بازگشت به توافق نامه کمپ دیوید در گفتگوی نوآوران با جعفر قناد باشی

السیسی صحنه گردان صلح داغ

مرتضی سیمیاری-کنار رفتن اخوانی ها در مصر باز هم پای اسرائیل را به آفریقا باز کرده است «وائل عطیه» سفیر مصر در فلسطین در گفت‌وگو با رادیو «صدای فلسطین» می گوید : «اگر اعتمادسازی میان طرفین فلسطینی و صهیونیستی مستلزم برگزاری دیداری باشد، مصر در برگزاری این دیدار کوتاهی نخواهد کرد.»

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
السیسی صحنه گردان صلح داغ
نوآوران -

روزنامه صهیونیستی هاآرتص هم روز دوشنبه به نقل از منابع دیپلماتیک غربی و فلسطینی اعلام کرده بود که مصر علاقه‌مند به میزبانی مذاکرات مستقیم میان طرفین اسرائیلی و فلسطینی در قاهره با حضور نمایندگان بلندپایه این کشور و اردن است.

به گزارش این روزنامه، قرار است در مذاکرات مذکور، اتخاذ اقدام‌های اعتمادساز و برقراری آرامش در اوضاع میدانی و نیز بهبود فضای حاکم بر روابط طرفین فلسطینی و مصری مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

این منابع خاطر نشان کردند که به احتمال زیاد، مساله برگزاری نشست مذکور در دیدار اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با «سامح شکری» وزیر خارجه مصر که به فلسطین اشغالی سفر کرده بود، مورد بررسی قرار گرفته است.

عطیه درباره سفر سامح شکری به فلسطین اشغالی هم تصریح کرد که هدف از این سفر، تشویق طرف صهیونیستی به حضور بر سر میز مذاکرات سازش با تشکیلات خودگردان فلسطین و تحقق پیشرفت‌های چشمگیر در این زمینه بود.

وی افزود که جامعه بین‌المللی از تداوم منازعه فلسطینی ـ صهیونیستی برای سالیان متمادی خسته شده است و باید به اشغالگری رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی پایان داده شود.

مذاکرات سازش میان طرفین فلسطینی و صهیونیستی از نیمه اول سال ۲۰۱۴ و پس از یک دوره ۹ ماهه از سر گیری مذاکرات زیر نظر آمریکا که بی‌نتیجه بود، متوقف شده است و اکنون برخی طرف‌های بین‌المللی مانند فرانسه و مصر سعی در به جریان انداختن مجدد این مذاکرات را دارند.

در انتظار صلح داغ

در شرایطی که رئیس جمهور مصر از تصمیم خود برای توسعه پیمان کمپ دیوید خبر داده و اکنون از «صلح داغ» با اسرائیل سخن گفته است، باید پرسید دراز کردن دست دوستی به سمت اسرائیل به کجا ختم می‌شود و پشت السیسی به چه کسانی گرم است؟

عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر در ماه سپتامبر گذشته و در سازمان ملل دیدگاه خود را در خصوص توسعه پیمان کمپ دیوید بیان داشت و اکنون نیز از «صلح داغ» با اسرائیل سخن می‌گوید، گویی در نظر دارد طرح سازش با اسرائیل به دست او به سرانجام برسد. وی در حالی از صلح داغ با اسرائیل سخن گفته است که تلاش دارد سایر کشورهای عربی و پیش از همه عربستان را نیز زیر چتر پیمان کمپ دیوید و یا صلح با اسرائیل در آورد.

اکنون السیسی در حالی از توسعه کمپ دیوید سخن می‌گوید و در نظر دارد صلح مصر و اسرائیل گسترش پیدا کرده و کشورهای عرب خلیج فارس را نیز شامل شود که پیش از این با بخشیدن دو جزیره راهبردی تیران و صنافیر زمینه هم‌مرز شدن عربستان با فلسطین اشغالی را فراهم کرد. در آن زمان منابع نزدیک به رئیس‌جمهوری مصر فاش کردند که دلیل واگذار کردن دو جزیره مزبور به عربستان، تمایل به گسترش توافقنامه کمپ دیوید است.

