

گفته می‌شود که این پرتاب حوالی ساعت دو و ۳۰ دقیقه بامداد به وقت گرینویچ رخ داده است.

تنش‌ها در رابطه با برنامه‌های موشک‌های بالستیک و هسته‌ای کره‌شمالی پس از آن که پیونگ‌یانگ روز ششم ژانویه از آزمایش موفقیت‌آمیز بمب‌های هیدروژنی خود خبر داده و ماهواره‌ای را در مدار زمین قرار داد، تشدید شد. این اقدام‌ها واکنش منفی جامعه جهانی و شورای امنیت را به دنبال داشت.

در تاریخ ۲۲ ژوئن، کره‌شمالی اعلام کرد که با موفقیت توانسته است موشکی را که حدود ۲۵۰ مایل برد داشته است، آزمایش کند. این موشک در آب‌های ژاپن فرود آمده است.

آمریکا و کره جنوبی تاکید کرده‌اند که دو موشک پرتاب شده اما یکی از این موشک‌ها موفق به ادامه مسیر نشده است.

کره شمالی شبه جزیره ای تنها در گوشه جهان است که همچنان آلوده به کمونیسم یا همان طاعون سرخ قرن بیستم باقی مانده رهبر کنونی کره شمالی کیم چونگ ایل هست . پدر وی هم رهبر سابق این کشور بود و کیم ایل سونگ نام داشت . البته مردم بدبخت کره شمالی رهبر حکومتشان را (معاون رهبر) می نامند چرا که به فرمودهء مقامات آن کشور ، کیم ایل سونگ نمرده است بلکه به خورشید پیوسته و هر روز جهان را گرم و روشن می کند . در نتیجه مقام ایشان محفوظ است . در کره شمالی تنها کسی که حق فکر کردن دارد رهبر حکومت است که فرماندهء بزرگ نامیده میشود . وقتی فرماندهء بزرگ دربارهء مسئله ای حرفی زد دیگر هیچکس حق ندارد در آن زمینه اظهار نظر کند .

از نظر حکومت کمونیستی آن کشور ، مردم کره شمالی و حتی مدیران و مقامات آن کشور وظیفه ای جز کشف حقیقت در افکار و سخنان رهبر نظام کمونیستی را ندارند . چندی پیش رهبر حکومت کره شمالی ( کیم چونگ ایل ) در حال بازدید از جایی به خانمی که کت و دامن پوشیده بود گفته بود شما در لباس سنتی کره ای زیباتر به نظر می رسید .. همان شب تلویزیون کره شمالی با قطع برنامه های عادی اش اعلام کرد از این لحظه به بعد همهء زنان شاغل در کشورمان موظف هستند که با لباس سنتی کره ای از خانه هایشان خارج شوند تا جهان زیباتر شود!

کره شمالی طبیعت بسیار زیبایی دارد و دارای تنوع آب و هوایی شگفت انگیزی است اما مردم این کشور حق خروج از روستا ها یا شهرهایشان را ندارند . در واقع همه در همان جایی که زندگی می کنند زندانی هستند . برای رفتن از روستایی به روستایی دیگر و یا شهری به شهر دیگر باید از حکومت اجازه بگیرند .

در کره شمالی کسی حق انتخاب همسر و ازدواج را ندارد ، مگر با موافقت سازمان اطلاعاتی آن کشور . یعنی دختر و پسری که عاشق هم شده اند باید گزارش کاملی از نحوهء عاشق شدنشان ، دلیل عاشق شدنشان ، میزان علاقه و احساسی که نسبت به یکدیگر دارند و خیلی چیزهای دیگری را در چندین صفحه بنویسند و تحویل مقامات امنیتی بدهند تا نوبت مصاحبه شان شود . قبل از مصاحبه ، سیستمهای امنیتی و نظامی کره شمالی هفت نسل پشت و جد و آباد دختر و پسر را بررسی می کنند و نهایتا اگر مورد مشکوکی دیده نشد ، برای ازدواج آن دختر و پسر جوان مجوز صادر می کنند.

مردم کره شمالی همیشه فقیر و قحطی زده هستند و سالیانه چندین هزار نفر از آنها به دلیل گرسنگی می میرند .

دولت کره شمالی معمولا کمکهای غذایی خارجی را نمی پذیرد چرا که معتقد است این غذا ها ممکن است روی افکار مردم اثرات نامطلوب بگذارد و باعث لطمه به نظام کمونیستی شود .

