جوان افغان طرفدار داعش

مهاجم به مسافران قطار آلمان

مقام‌های آلمانی می‌گویند فردی که با تبر و چاقو به مسافران قطار بین شهری در جنوب آلمان حمله کرد به طرفداری از دولت اسلامی - داعش - "مظنون است."

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
مهاجم به مسافران قطار آلمان
نوآوران -

روز سه شنبه، ٢٩ تیر (١٩ ژوئیه)، مقامات آلمانی گفتند که در جستجو از محل سکونت عامل این حمله، که یک پناهجوی هفده ساله افغان بود، پرچم دست‌ساز گروه دولت اسلامی به دست آمده که می‌تواند نشانه گرایش او به این گروه باشد.

در حمله به مسافران قطار محلی در نزدیکی شهر وورتزبورگ، واقع در ایالت بایرن (باواریا) در جنوب آلمان، چهار عضو یک خانواده اهل هنگ کنگ به شدت زخمی شدند که وضع دو تن از آنان وخیم گزارش شده است.

فرد مهاجم هنگام فرار به ضرب گلوله ماموران پلیس از پای درآمد. این جوان افغان به عنوان "نوجوان" به تنهایی وارد آلمان شده بود و تحت سرپرستی موقت یک خانواده آلمانی زندگی می‌کرد.

یک مقام محلی گفته است که "کاملا محتمل است که حمله به مسافران قطار، اقدامی با انگیزه‌های اسلامگرایانه بوده باشد."

قطار محلی که واقعه حمله به مسافران در آن روی داد حامل حدود بیست و پنج مسافر بود و یکی از شاهدان عینی وضعیت کوپه قطار پس از حمله جوان افغان را به "کشتارگاه" تشبیه کرده است. وی گفته است که عامل این حمله توانست از داخل قطار بگریزد اما اعضای یک واحد سیار پلیس که تصادفا در محل حضور داشت، به تعقیب پرداختند و به سوی او شلیک کردند.

در حالیکه تعدادی از کشورهای اروپایی هدف حمله وسیع و پر تلفات اسلامگرایان قرار گرفته‌اند، آلمان تا کنون از چنین عملیاتی برکنار مانده و تنها شاهد اقدامات تهاجمی پراکنده فردی بوده است.

سال گذشته، آلمان به حدود یک میلیون و یکصد هزار پناهجو اجازه ورود به این کشور را داد که اکثر آنان را شهروندان سوریه و پس از آنان، شهروندان افغانستان تشکیل می‌دادند. پناهجویان افغان گفته‌اند که به خاطر ناامنی و فقر از کشورشان می‌گریزند.

مقامات آلمانی در مورد نحوه تاثیر پذیری یا ارتباط احتمالی مهاجم افغان با اسلامگرایان افراطی اطلاعات بیشتری منتشر نکرده‌اند.

bbc منبع: