انفجارهای انتحاری در میان تظاهرات کنندگان کابل

10 نفر کشته شدند

وقوع انفجارهای انتحاری در میان تظاهرات کنندگان «جنبش روشنایی» در کابل دهها کشته و زخمی برجا گذاشت.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
10 نفر کشته شدند
نوآوران -

در ادامه تظاهرات «جنبش روشنایی» که امروز صبح یکشنبه شروع شد هزاران تن از شهروندان کابل مخالفت خود را با تصمیم دولت کابل مبنی بر انتقال برق ۵۰۰ کیلوواتی از مسیر سالنگ ابراز کردند. گزارشها حاکی از آن است یک انفجار در میان تظاهرات کنندگان در منطقه دهمزنگ در کابل به وقوع پیوسته  است.

منابع آگاه از کشته شدن حداقل ۱۰ نفر در این انفجار و زخمی شدن شماری دیگر خبر دادند و افزودند: سه انفجار انتحاری در میان تظاهرات کنندگان رخ داده است.

تظاهر کنندگان در ۲۷ اردیبهشت با برپایی راهپیمایی بزرگی به  خیابانها ریخته و خواهان انتقال برق ۵۰۰ کیلوواتی از طریق «بامیان» شده بودند.

تظاهرات کنندگان در ماه اردیبهشت سال جاری از دولت خواسته بودند تا زمانی که خواسته‌هایشان برآورده نشود دست از تظاهرات برنمی‌دارند و برای به‌دست آوردن حق خود مبارزه  می‌کنند.

در همین حال تظاهرات جنبش روشنای با حضور هزاران تن از شهروندان کابل شروع شد و آنان از مسیر‌های مختلف راهی کاخ ریاست جمهوری افغانستان شدند.

گزارشها حاکی از آن است راه‌های منتهی به کاخ ریاست جمهوری توسط دولت مسدود شده است و نیروهای امنیتی ضد شورش به تظاهرات‌کنندگان اجازه رفتن به طرف کاخ ریاست جمهوری را نمی‌دهند.

گفته می‌شود که دولت مسیر‌هایی که به کاخ ریاست جمهوری ختم می‌شود را توسط کانتینر مسدود کرده و به هیچ کس اجازه عبور و مرور را نمی‌دهد. شایان ذکر است دولت کابل دو روز قبل با اعزام هیاتی از تظاهرات کنندگان خواسته است که تظاهرات دوم مرداد را لغو کنند اما با وجود این هم  جنبش روشنایی  روز یکشنبه تظاهرات کردند. «معصوم استانکزی» رئیس امنیت ملی و «همایون قیومی» مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور دو روز قبل با اعضای جنبش روشنایی گفت‌وگو کردند و گفته می‌شود که این گفت‌وگو ها بی‌نتیجه باقی مانده است.