اهداف اردوغان پس از کودتا

رئیس جمهور ترکیه با مهارت نقش برنده و بازنده را بازی کرد

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
اهداف اردوغان پس از کودتا
نوآوران -

مردی که گارد قدیمی سکولار ترکیه را به زانو دراورد و صدایش را به محافظه کاران رساند، اما در عین حال نیز ادعا کرد که دشمنان در خانه و خارج از کشور او را احاطه کرده‌اند. جهان برای اردوغان به دو گروه تقسیم می‌شود: از یک سو، رای دهندگان و از سوی دیگر، ائتلاف گیج کننده‌ای از دشمنان که شامل مخالفان سیاسی، کشورهای غربی با حسادت از پیشرفت ترکیه، نخبگان مالی جهانی، و یک جنبش مخفی اسلامی، جامعه جولان، هستند. از چشم حامیان او، تلاش برای کودتا ثابت کرد که اردوغان درست می‌گفت. اکنون، وی می‌تواند برای به دست‌آوردن قدرت بیشتر دستور بدهد و مراکز باقی مانده مخالفان را از پیش رو بردارد.

ارتش هدف اول برای پاکسازی خواهد بود چرا که دیگر مثل قبل پایگاه جایگزین برای قدرت نیست، و کودتا نیز تنها حمایت بخشی از افسران را به همراه داشت. گرت جنکینز، کارشناس امنیتی گفت: کودتای ارتش برخاسته از یک نهاد نبود. آکین اونور، استادیار دانشگاه «کدیرهس» نیز بر این عقیده بود که این اتفاق بیشتر شبیه یک شورش بود. با این حال، عوامل این جریان تعداد زیادی از نیروهای نظامی و زره‌های سنگین را در استانبول و آنکارا به کار گرفتند تا مجلس ملی را بمباران کنند. بیش از 2800 پرسنل نظامی، از جمله تعدادی از ژنرال‌ها، نیز بازداشت شدند.

هدف دوم جنبش جولان، فرقه‌ای مسلمان به ریاست یک روحانی، فتح‌الله جولان، است که قبل از سال 2013 متحد اردوغان بود. دولت بی درنگ این گروه را به پیش‌گام شدن در خشونت متهم کرد. به علاوه، یکی از مقامات ترکی، که ادعا کرده‌بود رهبران کودتا با اعضای ارشد جنبش در ارتباط بودند، گفت: رد پای جولانی‌ها در این کودتا دیده می‌شود. پیشتر، دولت در اوایل سال جاری به این گروه برچسب تروریست چسبانده بود، و حالا می‌تواند هر کسی را که حتی از راه دور مظنون به داشتن ارتباط با آنهاست، تعقیب کند. 26 تیر، بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه خواستار شد که امریکا فتح‌الله جولان را که در پنسیلوانیا زندگی می‌کند به عنوان مجرم به ترکیه تحویل دهد. او هشدار داده‌بود: کشوری که پشت این مرد بایستد دوست ترکیه نیست.

شاید نگران کننده‌ترین قسمت ماجرا این باشد که کودتا فرصتی  ایجاد کرد تا آنچه از قوه قضائیه مستقل در ترکیه باقی مانده‌بود، از بین برود. در 26 تیر، دولت اعلام کرد که بیش از 2700 قاضی از شغل خود عزل شده‌اند. مقامات همچنین تایید کردند که دو عضو دادگاه قانون اساسی نیز بازداشت شدند.

نکته طعنه‌دار ماجرا این است که شکست کودتا نشان داد اردوغان در واقع با چه تهدید کوچکی مواجه است. عملا کل طبقه سیاسی، و همچنین اکثریت قریب به اتفاق شهروندان ترکیه، مانند حامیان و مخالفان اردوغان همه در مخالفت با کودتا سخن گفتند. این خبر خوب است. خبر بد این است که امکان دارد حس وحدت امروز فردا با اعلام انتقام از بین برود. روز پس از کودتا، یک گروه از مردانی که پرچم ترکیه را به تن داشتند در خیابان اصلی استانبول فریاد می‌زدند: ما اعدام می‌خواهیم. این در حالی است که دولت ترکیه مجازات اعدام را در اوایل دهه 2000 نقض کرد. معترضان در عکس‌ها و فیلم‌های پس از کودتا روی یکی از پل‌های استانبول سربازان را با کمربند خود ضرب و شتم می‌کردند.

برای اردوغان، شکست کودتا فرصتی طلایی است تا جامعه‌ی از هم پاشیده را ترمیم کند. تجربه‌ی گذشته حاکی از این است که او پاسخ خود را با سرکوب جانانه‌ای نشان خواهد داد. در شب 25 تیر، ترک‌ها از تمام گروه‌ها موفق شدند تا کشور خود را از برگشت به حکومت نظامی حفظ کنند. به هر حال، دموکراسی شکننده که خیلی از آنها حاضر بودند برایش جان خود را هم بدهند اکنون  در دستان غیر قابل اعتماد اردوغان است.