در گفت و گو با ملا زهی کارشناس مناطق شبه قاره هند بررسی شد

سریال جنگ های منطقه ای در کشمیر از بحران هسته ای تا تقویت تروریسم

نهم جولای سال جاری برهان وانی، فرمانده ۲۱ ساله بزرگ‌ترین گروه مبارزان مسلمان کشمیر هند (حزب مجاهدین) توسط نیروهای هندی در منطقه کشمیر کشته شد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
سریال جنگ های منطقه ای در کشمیر از بحران هسته ای تا تقویت تروریسم
نوآوران -

او پس از قرق روستای جنگلی در منطقه «کوکرناق» توسط نیروهای هندی جان خود را از دست داد که عزاداری گسترده مردم را به دنبال داشت. این مراسم عزاداری که در طی روزهای بعدی به تظاهرات انجامید، کشته شدن ۳۴ نفر از مردم کشمیر را در پی داشت؛ و همچنان دولت هند به سرکوب استقلال طلبان کشمیری در این منطقه ادامه می‌دهد.

پیرمحمد ملا زهی کارشناس ارشد شبه قاره هند دراین باره به «نوآورن »می گوید: بحران کشمیر ریشه تاریخی دارد و حتی قبل 1947که دو کشور هند و پاکستان مستقل شدند بحران جدی بوده است در دوره مبارزه استقلال هند 2 گروه فعال وجود داشت یکی حزب کنگره هند که مچموعی از مسلمانان هندوها ،سیک ها و بودایی ها را شامل می شد و گروه دوم که اسلامی ها بودند در آن زمان بین رهبران هند و و مسلمان توافق شد که کلیه مناطق مسلمان نشین متعلق به پاکستان و کلیه مناطق غیر مسلمان به هندوستان ملحق شود این فرمول بعد از تجزیه در همه جا عملی شد حتی پاکستان شرقی یا همان بنگلادش فعلی جزیی از پاکستان شد چون مسلمان بودند ولی در دو منطقه اجرا نشد یکی حیدر آباد هند و یکی منطقه کشمیر در مساله کشمیر مساله این بود که اکثریت مسلمان بود ولی حکومت در اختیار سیک ها قرار داشت و این خانواده تمایل به پیوستن به هند را داشت و مشکل ریشه دار شد و طرحی توافق رهبران استقلال به جنگ بزرگ کشمیر تبدیل شد و سازمان ملل وارد عمل شد و خط مرزی تعیین کرد که کشمیر بزرگ برای هند و کشمیر کوچک به پاکستان ملحق شد .

3 جنگ بعد از این مرز کشی ایجاد شد که در مهمترین آن امریکا وارد گردید و اجازه نداد مساله کشمیر به بحران هسته ای شبه قاره هند تبدیل شود.

این کارشناس در ادامه می گوید قبل از آنکه درگیری‌های اخیر کشمیر را مورد بررسی قرار دهیم باید این نکته را ذکر کنیم که در کشمیر دو جریان فکری اسلامی وجود دارد؛ اول گروه میانه‌رویی است که معتقدند تمامی مسائل و مشکلات کشمیر باید از طریق سیاسی و به وسیله گفت‌وگو با دولت هند حل‌وفصل شود تا نهایتاً بتوانند مسئله کشمیر را به سرانجام برساند. دوم اینکه یک جریان رادیکال در آنجا وجود دارد که گفته می‌شود بحث به دست گرفتن سلاح و اقدام مسلحانه خط مشی آنها تلقی می‌شود.

آن چیزی که مقام‌های هندی از آن حرف به میان آورده‌اند این است که گفته‌ شده بخش رادیکال کشمیر ارتباطات گسترده‌ای با سرویس اطلاعاتی پاکستان (ISI) برقرار کرده‌اند و حتی پس از نقل مکان عناصر داعش از غرب آسیا به آسیای مرکزی و شبه‌قاره موضوع پیوستن آنها به این گروهک تروریستی مطرح شده است؛ به‌گونه‌ای که سردسته یکی از این گروه‌ها که چندی پیش در سوریه به هلاکت رسید از اقوام ابوبکر البغدادی رهبر گروهک تروریستی داعش بوده است.

در کشمیر کنفرانس حریت به رهبر گیلانی وجود دارد کخ این شورا این شورا را قریب به ۳4 گروه کوچک و بزرگ تشکیل می‌دهند که حزب مجاهدین به رهبری برهان وانی یکی از این گروه‌ها است.

ملازهی معتقد است زمانی که نیروهای هندوستان برای دستگیری وی وارد خانه و محل اقامت وی شده بودند درگیری مسلحانه‌ای بین آنها اتفاق افتاد که گفته شده سه نفر از حزب مجاهدین کشته شدند. دامنه این ناآرامی‌ها به زمان تشییع جنازه وی کشیده شد و در آنجا بود که بحران به وجود آمد. اگر به گذشته و فضای سیاسی هندوستان نگاهی بیندازیم می‌بینیم که تظاهرات و خیزش‌های این چنینی در هندوستان با مقابله سخت نیروهای امنیتی و نظامی هندوستان صورت نمی‌گرفت و تنها پس از مدتی به صورت مسالمت‌آمیز موضوع حل‌وفصل می‌شد اما در این مورد و در جریان تشییع جنازه «وانی» داستان به گونه دیگری بود. چراکه حتی مقام‌های هندی برای اینکه بتوانند کشته شدن رهبر حزب مجاهدین کشمیر را توجیه کند جریان منتسب به وی را در ارتباط با پاکستان و حتی به صورت ناملموس درصدد ارتباط‌گیری با داعش معرفی کردند.

در مقابل مقام‌های پاکستان صراحتاً نسبت به اقدام هندوستان موضع گرفتند و هرگونه ارتباط برهان وانی با پاکستان را تکذیب کردند و می‌گویند که این طیف هم جزئی از مردم کشمیر به حساب می‌آیند. مشکل اصلی این است که کشمیر به دو قسمت کشمیر پاکستان و کشمیر هندوستان تقسیم شده است؛ همین موضوع موجب شده دامنه اتهام‌زنی و به وقوع پیوستن چنین مسائلی به اینجا کشیده شده و تا به این حد رشد پیدا کند.

ملازهی در پایان می گوید: مسئله‌ای که در حالت فعلی و پس از بازخورد خبر وانی در این بین مطرح شده این است که از سوی دولت هندوستان ادعاهایی مبنی بر خیزش جناح رادیکال مطرح شد و آن‌ها بیان می‌کنند؛ این احتمال وجود دارد که حضور ترویست‌های داعش و همچنین القاعده در آسیای مرکزی و به خصوص افغانستان و پاکستان موجب شود عده‌ای بخواهند به عضویت این گروه‌ها در آمده یا حداقل تروریست‌ها در محیط هندوستان اقدام به یارگیری کنند. لذا آن‌ها معتقدند که احتمال دارد داعش و القاعده در امتداد هم اقدام به فعالیت کرده یا اینکه ترکیبی از آن دو به علاوه نیروهای پاکستانی به وجود آید.