سفر مردم کره شمالی به خارج از کشور مطلقا ممنوع است و هر کس مایل به دیدن خارج باشد به عنوان یک ضد انقلاب و عامل دشمن دستگیر می شود . حتی تلفن زدن به خارج از کشور هم می تواند منجر به تیرباران شخص تلفن کننده شود .

 

سفر خارجی ها نیز به داخل کره شمالی مطلقا ممنوع هست ، بجز کمونیستها و سوسیالیستهای ضد آمریکایی که از برخی از کشورهای دنیا به شکل گروهی و به صورت تورهای همبستگی! و برای شرکت در جشنهای دولتی به این کشور سفر می کنند .به ازای هر توریست هم یک نفر برای مراقبت و بطور شبانه روزی در کنارش هست تا مبادا با کسی حرفی بزند .

انتشار هر نوع خبر ناخوشایند سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و غیره که مربوط به کره شمالی باشد ممنوع است . هر گونه انتقاد از نظام کمونیستی و مقامات آن نیز جرم تلقی میشود . دوازده روزنامه در این کشور منتشر می شوند اما خبرنگار ندارند! این روزنامه ها موظف هستند که هر روز خبرهایی که از سازمان اطلاعاتی کره شمالی دریافت می کنند را عینا منتشر کننند . فقط برخی از مقالات آنها با هم فرق می کند .

پخش و نمایش هر نوع فیلم و حتی کارتون خارجی در تلوزیون کره شمالی مطلقا ممنوع است . پدیدهء اینترنت در کره شمالی وجود ندارد و داشتن رادیوهایی که قادر به دریافت امواج خارجی باشند و یا گیرنده های تلوزیونهای ماهواره ای و دستگاه فاکس جرم است . حتی موبایل و دوربین فیلمبرداری نیز جزو ابزار جاسوسی برای دشمن محسوب میشوند و دارنده اش می تواند با مجازات تیرباران در ملاء عام روبرو شود .

کمونیستهایی هم که به عنوان مهمان دولت کره شمالی و به منظور شرکت در جشنهای دولتی به آن کشور سفر می کنند باید به محض ورود ، دوربین فیلمبرداری و موبایل خود را تحویل بدهند و در وقت خروج از آن کشور تحویل بگیرند . حرف زدن با اتباع کره شمالی برای خارجی ها مطلقا ممنوع است و حتی اگر قیمت کالایی را هم بخواهند بپرسند این کار را باید از طریق فردی که مراقب توریست است و او را قدم به قدم همراهی می کند ، پرسیده شود .

مردم کره شمالی هیچ خبری از دنیای بیرون از کشورشان ندارند و تاکنون هیچ فیلم خارجی را در تلوزیونشان یا سینماهایشان ندیده اند . آنها نمی دانند که واقعا در دنیا چه می گذرد؟

چند سال پیش در دانشگاه پیونگ یانگ کره شمالی فیلم اولیور توئیست که داستانش متعلق به دویست سال پیش است را برای دانشجویان نمایش داده بودند و گفته بودند حالا خودتان خیابانهای لندن را ببینید و قضاوت کنید که ما پیشرفته تریم یا اروپایی ها؟

مقامات کره شمالی می گویند تماشای فیلمهای خارجی و بخصوص فیلمهای آمریکایی باعث تهاجم دشمن می شود . اصولا مقامات کره شمالی به تمام دنیا ( بجز چین ، روسیه ، کوبا ، لیبی ، سوریه و ونزوئلا ) می گویند دشمن .

در کره شمالی آموزش و پرورش رایگان است اما نود درصد از مطالب کتابها در وصف رهبر کره شمالی و پدرش و نیز دستاوردهای حکومت کمونیستی است .

 بهداشت و درمان هم رایگان است اما در بیمارستانهایش هیچ نوع دارو و امکاناتی وجود ندارد و بیماران صرفا برای مرگ و راحت شدن از دست زجر کشیدنهایشان به آنجا می روند . مردم کره شمالی به ظاهر در مسکن های رایگان زندگی می کنند اما خانه هایشان به سلول انفرادی بیشتر شبیه هستند تا منزل و مسکن یک انسان . هیچ کس حق داشتن ماشین شخصی را ندارد و هفتاد درصد مردم برای مسافرتهایشان از دوچرخه استفاده می کنند . همهء مردم کره شمالی موظف هستند که با یونیفرم رسمی از منزل خارج شوند و یا آنکه علامت خاصی را روی پیراهنهایشان نصب کنند تا به این ترتیب وزارت اطلاعات و امنیت کشورشان بداند چه کسانی و با چه شغلها و موقعیتهایی در حال عبور و مرور در کوچه ها و خیابانها هستند . در کره شمالی دو نوع پول رایج وجود دارد . یکی پولی که مردم آن کشور استفاده می کنند و یکی هم پولی که خارجی های مقیم آن کشور موظفند خرج کنند . سیستمهای امنیتی کره شمالی معتقدند که به این شکل می توان فهمید که چه کسی از دشمن و یا توریستهای خارجی پول گرفته یا با او معامله کرده است .

