بررسی جزئیات کشتار شهر نیس

درهای باز،برای کشته شدگان برای تروریست ها

شهر نیس کمان مدیترانه، شهری که همواره میزبانی بین‌المللی بوده است صحنه کشتار و قتل عام بی رحمانه گردیده است،داستانی وحشتناک شبیه سکانس دارو دسته نیویورکی ها مارتین اسکورسیزی وژانری را خلق کرده که حتی اجرای آن در فیلم های اکشن هم غیر ممکن است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
درهای باز،برای کشته شدگان برای تروریست ها
نوآوران -

حالا فضای مجازی با هشتک «در های باز» پر شده است ،پلیس فرانسه از مردم خواسته در هانه بمانند و مردم در های خانه های خود را باز گذاشته اند تا آسیب دیدگان و مردم بیرون مانده بتوانند وارد خانه ها شده و از خطرات احتمالی مصون بمانند،اما این درهای باز به روی تروریست ها نیز باز است و روزشماری برای فاجعه از سال 2014 برای فرانسه اغاز شده است.

یک دستگاه کامیون مردم حاضر در تجمع روز ملی فرانسه در شهر نیس را زیر گرفت و بنا بر اعلام پلیس این کشور 84 تن را کشته و 130 دیگر را زخمی کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از رسانه های فرانسوی در مراسمی که به مناسبت روز ملی فرانسه در شهر نیس در حال برگزاری بود یک دستگاه کامیون با سرعت به سمت جمعیت هجوم آورده و دست کم 84 تن از حاضرین را کشته و تعدادی را زخمی کرد که حال 18 تن از زخمی‌ها وخیم گزارش شده است.

خبرگزاری فرانسه این اتفاق را "حمله‌ای آشکار" خوانده و پلیس می‌گوید حمله‌ تروریستی بوده است.

بنا بر اعلام پلیس، لحظاتی پس از اقدام راننده کامیون، بین وی و نیروهای امنیتی درگیری مسلحانه روی داده که در نهایت به کشته شدن مهاجمان انجامید. پلیس از مردم در شهر نیس خواسته است از خانه بیرون نروند.

پلیس فرانسه که ابتدا از کشته شدن 60 نفر سخن گفته بود، پس از دریافت گزارش‌های بیمارستانی، مرگ 84 تن را تایید کرده است.

تعداد دقیق زخمی‌های این حمله مشخص نیست اما روزنامه لوفیگارو به نقل از مقامات دولتی زخمی‌ها را دست‌کم 130 تن اعلام کرده است.

فرانسوا اولاند رئیس‌جمهوری فرانسه برای برگزاری جلسه‌ای اضطراری وارد محل وزارت کشور شده و با مقامات نظامی و امنیتی نشست داشته است.

 دولت فرانسه گروگانگیری در نیس را تکذیب کرده و گفته است حمله تنها از سوی یک نفر یعنی راننده کامیون که یک شهروند تونسی-فرانسوی بوده انجام شده است و انگیزه مهاجم هنوز مشخص نیست.

دادستانی فرانسه نیز اعلام کرده راننده کامیون در مسیری به طول 2 کیلومتر مردم را زیرگرفته است و احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

پلیس فرانسه اعلام کرده در داخل کامیون مقادیری اسلحه و مهمات از جمله چندین نارنجک دستی وجود داشت که نشان می‌دهد عامل حمله قصد داشته علاوه بر زیر گرفتن مردم به سوی آنها تیراندازی کند که به طور کامل موفق به استفاده از مهمات خود نشده است. شهردار نیس اما می‌گوید مهاجم قبل از زیرگرفتن مردم، به آنها شلیک کرده است.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرده به علت تعداد بالای زخمی ها بیمارستان صحرایی در محل حادثه برای امدادرسانی به آسیب‌دیدگان برپا شده است.

شاهدان عینی می‌گویند کامیون حمله کننده به مردم از پیاده رو حرکت کرده و پس از طی مسافتی حدود 2 کیلومتر متوقف شده است. آنها می‌گویند راننده پس از توقف پیاده شده و به طرف مردم شلیک کرده است.

 

گفته می‌شود یک مهاجم دیگر در رستورانی در نزدیکی محل حادثه به ضرب گلوله پلیس کشته شده است. انگیزه عامل این حمله تروریستی تا این لحظه مشخص نشده است.

بی‌بی‌سی در گزارشی از صحنه حمله به نقل از یک شاهد عینی آورده است "دور تا دور جسد کشته‌شدگان و بدن زخمی‌ها روی زمین است و هوا بوی خون می‌دهد."

کلود مونیک، کارشناس تروریسم، می‌گوید "تقریبا واضح" است که این واقعه، یک حمله تروریستی بوده است.

