برژینسکی:

رهبری آمریکا در جهان رو به پایان است

شبکه تلویزیونی ای پی تی ان گزارش داد زیبیگنیو برژینسکی، مشاور امنیت ملی اسبق اسبق کاخ سفید در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر گفت : جنگ عراق اشتباهی بسیار بزر گ در سیاست آمریکا بود و اکنون رهبری استثنایی و موقعیت منحصر به فرد آمریکا در جهان در حال تغییر و رو به پایان است.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
رهبری آمریکا در جهان رو به پایان است
نوآوران -

وی درباره گزارش اخیر چیلکات در خصوص جنگ عراق گفت: من با (نتایج) این گزارش موافقم، جز اینکه من این نظر را در‌‌ همان زمان جنگ (عراق) هم داشتم – نه فقط حالا.

این مقام سابق آمریکایی در ادامه توضیح داد: نظر من این بود که جنگ (عراق،) بی‌مورد و غیرقابل توجیه است. البته، برای اینکه کاملاً صادق باشم، باید بگویم که نمی‌خواهم حق ویژهٔ اخلاقی برای خودم ادعا کنم مبنی بر اینکه من از‌‌ همان ابتدا علیه آن (جنگ عراق) بودم… در زمانی که آن (جنگ) رخ داد، من گفتم که شاید آن قابل توجیه باشد، اما چه بسا (موجه) نباشد… و ما به اندازه کافی نمی‌دانیم (اطلاعات در اختیار نداریم) که آیا (موجه) هست یا نیست؛ از اینرو، نباید حرکتی یکجانبه از سوی آمریکا و انگلیس (برای آغاز جنگ) صورت گیرد.

برژینسکی ادامه داد: (در آن زمان) تحقیقاتی بین المللی به رهبری سوئد در دست انجام بود و استدلال من این بود که هیچ کاری نکنید تا اینکه ما گزارشی از آن (تحقیقات) دریافت کنیم، که ریاست آن به عهده شخصیتی بسیار برجسته، تحصیل کرده و مطلع از سوئد بود و ما نباید هیچ حرکت یکجانبه‌ای انجام دهیم، تا زمانی که گزارش کاملی از آنان دریافت کنیم. آنان (اعضای آن گروه تحقیق) هرگز گزارش ندادند که آنجا (در عراق) سلاح‌های هسته‌ای وجود دارد، چرا؟ زیرا واقعاً آن‌ها (سلاح‌های هسته‌ای) آنجا نبود.

وی افزود: هر کشوری، مواقعی اشتباه بزرگی مرتکب می‌شود، و به نظر من، این «اشتباهی بسیار بزرگ» در رابطه با سیاست (خط مشی) آمریکا بود. من این را قبلاً نیز گفته‌ام و لذا چیزی که اکنون من می‌گویم، مطلب جدیدی نیست.

مشاور امنیت ملی اسبق اسبق کاخ سفید اضافه کرد: به نظر من در هر حال، تغییر موقعیت آمریکا در جهان با تغییرات گسترده‌تر مرتبط است. به عبارت دیگر، رهبریت استثنایی و موقعیت منحصر به فردی که آمریکا در پایان جنگ جهانی دوم در دنیا داشت، در حال تغییر و رو به پایان یافتن است. آمریکا دیگر به صورت کاملاً انحصاری، چیره و مسلط نیست و آمریکا منحصراً در موقعیتی قرار ندارد که (نظرات خود را) به دیگران دیکته (امر و نهی) کند. از اینرو، ما در حال ورود به مرحله‌ای به مراتب پیچیده‌تر در امور بین الملل هستیم و هر چه زود‌تر ما آن را تشخیص دهیم، و هر چه زود‌تر در چارچوب تطابق خود با این واقعیتِ جدید تلاش کنیم… به ویژه میان آمریکا و چین… و احتمالاً همچنین روسیه – اگر از تلاش برای مرعوب ساختن همسایگانش دست بردارد – برای جهان بهتر خواهد بود.