اردوغان اروپا را تهدید کرد صدای خود را بالانبرد

به پاکسازی ادامه می دهیم

رئیس‌جمهور ترکیه پس از نشست شورای امنیت ملی این کشور و جلسه دولت در مقابل دوربین‌ها حاضر شد و مهم‌ترین تصمیمات اتخاذ شده در این دو جلسه را اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری ها، رجب طیب اردوغان گفت: بر اساس اصل ۱۲۰ قانون اساسی ترکیه، سه ماه وضعیت فوق‌العاده در کشور اعلام می شود که هدف از آن حفظ آزادی، دموکراسی و حقوق مردم در برابر تهدیدات ناشی از کودتاست.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
به پاکسازی ادامه می دهیم
نوآوران -

اردوغان ادامه داد: در این مدت تلاش می‌کنیم که گام‌هایی موثرتر و سریع‌تر در این راستا برداریم.رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه از حضور مستمر مردم در خیابان‌ها پس از وقوع کودتا قدردانی کرد و گفت: این کودتا نشان داد که چه کسانی در کنار دموکراسی بوده‌اند و چه کسانی در کنار دیکتاتوری. کسانی که این روزها برای جلوگیری از وقوع دوباره کودتا در خیابان‌ها حضور یافته‌اند، بدانند که نامشان را با طلا در تاریخ حک کرده‌اند. ملت از دولت و دولت از ملت حمایت کرده است.

اردوغان با اشاره به مرگ یک زن ۳۲ ساله زیر تانک کودتاچیان اظهار کرد: چنین اقدامی نشانگر بی‌ناموسی و وحشیگری عوامل کودتاست.

وی در ادامه خطاب به کشورهای اروپایی خاطرنشان کرد: کشورهای اروپایی حق ندارند صدای انتقاد خود را نسبت به این روند بلند کنند و تصمیمات ما را زیر سوال ببرند.

رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به کودتای نافرجام در این کشور گفت: ترکیه یکی از برهه‌های حساس خود را پشت سر می‌گذارد. یک گروه کوچک با نفوذ در نیروهای مسلح کشورمان با خارج شدن از اوامر فرماندهان خود کودتا را آغاز کردند. این گروه که وابستگی آن‌ها به فتح‌الله گولن اثبات شده است، علیه ملت و دولت ترکیه وارد عمل شدند. مردمی که در برابر این تروریست‌های نظامی‌نما ایستادگی کردند، اسطوره‌های قهرمانی تاریخ ترکیه را رقم زدند.

رئیس‌جمهور ترکیه آمار کشته‌ها و زخمی‌های کودتا در این کشور را این گونه بیان کرد: ۲۴۶ شهید، ۱۵۳۶ زخمی.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود تصریح کرد: کسی تصور نکند که در مدت وضعیت فوق‌العاده نیروهای مسلح تقویت می‌شوند. برخلاف این تصور قرار است شهرداری‌ها و استانداری ها تقویت شوند و نیروهای مسلح تحت امر آنها حرکت کنند.

اردوغان ادامه داد: به پاکسازی ویروس‌ها ادامه خواهیم داد. اکنون ترکیه همانند بدنی است که به دلیل فرا گرفتن تمام آن توسط غدد سرطانی دچار متاستاز شده است. لازم است که ویروس‌ها را پاک کنیم.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین پس از اعلام تصمیمات اتخاذ شده در شورای امنیت ملی این کشور و جلسه دولت، با مردم شهرهای مختلف که در خیابانها حضور دارند، به صورت ویدئویی صحبت کرد.

اولین ارتباط ویدئو کنفرانسی اردوغان با مردم قونیه برقرار شد. وی خطاب به آنان گفت: وضعیت فوق‌العاده در ترکیه به معنای کنترل شدید یا اعمال محدودیت نیست. مردم نگران نباشند و به شایعات توجه نکنند. همه می توانند به کسب و کار خود ادامه بدهند.

اردوغان با کنایه به فتح‌الله گولن نیز اظهار کرد: کسی که در پنسیلوانیا حضور دارد و هوادارانش اگر راست می‌گویند به ترکیه بیایند. در غیر این صورت خائن هستند.

او همچنین با اشاره به پرچم ترکیه گفت: رنگ پرچم ما نشانه خون شهیدان، هلال نشانه استقلال کشور و ستاره نماد خود شهیدان است. چنین پرچمی را با این مفاهیم در هیچ کجای دنیا نمی‌توان یافت.

اردوغان با ابراز مخالفت شدید با وجود هرگونه دولت موازی در کشورش گفت: در ترکیه نباید دولتی به غیر از دولت جمهوری این کشور وجود داشته باشد.