رسانه های فرانسه گزارش کردند که در میان کشته شدگان افرادی با ملیت فرانسوی، آمریکایی، فلسطینی، بریتانیایی، تونسی و الجزایری شناسایی شده‌اند.

رئیس جمهور فرانسه حالت فوق‌العاده در این کشور را به مدت سه ماه دیگر تمدید کرده و 18 هزار نیروی ذخیره را برای کمک به برقراری امنیت فراخوانده است.

با توجه به امکان تکرار این حمله تروریستی و یا سناریوهای دیگر تروریستی پلیس به مردم سایر شهر ها هم هشدار داده است.

پلیس فرانسه با اعلام شماره تلفنی از مردم فرانسه خواست تا هرگونه مورد مشکوک را به پلیس اطلاع دهند.

همچنین پلیس فرانسه از مردم خواست تا از انتشار فیلم و عکس های این حادثه وحشتناک که "حاوی تصاویر دلخراش و غمبار است" در شبکه های اجتماعی اجتناب کنند.

فرانسوا اولاند در کاخ الیزه در مقابل دوربین های تلویزیونی قرار گرفت و با تایید تروریستی بودن این حادثه اعلام کرد برای مقابله با عاملان چنین حملاتی فرانسه مبارزه با تروریسم را در عراق و سوریه با شدت بیشتری ادامه خواهد داد.

پیر هنری برانده، سخنگوی وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که این حمله زمانی صورت گرفت که عده‌ای در حال آتش‌بازی، مشغول جشن گرفتن روز ملی فرانسه موسوم به "باستی" در این کشور بودند.  

وی افزود: تحقیقات در حال انجام است که مشخص شود، آیا این عامل به تنهایی طراح حملات بوده یا همدستان وی گریخته‌اند.

هویت عامل حمله تروریستی فرانسه اعلام شد

رسانه های فرانسه با وجود خودداری پلیس این کشور از اعلام نام و مشخصات عامل حمله نیس، جزئیات جدیدی از این شخص فاش کردند.

به گزارشروزنامه "صبح نیس" درباره هویت راننده کامیون نوشت که وی، محمد بوهلال، یک فرانسوی-تونسی 31 ساله و پدر سه فرزند است. پلیس فرانسه امروز منزل او، در شمال شهر نیس، که در سال 2012 از آن به دلیل خشونت خانگی اخراج شده بود را بازرسی کرد.

این مرد که راننده یک کامیون یخچالدار بود به دلایل بزهکاری و خشونت در پلیس فرانسه شناخته شده بود ولی کسی از افکار افراطی‌اش با خبر نبوده است.

پلیس می‌گوید کامیون عامل حمله شهر نیس چند روز قبل در منطقه "پروانس آلپ کت دازور" در جنوب شرقی فرانسه اجاره شده بود

منابع امنیتی تاکید کردند که فقط راننده کامیون در این خودرو حضور داشته و امکان اینکه با کسی همدست بوده است در حال بررسی است.

به گفته منابع نزدیک به پرونده، راننده کامیون در پاسگاه پلیس پرونده قضایی داشته ولی از طرف سرویس‌های اطلاعاتی به وی مشکوک نبوده‌اند.

عامل این حمله خونین که 84 کشته بر جای گذاشته شخصی 31 ساله فرانسوی – تونسی بوده است. پلیس با وجود اینکه کارت شناسایی و جسد این فرد را در اختیار دارد از فاش کردن هویت کامل وی خودداری کرده و تنها اعلام کرده که هویت این شخص شناسایی شده است.

به گزارش خبرنگار لوفیگارو، معاون رییس پلیس مرزبانی شهر نیس نیز در میان کشته شدگان است.

یک تلویزیون فرانسوی به نقل از منابع پلیس گزارش داده است که راننده کامیون متاهل بوده و سه فرزند داشته است. در این گزارش گفته شده که او چندان مذهبی نبوده و در ماه رمضان فرائض مذهبی را به درستی انجام نداده است.

عزای عمومی در فرانسه

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه گفته است که به خاطر حمله نیس، وضعیت اضطراری در آن کشور به مدت سه ماه دیگر تمدید خواهد شد. وضعیت اضطراری در پی حملات ١٣ نوامبر در پاریس اعلام شد که در جریان آن دست کم ١٣٠ نفر کشته شدند. پس از انقضای دوره قانونی این وضعیت، دولت فرانسه در چند مورد توانست مجوز پارلمان برای تمدید وضعیت اضطراری را تا ٢٦ ژوئیه کسب کند. استدلال دولت فرانسه لزوم برخورداری از اختیارات ویژه برای حفاظت از امنیت مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا بود. روز گذشته، ساعات قبل از حمله نیس، آقای اولاند در سخنانی گفت که وضعیت اضطراری بعد از ٢٦ ژوئیه تمدید نخواهد شد