تهدیدی دوباره

فرانسه در شرایط فوق العاده امنیتی

در پی حمله تروریستی در شهر نیس در جنوب فرانسه، برگزاری نشست های اضطراری دولت فرانسه که از دیروز جمعه آغاز شده بود، امروز هم ادامه یافت.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
روز ملی فرانسه
نوآوران -

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، شورای امنیتی و دفاعی فرانسه صبح امروز به ریاست «فرانسوآ اولاند» رئیس جمهوری در دومین روز پس از حمله مرگبار نیس، برگزار شد. در این نشست «مانوئل والس» نخست وزیر، «برنار کزنوو» وزیر کشور، «ژان ژاک اورووآس» وزیر دادگستری، «ژان مارک ارو» وزیر امور خارجه، «ژان ایو لو دریان» وزیر دفاع، «پییر دو ویلیه» رئیس ستاد مشترک ارتش و مسئولان تشکیلات امنیتی، شرکت داشتند.
دیروز جمعه نیز جلسه اضطراری شورای دفاعی در فرانسه ساعاتی پس از حمله تروریستی نیس، تشکیل جلسه داده بود.
نشست امروز ساعت 11 به وقت پاریس (13 و 30 دقیقه به وقت تهران) پایان یافت و بلافاصله پس از آن، نشست وزیران و وزیر مشاوران در کاخ ریاست جمهوری «الیزه» برگزار شد.
در ساعات اولیه بامداد جمعه 25 تیر و در پایان جشن و شادمانی روز ملی فرانسه در شهر نیس در جنوب این کشور، یک کامیون به رانندگی یک فرانسوی تونسی تبار 31 ساله به سوی جمعیتی که در حال ترک مراسم بودند، حرکت کرد و در مسیری دو کیلومتری، افرادی را زیر گرفت و بسیاری را به رگبار بست.
در این حمله 84 نفر جان خود را از دست دادند و 202 نفر نیز مجروح شدند که حال 18 نفر از آنان وخیم گزارش شده است. 
گروه تروریستی (داعش) مسئولیت حمله مرگبار نیس را برعهده گرفت.
رئیس جمهوری فرانسه در نخستین واکنش به حمله مرگبار در شهر نیس، آن را اقدامی تروریستی خواند و از تمدید سه ماهه وضعیت اضطراری که پس از حملات تروریستی 13 نوامبر 22 آبان آغاز شده است، خبر داد. 
طرح تمدید وضعیت اضطراری در فرانسه روز سه شنبه به شورای وزیران و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه آینده به پارلمان ارائه خواهد شد.