ترامپ نامزد جمهوریخواهان شد

کارزار بزرگ دموکرات ها برای عبور از پوپولیسم

حزب جمهوری‌خواه به طور رسمی دونالد ترامپ را به عنوان نامزد نهایی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آتی امریکا انتخاب کرد. مطابق مقررات انتخاباتی امریکا، ترامپ پس از شکست 16 رقیب خود باید نامزدی حزب جمهوری‌خواه را به طور رسمی در یک سخنرانی اعلام کند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
کارزار بزرگ دموکرات ها برای عبور از پوپولیسم
نوآوران -

فرزانه اسکندریان: ترامپ در پیامی توئیتری نوشته است: نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده افتخار بسیار بزرگی است. سخت کار خواهم کرد و هرگز مأیوستان نخواهم کرد. اول امریکا.

در صورتی که حزب دموکرات نیز تنها کاندیدای باقیمانده یعنی هیلاری کلینتون را به عنوان نامزد نهایی این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کند، رقابت نهایی برای ریاست جمهوری بعدی امریکا میان ترامپ و هیلاری کلینتون خواهد بود.

این در حالی است که نتایج یک نظرسنجی‌ جدید نشان می‌دهد اکثر مردم امریکا به هیچ یک از دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری اعتماد ندارند. یافته‌های این نظرسنجی که به طور مشترک توسط آسوشیتدپرس و جی‌اف‌کی انجام شده نشان می دهد 81 درصد از امریکایی‌ها می‌گویند از انتخاب یکی از این دو سیاستمدار به عنوان رئیس جمهور آینده نگران هستند. همچنین 14 درصد از طرفداران ترامپ و کلینتون می‌گویند از کاندیدایی که دوست ندارند، حمایت می‌کنند.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، ترامپ با به دست آوردن رای 1.237 نماینده توانست رقبای خود را مغلوب سازد و نامزد حزب خود شود. این در حالی بود که برخی از ایالت‌ها به نمایندگان جایزه می‌دادند تا به رقبای مقدماتی ترامپ در حزب جمهوری‌خواه رای دهند.

با وجود این، بسیاری از چهره‌‌های برجسته حزب جمهوری‌خواه از حمایت وی خودداری کردند و عده‌ای از سناتورهای این حزب نیز در مراسم حضور نداشتند. تعدادی از نمایندگان آزاد و گروه‌های مستقل (Delegates Unbound) تصمیم گرفتند برای اعتراض به نتیجه مبارزات درون‌حزبی تظاهرات کنند و میزان آرا را به چالش بکشند، اما هیچ‌کدام از این اتفاقات رخ نداد.

ایالت کلرادو مرکز نمایندگان آزاد بود که بیشترین تعداد مخالفان ترامپ را در خود جای داده‌بود. نمایندگان نارضایتی خود را با نشستن در جای خود نشان دادند، در حالی که بسیاری از شرکت‌کنندگان در سالن مجمع در حال تشویق ترامپ برای سخنرانی نامزدی ریاست جمهوری بودند.

به گزارش هافینگتن‌پست، فقدان شور و شوق برای نامزدی دونالد ترامپ میان  نمایندگان نیویورک هم مشهود بود و نمایندگان هیچ عکس‌الملی برای تشویق او از خود نشان ندادند. رویکرد سیاسی غیرمعمول و سخنان تفرقه‌افکن ترامپ در سیاست مدرن ریاست جمهوری بی‌سابقه بوده‌است. این سیاستمدار تازه وارد 16 رقیب باتجربه، مانند جان کازیچ نماینده اوهایو و جب بوش نماینده فلوریدا، را از پیش رو برداشت. 

بدهی‌‌های ترامپ

دونالد ترامپ در سالی که از یک نامزد انتخاباتی به نماینده حزب جمهوری‌خواهان تبدیل شد، بدهی‌های زیادی بالا آورد و حداقل 50 میلیون دلار سهام و اوراق قرضه را به فروش رساند. با وجود این، ارزش زمین‌های گلف و برج منهتن افزایش یافت. در حالی که عملکرد دارایی‌های عمده وی در بازار جهانی ناهموار بود، ارزش خالص دارایی‌هایش در شاخص میلیاردرهای بلومبرگ از 2.9 میلیارد دلار در سال قبل به 3 میلیارد دلار افزایش یافت. از زمانی که ترامپ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد، ادعا کرده که ارزشش بیش از 10 میلیارد دلار است و به عنوان یک تاجر از این مصاف پیروز بیرون خواهد آمد. اما برآورد سال گذشته مجلات فورچون و فوربس نشان داد که دارایی‌های وی به کمتر از 5 میلیارد دلار رسیده‌است.

