تب کودتا به ارمنستان سرایت کرد

گروگانگیری در ایروان

ارمنستان کشوری با مرزهای بسته که حتی تنوع فرهنگی هم ندارد با شوک کودتا روبرو شده است. و این سرنوشت کشورهایی است که نیروی نظامی آن بیش از حد ظرفیت ها در فضای سیاسی حضور دارد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
گروگانگیری در ایروان
نوآوران -

تا جایی که پطروسیان رهبر اپوزسیون در باره انتخابات ژارلمانی در ارمنستان ئگفته بود«هر انتخابات در ارمنستان سیاه تر از انتخابات قبل آن است»

حالا انتخابات سیاه کار خودش را کرده و تب کودتا به به ارمنستان هم سرایت کرده و نظامی ها و گروهای چریکی به این نتیجه رسیده اند که به جای علاج درمان دموکراسی ،دندان نظام سیاسی را از ریشه بکنند.

ارمنستان کشوری که در سیاست بین المللی با بحران قره باغ شناخته می شود و کشتار ارامنه توسط عثمانی در پاکسازی مذهبی از نشانه های اصلی شناخت این کشور در حوزه بین المللی است.

ارمنستان که بعد از ترکیه جاذبه اصلی گردشگری برای ایرانیان محسوب می شود و توریسم از ارکان اصلی اقتصاد آن است حالا به نا آرامی جدی روبرو است .

شبکه اسکای نیوز از کشته شدن یک تن و زخمی شدن چند تن دیگر در ایروان در جریان حمله مردان مسلح به چند پاسگاه پلیس خبر داد.

شبکه اسکای نیوز عربی اعلام کرد در عملیات مذکور که توسط چند خلبان‌ ارتش ارمنستان صورت گرفت یک تن کشته شد.

در این حمله که در منطقه‌ای در نزدیکی ایروان، پایتخت ارمنستان صورت گرفته چند تن زخمی شدند.

همچنین شایعه‌هایی از کودتا در این کشور شنیده می‌شود.

گفته شده که والری اسیپیان، معاون رئیس پلیس به گروگان گرفته شده و خلبان‌های ارمنستانی خواهان آزادی یکی از هم قطارانشان هستند که در جریان درگیری‌های قره باغ دستگیر و زندانی شده است.

همچنین تک‌تیراندازها در اطراف مقر اصلی پلیس تجمع کرده‌اند و نیروهای امنیتی و خودروهای زرهی تمامی مسیرهای منتهی شونده به این منطقه را بستند و به خبرنگاران اجازه ورود به منطقه داده نمی شود.

همچنین نیروهای امنیتی اعلام کردند مذاکره با گروگان‌گیرهای مسلح ادامه دارد.

یکی از نمایندگان پارلمان پس از خروج از مرکز فرماندهی پلیس به خبرنگاران گفت که اعضای این گروه کناره گیری سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان و انتقال قدرت به مردم را خواستار شدند.

به گفته وی در حال حاضر 7 تن در گروگان مردان مسلح هستند. تعداد گروگان‌ها در ابتدا 8 تن اعلام شد که یکی از این گروگان‌ها به دلیل مشکلات پزشکی به بیمارستان منتقل شده است.

گروگانگیرها عضو گروهی هستند که ماه گذشته رهبر آن‌ها به اتهام تلاش برای کودتا دستگیر شده است. آن‌ها خواهان آزادی زندانیان سیاسی از جمله جرار سفیلیان، رهبر گروه مخالف دولت "ارمنستان جدید" هستند که پیشتر به اتهام قاچاق سلاح و تلاش برای کودتا دستگیر شده است. این فرد تلاش کرده بود با همراهی یک گروه مسلح ساختمان های دولتی ومقر رادیو و تلویزیون ارمنستان را به کنترل خود درآورد که ناکام ماند.

گروگانگیرها همچنین از مردم خواسته اند به خیابان ها بیایند.

گروه ارمنستان جدید نیز اعلام کرده که این اقدام آغاز یک کودتای نظامی در ارمنستان است.

این درحالی است که نیروهای امنیتی اعلام کردند این گروه مسلح و حامیانش تلاش می‌کنند از رسانه‌ها برای تحریک یک انقلاب مسلحانه استفاده کنند.

به گزارش خبر گزاری ها شبکه‌های اجتماعی (فیسبوک) در این کشور قطع شده و تحرکات نظامی غیر عادی در این کشور مشاهده شده است.