خبر فوری: کودتای شبانه در ترکیه و 60 کشته

اردوغان: کودتاچیان تاوان سنگینی خواهند داد

نخست وزیر ترکیه خبر کودتای نظامی در ترکیه را تایید کرد

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
ارتش ترکیه کنترل کشور را در دست گرفت
نوآوران -

گروهی از نظامیان ترکیه تلاش کرده‌اند که قدرت را در این کشور به دست بگیرند.

بیانیه‌ای با عنوان ارتش ترکیه از تلویزیون ملی این کشور پخش شده که می‌گوید ارتش برای دموکراسی و حقوق بشر اداره امور را در دست گرفته است.

این بیانیه می‌گوید تمام روابط خارجی کشور به شکل موجود باقی خواهد ماند.

در بیانیه آمده است که برقراری قانون باید اولویت اصلی باشد.

رجب طیب اردوغان از مردم ترکیه خواسته است که برای مقابله با حرکت نظامیان به خیابان‌ها بیایند. آقای اردوغان که در تعطیلات بود به استانبول بازگشته است.

بن علی ایلدیریم، نخست وزیر، گفته است که اجازه نمی‌دهد "تلاش‌های غیرقانونی گروهی در ارتش" به نتیجه برسد.

در استانبول و آنکارا هواداران رجب طیب اردوغان به خیابان‌ها ریخته‌اند.

دیلی صباح گزارش کرده که تاکنون بیش از 330 نفر از عوامل کودتا در سراسر ترکیه بازداشت شده اند. کشته شدن 60 نفر هم در سراسر کشور گزارش شده است.

شبکه تی ار تی ترکیه اعلام کرد ارتش کنترل کشور را در دست گرفته است. شبکه تی آر تی اعلام کرد: ارتش ترکیه با فشارهای وارده بر حکومت اعلام کرده است قوانین داخلی به حالت تعلیق درآمده است اما قوانین بین المللی همچنان پابرجا و معتبر است. این شبکه همچنین اعلام کرد امیدوار است روابط بین المللی آنها همچنان ادامه پیدا کند. 

یک منبع آگاه ابراز امیدواری کرد تا این کودتا از طریق شورای صلح تا روز جمعه به پایان برسد. دفتر ریاست جمهوری اردوغان به صورت غیر شفافی گزارش داد حکومت همچنان در دست اردوغان باقی خواهد ماند. در عین حال تمامی حملاتی که به فرودگاه بین المللی آتاتورک انجام شده است در حال پایان یافتن می باشد. تعدادی از گزارشات موثق از طریق شبکه هایی مانند سی ان ان ترک اعلام می کنند که رئیس جمهور اردوغان در سلامت کامل به سر می برند.

وزیر امور خارجه روسیه اتباع روسی را به بازگشت به کشورش فراخواند. خبر های رسمی حاکی از آن است که عده ای از مردم به سوی فرودگاه آتاتورک در حرکتند و برخی از خودروهای دولتی سعی در عقب راندن مردم می باشند. اما اردوغان به مردم اعلام کرده به فرودگاه بیایند و ایشان بیانیه خود را در آنجا اعلام خواهند کرد. 

منابع خبری آمریکایی درخواست پناهندگی اردوغان از کشور آلمان را تایید کردند. اما آلمان اعلام کرده به این درخواست پاسخ منفی داده است. وزیر دادگستری ترکیه از مردم دعوت کرده با در دست داشتن پرچم به خیابان ها بیایند. منابع دولتی خبر می دهند که رئیس جمهور اردوغان در جای امنی به سر می برند. صدای شلیک گلوله از نقاط مختلف ترکیه به گوش می رسد. سازمان ملل و در راس آن بان کی مون خواستار آرامش در ترکیه شده است و به دقت تحولات ترکیه را زیر نظر خواهند داشت. 

حزب عدالت و توسعه به عنوان حزبی که اکثریت را در دست دارد اعلام کرده 50 درصد حکومت را در دست دارد. بسیار از خودروها به صورتی آرام در حال حرکت به سوی فرودگاه هستند. اما منع حرکت شبانه ادامه دارد با این حال مردم به این ممنوعیت توجهی ندارند و در حال حرکت به سوی فرودگاه هستند. بسیاری از رسانه ها می گویند که کودتا قابل قبول نمی باشد. ترکیه در سالهای گذشته کودتاهایی پسامدرن به خود دیده و این کودتاها تاثیراتی بر خاطره های جمعی مردم داشته است. 

اردوغان از ارتباط با ارتش ناتوان بوده و این کودتا به نظر می رسد از سوی مردم با مقاومت روبرو شود. مردم ترکیه به شدت با این کودتا مخالفت می کنند و شعار می دهند که ارتش از این کودتا دست بردارد. به نظر می رسد این کودتا برنامه ای از طرف همه ارتش نبوده و تنها قسمتی از ارتش این کودتا را بر قرار کرده اند. اردوغان می گوید اگر مردم به خواسته اش پاسخ بدهند به آنها خواهد پیوست.