صباح زنگنه:

راه حل ،مذاکره یمنی –یمنی است

عربستان همچنان بر آتش افروزی در منطقه اصرار دارد و اجازه نمی دهد یمنی ها خود مشکلات خود را حل و فصل کنند

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
راه حل ،مذاکره یمنی –یمنی است
نوآوران -

سخنان منصور هادی حاکی از آ« است که عربستان همچنان خود را بازیگر اصلی می داند و نمی خواهد به راه حل صلح آمیز بیاندیشد .

نماینده سازمان ملل به حقایق مهمی رسیده است و عربستان را عامل اصلی در کند شدن روند صلح می داند ،به همین دلیل پیش نویس گزارش او در سازمان ملل زمینه تصویب بیانیه شورای امنیت شد.

و گروه های یمنی تعهد دادند به سمت صلح و سازش حرکت کنند و حضور انصارالله و حزب علی عبد الصالح با نام ذکر شد.

اما عربستان مجددا در سازمان ملل اخلال کرد و مانع تصویب شد آنها در یک حرکت ناشایست با همکاری چند کشوری عربی و آفریقایی و با پرداخت رشوه مانع تصویب بیانیه هستند.

اگر عربستان خودش را از یمن کنار بکشد سریعا صلح ایجاد می شود اما عربستان نمی خواهد تحرک سیاسی در اختیار جریان های ملی و وطنی یمن باشد و به دنبال قدرت گرفتن دست نشاندگانش است. عربستان به طور کلی در این حمله دچار خطای استراتژیک شده و باید از ادامه این اشتباه خود خودداری کند. از طرف دیگر باید توجه داشت که وضعیت بحرین و یمن با یکدیگر قابل مقایسه نیست. اگر عربستان توانست انقلاب مردم بحرین را متوقف کند به خاطر این بود که این انقلاب مسالمت‌آمیز بود و مردم سراغ اقدامات مسلحانه نرفتند.

ولی در مورد یمن باید گفت که این کشور بزرگ‌تر از بحرین است و جمعیتی معادل عربستان دارد. از طرف دیگر این کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس نیست و همه مردم یمن به گونه‌ای مسلح هستند. به نحوی که شاید بتوان گفت در هر خانواده‌ای 3 کلاشینکف وجود دارد. با توجه به این مولفه‌ها وضعیت این دو کشور قابل مقایسه با یکدیگر نیست.

بسیاری از کشورهای منطقه خواهان این هستند که بحران یمن از طریق سیاسی حل شود و حتی پاکستان و ترکیه که عربستان در ابتدا تأکید بر ائتلاف با آنها داشت اعلام کردند که با راه‌حل‌های سیاسی موافق هستند. سازمان ملل نیز به طور معمول بر راه‌های مسالمت‌آمیز تأکید دارد. بنابراین با توجه به این ظرفیت می‌توان در عرصه بین‌المللی یک اجماع و همگرایی برای حل سیاسی این بحران به وجود آورد.

ایران هم بر خلاف عربستان به دنبال تقویت مذاکرات است و راه حل یمنی – یمنی یعنی مذاکره مستقیم و بی دخالت گروه های یمنی را قبول دارد و منافع ملی یمن را تقویت می کند.