راهپیمایی در ترکیه

کودتای نافرجام محکوم شد

کمتر از ۲۴ ساعت پیش از این هم هزاران نفر بعد از درخواست رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، به خیابان‌ها آمده بودند تا جلوی کودتا را بگیرند. این راه‌پیمایی‌ها در شهرهای اصلی ترکیه مشهود بود

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
تظاهرات در ترکیه
نوآوران -

تعداد زیادی از مردم استانبول و دیگر شهرهای ترکیه به خیابان‌های شهرشان آمده‌اند تا با حمایت از دولت اردوغان، شعارهایی علیه کسانی که جمعه‌شب تلاش کردند در ترکیه کودتا کنند، سر دهند. اردوغان و کابینه دولت ترکیه از مردم درخواست کرده بودند برای 'دفاع از دموکراسی' دست به راه‌پیمایی بزنند.

کمتر از ۲۴ ساعت پیش از این هم هزاران نفر بعد از درخواست رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، به خیابان‌ها آمده بودند تا جلوی کودتا را بگیرند. آقای اردوغان حالا خواستار استرداد فتح‌الله گولن از آمریکاست. دولت ترکیه این چهره مذهبی را متهم کرده است که طراح کودتای نافرجام بوده است. آقای گولن این اتهام را رد می‌کند. او کودتای ناموفق جمعه‌شب را محکوم کرده است. دولت آمریکا می‌گوید می‌تواند استرداد فتح‌الله گولن به ترکیه را بررسی کند ولی اول ترکیه باید مدارک موثقی درباره این اتهام ارائه دهد.

در ساعاتی که طرح کودتا در جریان بود، کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت که آمریکا خواستار احترام همه گروه‌ها در ترکیه به دولتی است که به طور دموکراتیک انتخاب شده است. یک شب پیش هم اردوغان با تماس تلفنی با یک تلویزیون خبری، از مردم خواسته بود به خیابان بیایند تا جلوی کودتا را بگیرند. روز شنبه و پس از آن‌که دولت ترکیه امور را باز به دست گرفت، حدود ۳ هزار سرباز را بازداشت کرد و نزدیک به ۲۷۰۰ قاضی را هم تعلیق کرد.

گزارش شده است که شماری از ژنرال‌های ترکیه هم در بین بازداشت‌شدگان اند. بن‌علی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه، این طرح کودتا را "لکه سیاهی بر دموکراسی ترکیه" خوانده است. شامگاه جمعه با صدای انفجار و تیراندازی و پرواز هلی‌کوپترها در ارتفاع پایین، خبرنگاران از وضع غیرعادی در استانبول و آنکارا گزارش می‌دادند.