مردم کره شمالی موظف هستند که هر روز و قبل از شروع کار ابتدا در مقابل مجسمه های رهبر حکومتشان و پدر او تعظیم کنند و سپس به مدت ده دقیقه به سخنرانی های ضد آمریکایی رئیس یا مدیر یا معلمشان گوش کنند.

اینها بخشی از اتفاقات روزمره در کره شمالی است سرزمین ناشناخته که دیگر نشانی از طوفا زرد ندارد همه چیز فقط در جهنم سرخ خلاصه می شود

 

 

پینگ پونگ پیونگ یانگ در مواجهه با آمریکا

اسماعیل بشری کارشناس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت میهمان نوآوران شد تا به واکاوی و اتفاقات اخیر در حیات خلوت شبه جزیره کره بپردازد

کره شمالی باز هم خبر ساز شده شلیک موشک بالستیک و قبل آن خبری از آزمایش بمب هیدروژنی،ماجراجویی کره شمالی تا کجا ادامه دارد؟
رهبر جوان کره شمالی ادامه رفتار پدر و پدر بزرگش را انجام می دهد آنها به دنبال کاریزمای مصنوعی و ماکتی از واقعیت کره شمالی هستند ولی واقعیت ماجرا آن است که کره شمالی یک کشور استبداد زده و خود کامه است که بخاطر فعالیت های تنش زا هم از جانب سازمان ملل و هم از جانب آمریکا تحت تحریم شدید قرار دارد

آنها مدعی هستند تحریم ها اثر گذار نیست؟نه این گونه نیست زندگی در کره شمالی چیز دیگری می گوید آنها دائم برای نشان دادن حقانیت خود موشک پرانی می کنند وبیشتر اینها تاثیرات روانی روی آنها را نشان می دهد

اما موضوع ژرتاب موشک بالستیک کمی فرق دارد ازمایش اخیر زمانی صورت گرفته که هژمونی آمریکا به دنبال برگذاری مانور سالانه در شبه جزیره کره است و این پرتاب موشک پیام کره به آمریکا برای حضور دایم در منطقه است و هربار کره شمالی تحریک شود با ازمایشات خود آن را پاسخ می دهد

در واقع پیونگ یانگ در یک مسابقه پینگ پونگ با آمریکا قرار دارد؟ دقیقا دایم در یک رفت و برگشت قرار دارند

خوب نتیجه چه خواهد شد؟کره شمالی هربار آزمایش انجام دهد غربی ها کمربند تحریم ها را محکم تر می کنند و حالا میبینیم اغلب وزارت خانه های کره شمالی و شخض رهبرش در لیست تحریم ها قرار دارند.

اخیرا کنگره حزب کمونیست برگزار شد اما نسیم اصلاحات علارقم تبلیغات وزیدن نگرفت؟ کنگره برای تثبیت موقعیت رهبر جدید بود تا کیم رییس حزب هم بشود سنت این است که رهبر باید رییس حزب هم باشد  برگزاری کنگره نمایش اقتدار رهبر بود جالب است که خبرنگاران خارجی را هم دعوت کرده بودند ولی آن ها را به کنگره راه ندادند و با تلوزیون های مدار بسته برایشان جشن های همایش را نشان دادند.این ها نشانه اصلاحات نیست و جهان نگاهی به آن ندارد

آیا می شود به آینده اصلاحات در کره شمالی امیدوار بود؟خبر زیادی از خیزش ها در انجا وجود ندارد اما گاهی خبر از اردوگاه های کار اجباری و زندان ها می آید پس حتما تجرکات اعتراضی وجود دارد اما آینده تحولات نزدیک نیست ولی امیدورام سرنوشت میانمار در انتظار کره شمالی باشد و ژنرال ها قدرت را به مردم تحویل دهند.