کارشناس ارشد مسائل رسانه

کودتا در ترکیه احمایت سیاسی و نظامی نداشت

نامی کارشناس ارشد مسائل رسانه با بیان اینکه کودتای شب گذشته در ترکیه از حمایت سیاسی و نظامی برخوردار نبود گفت: زمانی که مردم یک کشور حامی و پشتیبان حکومتی باشند آن حکومت پایدار می ماند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
کودتا در ترکیه
نوآوران -

وقوع این اتفاق غیرقابل پیش بینی نبود؛ برای اینکه تغییر موضع اردوغان بعد از سال ها در ارتباط با سوریه برای برخی کشورهای منطقه و خارج از منطقه سنگین بود؛ لذا با استفاده از عواملی که داشتند فرصت را غنیمت شمردند و خواستند ترکیه را هم جهت با خود نگه دارند. 
وی با بیان اینکه مشخص بود احتمال موفقیت کودتا در ترکیه بسیار ضعیف است خاطرنشان کرد: در زمان کودتای1980 جامعه ترکیه آمادگی وقوع کودتا را داشت؛ چرا که شرایط کشور ناامن بود و درگیری های روزانه بین گروه های مختلف اعم از چپ و راست، کشتارها و مشکلات اقتصادی همه اینها باعث می شد جامعه آن روز ترکیه برای کودتا آمادگی داشته باشد در حالی که شرایط امروز کاملا متفاوت از آن زمان است.
نامی با بیان اینکه ترکیه در حال تجربه دموکراسی است، اظهار داشت: آقای اردوغان بر اساس آرای مردم به قدرت رسیده و مردم از وی حمایت می کنند و احزاب دیگر هم به تغییرات جز از طریق صندوق های رای تن نمی دهند.
وی خاطرنشان کرد: توسعه اقتصادی در ترکیه کاملا مشهود است. مردم خود را بدهکار اردوغان می دانند و همین باعث می شود بلافاصله مردم به خیابان ها سرازیر شوند و زمانی که مردم حامی و پشتیبان یک حکومت باشند، آن حکومت پایدار می ماند.
این کارشناس ارشد مسائل رسانه یادآور شد: البته نوع کودتا هم مشخص بود که مدون نبوده و با عجله تدوین و طراحی شده است. شاید برخی از سران کودتا فریب خوردند وگرنه هیچ عقل سلیم نمی پذیرد که چند تا تانک و هواپیما به جنگ توده عظیم مردم برود و موفق شود.
نامی ادامه داد: واقع امر این است که این اقدام نه حمایت سیاسی داشت و نه در بین ژاندارمری و نیروی دریایی حامی نداشت و طبیعی بود که محاسبات آنها درست نبوده است. 
وی همچنین درباره احتمال نقش جریان فتح الله گولن در کودتا گفت: جامعه ترکیه یک جامعه مذهبی است؛ در چنین جامعه ای فتح الله گولن مدارس زیادی داشته و نفوذ زیادی در نهادهای مختلف مثل دادگستری و ارتش دارد. البته خود فتح الله گولن نقش داشتن در این اقدام را تکذیب کرد و از سوی دیگر دولت سعی کرد این اتفاق را گردن وی بیندازد؛ هر چند هنوز اطلاعات دقیقی از این اتفاق در دست نیست.
این کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: اگر گفته شود این کودتا کار ارتش بوده ، ممکن است اردوغان رودرروی ارتش قرار گیرد در حالی که ارتش به هر حال باید حامی دولت باشد و دولت و ارتش نیازهای متقابلی برای حمایت از یکدیگر دارند.
نامی در عین حال گفت:البته بهانه لازم برای اردوغان برای تسویه حساب با جریان گولن و برخی نظامیان به دست آمده است و این تسویه با پشتوانه مردم و با قدرت اعمال خواهد شد. 
این کارشناس ارشد مسائل رسانه همچنین درباره احتمال ساختگی بودن این کودتا و دست داشتن خود اردوغان در آن، گفت : نه اردوغان و نه هیچ حاکمیتی، نمی آید در این حد وسیع در کشور چالش ایجاد کند تا بخواهد از آن بهره برداری کند.
به گفته وی، در حال حاضر اردوغان یک حمایت قاطع از طرف احزاب مخالف، مردم ترکیه و کشورهای مختلف از آمریکا و روسیه تا ایران را گرفته است.
نامی افزود: اردوغان امروز بار دیگر با تاکید بر دموکراسی، یک بار دیگر حمایت قاطع مردمی را به نمایش گذاشته است و با این شرایط وی قدرت بیشتری پیدا می کند.
وی با بیان اینکه اکنون زمان و فرصت انتخاب برای ترکیه است تا در عرصه سیاست خارجی، دوستان و دشمنان خود را بهتر بشناسد گفت: حدود 500 سال است مرزهای ترکیه و ایران مرزهای صلح و دوستی بوده است و دو کشور در سختی و خوشی در کنار هم بوده اند.
به گفته نامی، شب گذشته نخستین موضع گیری علیه کودتاگران را ایران انجام داد و از دولت این کشور حمایت کرد؛ حتی اگر شرایط فراتر می رفت ایران از دولت قانونی ترکیه و صلح و آرامش در این کشور همسایه حمایت جدی تر و قاطع تری می کرد.
این کارشناس ارشد رسانه ادامه داد: زمان خوبی است که دولت ترکیه دوستان خود و کسانی را که پشت پرده علیه این کشور کار می کنند، بهتر بشناسد. در طول تاریخ، روابط ایران و ترکیه همواره مبتنی بر دوستی بوده ، بطوری که حتی در سخت ترین شرایط باهم بوده اند و باید این روابط تقویت شود. 
وی با بیان اینکه امنیت ترکیه، امنیت ایران است و بالعکس، اضافه کرد: علیرغم اختلاف نظرهایی که دو کشوردر مسائل منطقه ای دارند این اختلاف نظرها هیچ گاه مشکل جدی در روابط دو کشور و دو ملت نبوده و مردم دو کشور علاقه مندی متقابل به یکدیگر دارند.
نامی افزود : در عرصه داخلی، این اتفاق باعث می شود اردوغان موضع محکمتری در اصلاح ساختار سیاسی و حرکت به سمت نظام ریاستی ، موضع محکمتری داشته باشد.