حمله به مرکز خرید المپیاد در مونیخ ، اروپا را امنیتی کرد

گرگ تنها باز هم جنایت کرد

مرکز خرید المپیا باز هم خبر ساز شد،المپیا همان جایی است که اعضای گروه فلسطینی سپتامبر سیاه در جریان بازیهای المپیک 1972 مونیخ در آلمان غربی اعضای گروه ورزشی رژیم صهیونیستی را به گروگانگیر گرفتند . اندکی پس از آغاز حمله، فلسطینیان خواهان آزادی 234 زندانی از زندانهای رژیم صهیونیستی، و همچنین آزادی بنیانگذاران ارتش سرخ آلمان (آندرهآس بادر و اولریکه ماینهوف) از زندانهای آلمان شدند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
گرگ تنها باز هم جنایت کرد
نوآوران -

سپتامبر سیاه این عملیات را به یاد دو روستای فلسطینی مسیحی که ساکنانشان در 1948 بهوسیله هاگانا تبعید شدهبوند «ایکریت و بیرام» نامیدهبودانجام دادند. حالا باز هم این مرکز خرید شاهد یک سلسله حوادث است. ناظران معتقدند حمله به شیوه «گرگهای تنها» (هستههای کوچک تروریستی که زیر مجموعه گروههای بزرگ هستند) انجام شده است. حمله یک فرد مسلح در روز جمعه به بازار خریدی در شهر مونیخ، حداقل 9 کشته و 27 زخمی بر جای گذاشت.

به گزارش بیبیسی، پلیس آلمان در آخرین گزارشهای مربوط به عامل حادثه تیراندازی اخیر که در مرکز خریدی واقع در شهر «مونیخ» روی داد و به کشته شدن دستکم 9 نفر منجرشد، عامل حادثه را که با شلیک گلوله به سر، اقدام به خودکشی کرد جوان 18 ساله با تابعیت آلمانی–ایرانی به نام «علی دیوید سُنبلی» معرفی کرد.

به گفته پلیس آلمان انگیزه وی از انجام این اقدام کاملا نامشخص است. نیروهای امنیتی در آغاز عملیات جستجو، از تلاش برای پیدا کردن مجموعا سه مظنون احتمالی خبر دادند حال آنکه بعدا این احتمال را رد کرده و گفتند که تیرانداز در اقدامی فردی به این حمله مبادرت کردهاست. علاوه بر این، برخی از رسانه ها تعداد کشتهها را تا 11 نفر نیز اعلام میکنند.

اگرچه حامیان داعش در شبکههای اجتماعی از این اقدام استقبال کردند، تا کنون هیچ گروهی مسئولیت حمله را به عهده نگرفته است.  این حمله علاوه بر قربانی شدن دستکم 9 نفر، تعداد 27 نفر مجروح به جا گذاشت که چند نفر از آنها همچنان در بیمارستان  به سر میبرند. این سومین حمله ای است که در هشت روز اخیر در اروپا رخ داده است؛ این تیراندازی تنها چند روز پس از حملهای در قطار آلمان و فقط بیش از یک هفته پس از حمله کامیون در نیس فرانسه رخ داد.

به گزارش گاردین، لوان زکویری، یکی از شاهدان عینی که در زمان تیراندازی در نزدیکی رستوران حضور داشت، به خبرگزاری ان-تیوی گفت که یک فرد مسلح چکمهپوش را با یک کولهپشتی بر دوشش در حالی دیده که فریادهای ضد خارجی سر میداد. این در حالی است که انتظار میرود آنگلا مرکل صدراعظم آلمان جلسه شورای امنیت تشکیل دهد.

  سه نفر از قربانیان، اتباع جوان آلبانیایی

وزارت خارجه کوزوو در بیانیه ای اعلام کرد: کنسولگری این کشور در مونیخ با همکاری پلیس آلمان به این نتیجه رسیدهاست که سه نفر از قربانیان، اتباع جوان آلبانیایی از کوزوو بوده اند که در این حمله جان باختند.

