گارد ریاست جمهوری ترکیه منحل می شود

در ادامه تحولات پس از کودتای نافرجام ترکیه، گارد ریاست جمهوری این کشور منحل می‌شود.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
گارد ریاست جمهوری ترکیه منحل می شود
نوآوران -

حدود ۳۰۰ نفر از اعضای این نیروی ویژه محافظت از رئیس‌جمهوری در روزهای نخست پس از شکست کودتا دستگیر شده بودند.

بن‌علی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه روز شنبه (دوم مرداد - ۲۳ ژوئیه) گفت که دیگر به گارد ویژه رئیس‌جمهوری "نیاز نیست".

تعداد سربازان گارد ویژه رئیس‌جمهوری ترکیه حدود ۲۵۰۰ نفر است که دست کم ۲۸۳ نفر از آنها از زمان شکست کودتا بازداشت شده‌اند.

امروز همچنین خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد که محمدسعید گولن، برادرزاده فتح الله گولن هم در ارتباط با کودتای نافرجام جمعه گذشته بازداشت و از شهر ارزروم به آنکارا، پایتخت، منتقل شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پس از کودتای نافرجام جمعه گذشته، به 'پاکسازی' گسترده در نهادهای دولتی، نظامی و آموزشی ترکیه دست زده به طوری که هزاران نفر از کارمندان دولت و ماموران پلیس این کشور را اخراج کرده و صدها نفر از افسران ارتش را هم بازداشت کرده است.

آقای اردوغان که روز چهارشنبه شرایط اضطراری در ترکیه اعلام کرد، صبح امروز (شنبه) از بیشتر کردن مهلت ۳۰ روزه بازداشت بدون تفهیم اتهام خبر داد.

این تصمیم دولت ترکیه با اعتراض نهادهای حقوق بشری از جمله عفو بین‌الملل روبرو شده است.

عفو بین الملل ضمن هشدار به دولت ترکیه در مورد افزایش دادن مهلت قانونی بازداشت بدون تفهیم اتهام، اعلام کرده ترکیه "بسیار فراتر از آنچه بتوان یک پاسخ قانونی به کودتا نامید" قدم برداشته است.

امروز همچنین گزارش شد که ۱۰۰۰ مدرسه خصوصی و ۱۲۰۰ موسسه خصوصی دیگر به علت آنچه "ارتباط با کودتا" نامیده شده، تعطیل شده‌اند.

در همین حال، دادستان کل آنکارا اعلام کرد ۱۲۰۰ نفر از سربازانی که همزمان با شکست کودتا بازداشت شده بودند، امروز آزاد شدند.

سربازان آزاد شده اکثرا ارتشیان بدون درجه و خارج از کادر بوده‌اند، هنوز بیش از ۱۰۰ فرمانده نیروی زمینی و دریایی ترکیه در بازداشت به سر می‌برند.

از زمان وقوع کودتای نافرجام در هفته گذشته دست‌کم ۶۰ هزار کارمند دولت، سرباز و پلیس و نیروهای دیگر بازداشت یا برکنار شده‌اند.

بیشتر کسانی که برکنار شده‌اند، استادان دانشگاه، معلمان مدرسه‌های خصوصی و کارمندان وزارت آموزش و پرورش ترکیه هستند.

معاون نخست‌وزیر ترکیه گفته است فقط کسانی که عضو جنبش فتح الله گولن هستند، بازداشت می‎‌شوند اما او اضافه کرده است که این فقط نوک کوه یخ است.

این موضوع با انتقاد آلمان و فرانسه مواجه شده است. اما ترکیه گفته فقط کسانی را بازداشت می‌کند که 'صد در صد' مطمئن باشد در کودتا دست داشته‌اند.

آقای اردوغان امروز در گفتگو با شبکه فرانس ۲۴ و در واکنش به انتقادها از "سرکوب‌ها" کشورهای اروپایی را به "جانب‌داری و مغرضانه" برخورد کردن با کودتا متهم کرد.