اردوغان به دنبال تسویه تشکیلات موازی

خلبانی که جنگنده روسیه را ساقط کرد، از کودتاچیان است

«ملیح غوکشیک» شهردار آنکارا تاکید کرد خلبان ترکیه‌ای که جنگنده روسی را ساقط کرده بود روز گذشته در جریان کودتا در ترکیه کشته شده است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
خلبانی که جنگنده روسیه را ساقط کرد، از کودتاچیان است
نوآوران -

غوکشیک در گفتگو با تلویزیون رسمی ترکیه، افزود که این خلبان از عاملان کودتا و از طرفداران فتح الله گولن معارض سرسخت اردوغان است.

به گفته شهردار آنکارا این خلبان از کسانی بوده است که با استفاده از بالگرد نظامی مقر ریاست جمهوری ترکیه در «مرمریس» را بمباران کرده است و سپس جنگنده‌های ارتش بالگرد وی را سرنگون کردند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در جمع برخی از پرسنل پلیس که به مناسبت صد و هفتاد و یکمین سالگرد تاسیس این اداره در مجتمع ریاست جمهوری حضور داشتند، با بیان این‌که "ما تشکیلات پلیسی می سازیم که خدمتگذار کشور و ملت باشد" گفت: "خرابکارى هاى تشکیلات دولت موازی (در این نهاد) بسیار سهمگین است. کار زیادی مانده که باید انجام شود، من همواره براى بازسازى نهاد امنیتی در خدمت ملت و دولت و خدمتگذار قانون در کنار شما خواهم بود".

"گروه شرور تشکیلات دولت موازی با استفاده از اعضای خود در واحدهای امنیتی و دادگستری، کشورمان را به لب پرتگاه برد. وقتی به گذشته می نگریم، رد پای اعضای این گروه را در هر مصیبتی که بر سر مردم و کشور آمده است، می بینیم".

"سرخی پرچم ما از خون شهداست و ستاره آن خود شهدای مان هستند. آنها پارچه پاره های خود را بر روی تابوت های شان پهن کنند. ما تابوت‌های شهدایمان را با پرچم عزیز خود می‌پوشانیم".

"اگر اتحادیه اروپا براى بازپسگیرى پتاهجویا گام‌های لازم را بر نداشته و به تعهدات خود عمل نکند، ترکیه نیز به توافق نامه پای بند نخواهد ماند. شخص بنده در این موارد اگر چیزی را تایید کرده باشم، از آن باز نمی‌گردم، چون هر وعده و یا قولی که داده شده باید مطابق متن توافقنامه اجرا شود".

"اظهاراتی از قبیل اینکه ترکیه تمام کسانی را که فرستاده می شوند پس می گیرد، یا ترکیه تبدیل به منطقه حائل خواهد شد، همگى نادرست است. با این دروغ ها سعی می کنند مردم ما را نگران کنند. از قرارداد بازپسگیری انتقاد مى کنند و مدعی می شوید که این قرارداد باعث پذیرش بدون سوال و شرط و شروط آنها می شود. این تحریف واقعی است. چنین چیزی وجود ندارد، زیرا بازپسگیری بدون رخصت کشور مربوطه ممکن نیست. تا زمانی که این اجازه صادر نشود، چنین چیزی غیرممکن است".

چرا جنگنده‌های کودتاگران، هواپیمای اردوغان را ساقط نکردند؟

گزارش ها حکایت می کند که حداقل دو جت جنگنده F-16 متعلق به نیروی هوایی ارتش و کودتاگران در زمانی که رجب طیب اردوغان در حال بازگشت به استانبول برای در دست گرفتن کنترل اوضاع پس از کودتا بود، هواپیمای وی و دو جنگنده محافظ وی را در تیر رس خود داشتند؛ اما از شلیک به آنها و ساقط کردن هواپیمای اردوغان منصرف شده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مقامات نظامی ترکیه اعلام کرده، در زمانی که رجیب طیب اردوغان پس از وقوع کودتا در ترکیه قصد بازگشت به استانبول را داشته است، دو جت F-16 کودتاگران هواپیمای وی را در تیررس خود داشته اند، اما از شلیک به آن منصرف شده اند.

این مقام نظامی ترکیه اظهار کرده است: اینکه چرا این دو جت جنگنده، اقدام به حمله به هواپیمای اردوغان نکرده اند، یک معما و راز است.

چرا جنگنده های کودتاگران هواپیمای اردوغان را ساقط نکردند؟

این موضوعی است که یکی دیگر از مقامات ارشد ترکیه نیز آن را تأیید کرده که هواپیمای اختصاصی اردوغان از سوی دو جت F-۱۶ کودتاگران تعقیب شده، ولی به سلامت در فرودگاه استانبول فرود آمده است. یکی دیگر از مقامات نیز با تأکید بر این نکته که در هوا مشکلاتی برای اردوغان پیش آمده بود، از در اختیار گذاشتن جزئیات بیشتر صرف نظر کرده است.

گفته می‌شود، توطئه گران سعی کرده‌اند شخص اردوغان را بعد از افشا شدن ماجرای کودتا، در محل اقامتش در مرمریس به قتل رسانده و اقدام به بمباران این محل کرده‌اند که وی تنها ظرف چند دقیقه از مرگ نجات یافته است. این موضوع نیز از زبان مقامات ارشد ترک به خبرگزاری رویترز گفته شده است.

این در حالی است که خبرگزاری CNN ترکیه گزارش داده است، تنها چند لحظه پس از آنکه اردوغان محل اقامت خود را ترک کرده، ۲۵ کوماندو با یک بالگرد در هتل محل اقامت وی پیاده شده و ظاهرا برای دستگیری وی تیراندازی کرده بودند.

همچنین وب سایت‌های رصد پرواز نیز نشان می‌دهد که یک فروند جت تجاری Gulfstream IV که در اختیار دولت ترکیه قرار دارد، از فرودگاه «دالامان» در فاصله یک ساعت با مرمریس، حدود ساعت ۱۰ و ۴۰ دقیقه به وقت محلی پرواز کرده و مسیر خود را به سمت جنوب استانبول پیموده است.

هنوز دقیقا مشخص نیست که چرا جت‌های کودتاگران در حالی که هواپیمای اردوغان را در تیررس خود داشته‌اند، اجازه ادامه پرواز و فرود در فرودگاه استانبول را به آن داده‌اند؛ اما رویترز گزارش داده که شکست کودتا در ترکیه، بیش از همه ناشی از این بوده است که کودتاگران حساب بیش از اندازه‌ای بر روی حمایت‌ها در رده‌های بالای ارتش از اقدام خود باز کرده بودند.

«سینان اولجن» دیپلمات سابق ترک و محقق Carnegie Europe در این باره گفته است، کودتاگران منابع اندکی داشتند و برای دستیابی به اهداف استراتژیک خود، کامل تجهیز نشده بودند. به گفته وی، این کودتا در برابر نمونه‌های سابق درجه بالایی از بی‌کفایتی و نا‌هماهنگی داشته است