علاوه براین، به گزارش الجزیره، هوبرتوس آندره رئیس پلیس آلمانی به خبرنگاران گفت: تیرانداز 18 ساله تابعیت آلمانی–ایرانی داشته و اهل مونیخ بودهاست و که مدرکی مبنی بر دخیل بودن تیراندازهای دیگری در این حادثه وجود ندارد. این در حالی است که دو مرد دیگری که در ابتدا به عنوان همدستان وی در تیراندازی مشکوک شناخته شده بودند مورد بازجویی قرارگرفتند و هیچ مدرکی علیه آنها یافت نشد.

 انگیزه نامعلوم

دیوید چاتر خبرنگار الجزیره در گزارش خود گفت پلیس آلمان به دنبال دو بُعد از زندگی این تیرانداز هستند؛ اینکه شاید او یک ضدمهاجر بوده، و یا اینکه گرایشات افراطی داشتهاست.

جسد تیرانداز در یک کیلومتری مرکز خرید پیدا شد و کوله پشتی قرمز رنگش توسط ماموران پلیس برای یافتن مواد منفجره مورد بررسی قرار گرفت. تلفیجه دالپی، همسایه 40 ساله مقدونیهای این جوان 18 ساله به خبرگزاری رویترز گفت: من شوکه شده ام، چه به سر این پسر آمد؟ فقط خدا میداند که چه اتفاقی افتاده، اصلا نمیدانم چه شده، اما او انسان خوبی بود. اینکه جای دیگر کارهای دیگری میکرده، من نمیدانم.

هوبرتوس آندره رئیس پلیس مونیخ نیز به خبرنگاران گفت به نظر نمیرسد این تیرانداز 18ساله همدست دیگری داشته باشد. وی حتی جزء پناهندگان هم نبودهاست.

بعد از تیراندازی مکانهای عمومی از جمعیت خالی شد و همچنین سرویس حمل و نقل عمومی نیز به حالت تعلیق درآمد. همچنین نیروهای ویژه پلیس خیابان‌‌ها را تحت کنترل داشتند. در پی این حمله، فیس بوک ویژگی امنیتی خود را برای اهالی مونیخ فعال کرد تا به دوستان خود اطلاع دهند به آنها آسیبی نرسیدهاست.

به گزارش رویترز، مقامات آلمانی گزارش دادند که هنوز خیلی زود است که با قطعیت اعلام کنند این اتفاق یک حمله تروریستی بوده یا خیر. اما گمان میرود که وی تنها بوده و در یک رستوران فست فود قبل از رفتن به محل خرید شروع به تیراندازی کردهبود.

پلیس علاوه بر تحلیل انگیزه تیرانداز، باید بررسی کند که چگونه یک جوان 18 ساله به اسلحهای گرم دسترسی پیدا کرده، آن هم در آلمان، کشوری که کنگره آمریکا آن را در اروپا دارای سیاستهای سختگیرانهای در این زمینه شناختهاست. علاوهبراین، مقامات اطلاعاتی ایالات متحده، در بررسیهای ناشناس خود اعلام کردند که گزارشهای اولیه از همتایان آلمانی هیچ ارتباطی میان تیرانداز و گروه تروریستی داعش یا دیگر گروههای شبه نظامی پیدا نکردهاست. حتی هنوز مشخص نشده که آیا تیراندازی حمله برنامه ریزی شده بود یا خیر.

به گزارش راشاتودی، با این حال، رئیس پلیس مونیخ اعلام کرده اسنادی مربوط به گرایش به تیراندازی در خانه مورد سکونت این تیرانداز یافت شدهاست. فرد مسلح تحت مراقبتهای روانی و دارویی درمان افسردگی بوده، اما هیچ اطلاعاتی در مورد وضعیت روانی او وجود ندارد. طبق گفتههای آندره کمی زمان میبرد تا مشخص شود این نوجوان 18 ساله تحت تاثیر مواد مخدر یا الکل بودهاست.