همچنانکه ترامپ خود را برای قبولی نامزدی حزب جمهوری‌خواه آماده می‌کند، بازار اوراق بهادار گزارش‌های خوشایندی منتشر نکرده‌اند. به گزارش مارکت‌واچ، از 650 نهاد سرمایه گذاری حدود 400 موسسه اعلام کردند که ترامپ می‌تواند بازارشان را در ماه‌های اول ریاست جمهوری‌اش دست خوش تغییر کند. آنها بر این عقیده هستند که ریاست جمهوری وی می‌تواند به ارزش دلار و اوراق قرضه خزانه داری در بازارهای جهانی صدمه بزند. تعرفه‌هایی که ترامپ علیه  چین و مکزیک در نظر دارد، نوعی خشکسالی در سرمایه گذاری جهانی ایجاد خواهد کرد. اینطور پیش بینی می‌شود که بانک فدرال رزرو برای جبران تورم ناشی از کاهش مالیات نرخ بهره را افزایش دهد به طوری که میزان بدهی ملی آمریکا به 9.5 تریلیون دلار برسد.

گمانه‌زنی‌های سیاسی

در کارزار انتخاباتی با هیلاری کلینتون، نباید از شانسی که ترامپ در دست دارد غافل شد. علاوه بر حدس و گمان‌های اقتصادی، عده‌ای نیز در گمانه‌زنی‌های سیاسی خود روابط بین‌الملل آمریکا را در دوره بعدی ریاست‌جمهوری تیره می‌بینند. به گزارش تلگراف، در صورت ریاست جمهوری ترامپ شانس روسیه برای رسیدن به قدرت در بی‌ثباتی‌های جهانی بیشتر خواهد شد. بعد از ریاست جمهوری ترامپ، پوتین با بازی هوشمندانه می‌تواند به یک رهبر جهانی تبدیل شود.

جهان برای غلبه بز پروژه‌های چالش برانگیز ترامپ  در سیاست نیاز به صدایی قوی و رسا خواهد داشت. چند دهه ادغام سیاسی و اقتصادی در دنیا فقط نتایجی دردناک و نامشخص به همراه داشت. بنابراین، این بار نوبت اروپا خواهد بود که بعد از شکست آمریکا با پیشبرد حقوق بشر، صلح و ثبات ادعای رهبری بین المللی کند. ریاست جمهوری وی موج جدیدی از جهان‌بینی ضد-ترامپ به راه میندازد که هیچ کشوری نسبت به دیگری احساس برتری نخواهد کرد و کسی به دنبال منافع دینی و مذهبی هم نخواهد بودبلکه همه با هم برای شکوفایی اقتصادی سعی خواهند کرد. در این میان این اروپاست که ادعا خواهد کرد اقداماتش در داخل و خارج از قاره با شعارهایش مطابقت داشته‌است.

به هر روی، همانطور که سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت غیرقابل پیش‌بینی‌ترین نامزد در امریکا به غیر قابل پیش‌بینی‌ترین سکاندار سیاسی امریکا تبدیل شد. آنچه که وی در ذهن خود می‌پروراند برای خیلی از رهبران سیاسی دنیا غیرقابل تصور است. ترامپ در نظر دارد تا یک دیوار در امتداد مرز کشورش با مکزیک بسازد تا مانعی در برابر مهاجرت غیرقانونی، ورود جنایتکاران و قاچاق مواد مخدر ایجاد کند. او قسم خورده برای نابودی داعش عراق، مخصوصا چاه‌های نفت این کشور، را به بمباران ببندد، تا هیچ منبع درامدی هم باقی نماند. اما برعکس در سوریه با استقبال از حمایت نظامی روسیه معتقد است که باید جنگ با داعش را به عهده دولت این کشور گذاشت.

با پیروزی در مبارزات انتخاباتی درون حزبی، نامزد حزب جمهوری‌خواه آمریکا هیلاری کلینتون را پیش رو دارد که سعی می‌کند شخصیت و دارایی‌های ترامپ را هرچه بیشتر به چالش بکشد. پیتر ناوارو از دانشگاه کالیفرنیا در مصاحبه‌ای به سی‌ان‌ان گفت: با ریاست جمهوری ترامپ سیاست خارجی شبیه زمان ریگان خواهد شد و از تزلزل و ضعف کاخ سفید کاسته خواهد شد.

به هر حال، حتی اگر هم ترامپ به کاخ سفید راه پیدا کند، بعید به نظر می‌رسد آزادی کامل داشته‌باشد. کنگره و دادگاه‌ها می‌توانند مانع از عملی شدن سیاست‌های رئیس جمهور شوند. فعالان و گروه‌های صنعتی‌ ذینفع نفوذ خود را اعمال می‌کنند. علاوه بر این، افکار عمومی هم فشار خاص خود را عملکردهای کشورشان بازی خواهندکرد.