نکته قابل تامل این‌که روزنامه لبنانی الاخبار با انتشار گزارشی در ارتباط با تحولات اخیر روابط مصر و عربستان در سایه واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به ریاض از هماهنگی سران این دو کشور با رژیم اسرائیل خبر داده و نوشت: دیدگاه نهاد ریاست جمهوری مصر در توسعه کمپ دیوید مبتنی بر برقراری صلح در منطقه با اجرای تعهدات گسترده اسرائیل است که جزئیات آن روشن نشده است. السیسی معتقد است که اکنون و در این شرایط «فرصت بزرگی برای آینده و زندگی بهتر و برخورداری از ثبات بیشتر و نیز همکاری واقعی» فراهم شده است. وی در همین ارتباط در سخنان خود در شهر اسیوط مصر که تلویزیون‌های اسرائیلی به درخواست او، آن را پخش کردند، از صلح داغ با اسرائیل سخن گفت. السیسی همچنین از رهبران احزاب اسرائیلی خواست تا با طرح تشکیل دو کشور که به‌نفع نسل‌های آینده بوده و زمینه را برای ورود به مرحله جدید فراهم می‌کند، موافقت کنند. وی در چارچوب تاکید بر اعتماد و اطمینان بین مصر و اسرائیل گفت که نیروهای نظامی مصر برای مبارزه با تروریسم در مناطقی که در توافقنامه کمپ دیوید آمده است، مستقر می‌شوند.

رئیس‌جمهور مصر پرچمدار دوستی عرب‌ها با اسرائیل

السیسی که پشتش به حمایت‌های کشورهای عرب خلیج فارس گرم است، تاکید کرده که قاهره آماده است تا نقش میانجی را بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها ایفا کند به‌ویژه این‌که معاهده صلح بین مصر و اسرائیل زمینه‌ساز یک صلح واقعی و مستمر است. با وجود اینکه ریاض تاکنون به‌طور علنی در صحنه حضور نداشته است‌ اما منابع بلند مرتبه سیاسی گفته‌اند که این اقدامات السیسی از حمایت گسترده سعودی برخوردار است. السیسی همچنین گفته بود که اگر فلسطینی‌ها بتوانند آرزوی تشکیل کشور مستقل را محقق ساخته و در امنیت و ثبات زندگی کنند، روابط بین ما بسیار داغ و گرم خواهد بود. جالب این‌که رئیس‌جمهوری مصر در حالی آرزوی صلح و روابط گرم با اسرائیل را در سر دارد که در سخنان اخیر صهیونیست‌ها را در‌باره این‌که جولان سوریه برای همیشه متعلق به آنها است، نادیده گرفته و و حتی تشکیل جلسه کابینه اسرائیل در داخل خاک اشغالی سوریه را به فراموشی سپرد. نکته دیگر این‌که السیسی در حالی فلسطینی‌ها را به حل و فصل مشکلات فراخوانده و از صلح با اسرائیل سخن می‌گوید که مذاکرات سازش بین فلسطین و اسرائیل از سال 2014 متوقف مانده است و «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهوری فرانسه نیز اخیرا از تعویق مذاکرات صلح خاورمیانه در ارتباط با حل و فصل قضیه فلسطین در پاریس خبر داد. اولاند ضمن تاکید بر لزوم اجرای طرح ابتکاری کشورش برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه، اعلام کرد: «جان کری» وزیر امور خارجه امریکا نمی‌تواند 30 می به فرانسه سفر کند و به همین دلیل برگزاری این کنفرانس به تابستان موکول شده است. این در حالی است که فرانسه چند ماه پیش طرحی را برای از سرگیری مذاکرات سازش میان تشکیلات خودگردان فلسطین و اسرائیل مطرح کرد و در این میان تشکیلات خودگردان فلسطین از این طرح مبتنی بر برگزاری کنفرانس بین‌المللی به‌منظور حل و فصل قضیه فلسطین استقبال کرد اما رژیم صهیونیستی با این طرح مخالفت کرده و از سرگیری گفت‌و‌گوهای دو جانبه با فلسطینیان را خواستار شد.

حمایت‌های گسترده عربستان از السیسی

در این میان ناگفته پیداست که السیسی از سال 2013 از حمایت گسترده عربستان برخوردار بوده است اما این‌که وی در قدردانی از این حمایت‌های گسترده چه کرد، سوالی است که می‌توان پاسخ آن را در سفر چندی پیش ملک سلمان به مصر پیدا کرد. واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر با این ادعا که این دو جزیره در اصل متعلق به عربستان بوده و مصر فقط آنها را اجاره کرده بود، به مثابه قدردانی السیسی از ملک سلمان و حمایت‌های مالی او بود که البته برای افکار عمومی مصر غیر قابل قبول بود.