 ابراز همدردی ایران

این در حالی است که به گزارش  ایسنا، بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه ایران، حادثه تروریستی در مونیخ را محکوم و با ملت و دولت آلمان ابراز همدردی کرد.

وی تصریح کرد: امروز مبارزه با تروریسم، در هر شکل آن و در هر کجا  به عنوان  یک خواست جدی و فوری  جامعه جهانی  و وجدان  بشری، باید سر لوحه  تمامی  کشورها   و در یک اجماع  بینالمللی  مورد توجه  قرار گیرد  .

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: کشتار مردم بیگناه  و بی دفاع  امروز بدل به لکه ننگ  دیگری در  تاریخ   بشریت شده است، که برای   از میان بردن آن راهی جز مبارزهای بیامان، فراگیر و به دور از استانداردهای دو گانه وجود ندارد.

  یافتههایی که هنوز قطعیت ندارند

به هر روی، وبسایت دیلی میل یافتههای دیگری را فاش کرد. به گزارش سه خبرنگار، آنتونی جوزف، پاتریک لیون و آلن هال، این نوجوان قبل از مرگش گفته که عدهای او را مجبور کردند تا 9 نفر و سپس خودش را بکشد. طبق بررسیهای پلیس، وی برخی از قربانیان جوان خود را با یک وعده غذایی رایگان مک دونالد اغوا کرد.

بنا به گزارشها، یک صفحه فیس بوک جعلی از جوانان دعوت کرده بود تا برای صرف غذای ویژه در یک رستوران فست فود دور هم جمع شوند. به گفته شاهدان، در حدود 17:50، علی سنبلی از توالت رستوران بیرون آمد و شروع به کشتن کودکان کرد. سپس تیراندازی خود را در خیابان نزدیک یک مرکز خرید محلی ادامه داد.

در این حادثه تعدادی از جوانان کشته شدند و چندین کودک نیز زخمی شدند. رئیس پلیس مونیخ در پاسخ به این سوال که آیا بازی فیسبوک در این حمله نقش داشته، گفت این یکی از مواردی است که قرار است در تحقیق جامع پلیس مورد بررسی قرار گیرد.

  این فرد افسردگی داشته است

پلیس آلمان اعلام کرد: فرد مسلحی که در تیراندازی در یک مرکز خرید در شهر مونیخ آلمان، 9 نفر را کشته ظاهرا ارتباطی با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) نداشته است.

پلیس آلمان اعلام کرد: فرد مسلحی که در تیراندازی در یک مرکز خرید در شهر مونیخ آلمان، 9 نفر را کشته ظاهرا ارتباطی با گروه تروریستی نداشته است.

به گفته پلیس در اتاق این جوان 18 ساله که در مونیخ به دنیا آمده و آنجا بزرگ شده، مدارکی درباره حملات مشابه پیدا شده و او شیفته تیراندازی بوده است.

هوبرتوس آندری، رئیس پلیس مونیخ میگوید این مرد به تنهایی عمل کرده و فرد شناختهشدهای برای مقامهای اطلاعاتی و امنیتی آلمان نبوده است.

رئیس پلیس مونیخ گفته است در مقطع فعلی، انگیزههای فرد مسلح کاملا نامشخص هستند.

آندری گفته است فرد مهاجم پیش از تیراندازی، چیزی را فریاد زده اما بازپرسان پرونده هنوز درنیافتهاند که چه چیزی گفته شده است.

گزارشهای رسانهای حاکی از این است که فرد مهاجم خودکشی کرده اما پلیس میگوید او شاید در تیراندازی ماموران پلیس کشته شده باشد.

در تیراندازیها در این مرکز خرید، شانزده نفر هم، زخمی شدند که حال شماری از آنها وخیم گزارش شده است.

رئیس پلیس مونیخ، توضیح داد که از منزل و اتاق این جوان 18ساله بازرسی صورت گرفته و تأکید کرد که هیچ نشانهای مبنی بر ارتباط او با داعش پیدا نشده و فرد مهاجم به تنهایی عمل کردهاست.

وی افزود: این فرد افسردگی داشته است.