نکته اینجاست که واگذاری این دو جزیره و سپس اعتراضات مصری‌ها یک موضوع داخلی و یا بین عربستان و مصر به‌نظر می‌رسید اما ظاهرا اینگونه نبود، زیرا تحلیل روزنامه «هاآرتص» بر این فرضیه مهر باطل زد و نشان داد که این موضوع فراتر از یک قضیه مصری- سعودی بلکه مرتبط با امنیت رژیم صهیونیستی است. به بیان دیگر در آن زمان هاآرتص ضمن این‌که اقدام مصر در واگذاری این دو جزیره به عربستان را «معامله‌ای خوب و به نفع اسرائیل» توصیف کرد، پیش‌بینی کرد که چه بسا انتقال این دو جزیره زمینه عقد کمپ دیوید دیگر و این‌بار با عربستان را فراهم کند. البته هاآرتص در تائید این پیش‌بینی و خوشبینی نسبت به نتایج واگذاری این دو جزیره به عربستان به موارد متعدد همکاری و رایزنی‌های پنهان و آشکار آن با اسرائیل اشاره کرد. ناگفته پیدا است که این مواضع آل سعود نشان می‌دهد که عربستان قصد دارد با تسلط بر جزایر صنافیر و تیران، همکاری‌های نظامی و اقتصادی را با اسرائیل بیش از پیش گسترش دهد.

قناد باشی:

اخیرا نتانیاهو به آفریقا سفر کرده است و در آن سو درهای مصر بعد از کودتا علیه مرسی به سوی آفریقا باز شده است این تحولات آیا بازگشت به میز مذاکره است؟

در گذشته فضای سیاسی و اجتماعی به سود اسرائیل ننبوده  رژیم صهیونیستی به دو دلیل هم مورد نفرت آفریقا قرار داشته است یکی رویکرد جمال عبد الناصر است مصر از یک سو جز اتحادیه آفریقا بود و از سوی دیگر عضو موثر غیر متعهد ها هم بوده است لذاا اختلافات مصر به کل آفریقا سرایت کرد موضوع دوم نهضت های اسلامی است یکی از ابعاد حرکت های اسلامی ضد صهیونیستی بودن آن است و بسیاری از کشور های آفریقایی مسلمان بوده  لذا یک فضای ضد صهیونیستی در کل آفریقا وجو داشت و سومین مورد خشونت اسرائیل علیه فلسطینی ها بود و چون افریقایی ها درد کشیده  بودند مظلومیت فلسطین را به خوبی حس می کردند

و آپارتاید را در ک می کردند

اما فضا تغییر کرده و نخست وزیر اسرائیل به آفریقا سفر می کند و مصر در هایش به روی اسرائیل باز شده

بله وزیر حارجه مصر هم دیدار کرده کوشش نظامیان در مصر آن است که وجهه ضد اسرائیلی را از بین ببرند منتهی می خواهند این تلاش را در نقش میانجی مذاکرات بازی کنند اسرائیلی ها اصلا از جانب سیسی نگران نیستند وقتی او در رکن 2 ارتش فعالیت می کرده 600 هزار نفرا را که مخالف اسرائیل بوده اند تسویه کرده است  و مورد اعتماد اسرائیل است.

دریچه ای به سوی مذاکرات وجود ندارد زیرلا جهان اسلام متفاوت از سران آن است.

رژیم صهیونیستی چرا به پنجرا افریقا نزدیک شده است بخصوص با تحریم های ضد اسرائیلی در غغرب علیه کالا های تولید آنها

اسرائیل چند هدف کلی دارد

اولین آن خروج از همین انزوایی است که گفتید ،و بعد آن الماس و فلزات سنگین گران بها در افریقاست نکته دیگر آن ات که کنیا سودان جنوبی رواندا و اوگاندا سرچشمه های رود نیل هستند و یهودی ها شعار از نیل تا فرات را می دهند و به ترتیب آنها می خواهند بر سرچشمه های نیل تسلط داشته باشند.

از سوی دیگر می توانند سیستم های جاسوسی خود را در جهت مقابله با نهضت های اسلامی در آفریقا فعال کنند لذا آفریقا بریا رژیم صهونیستی مهم است

آنها حتی می توانند محصولات خود را در آفریقا به راحتی به فروش برسانند از قبیل سم های کشاورزی و دارو و مهمترین آن مهاجرت معکوس در اسرائیل است ،نتانیاهو می خواهد برخی قبایل آفریقایی را که مدعی ریشه های یهودی هست به آ«جا ببرد و برای کارهخای پست مورد استفاده قرار دهدو لذا آفریقا همیشه برای اسرائیل مهم خواهد بود.