تیم کین در کمپین کلینتون

راه اوباما ادامه دارد

با انتشار خبر اعلام اسامی معاونان دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، اکنون فضای مناسبتری برای تحلیلگران و ناظران این انتخابات فراهم شده تا نسبت به تحلیل روند آن اقدام کنند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
راه اوباما ادامه دارد
نوآوران -

اهمیت مقام معاونت ریاست جمهوری در آمریکا آنچنان بالاست که هنگام معرفی آنها از سوی نامزدان ، نتیجه انتخابات را مستقیم تحت تأثیر قرار میدهند. معاون رئیسجمهور با هواپیمای نیروی هوایی دوم سفر میکند، ریاست مجلس سنا را بر عهده دارد و در صورت درگذشت رئیس جمهور به صورت خودکار مقام ریاست جمهوری را در ایالات متحده آمریکا عهده‌‌دار میشود. در 200 سال گذشته 14 تن از معاونان رؤسای جمهور ایالات متحده توانستهاند بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زنند و از این میان دو تن به صورت مستقیم و بدون رای مردم به این مقام رسیدهاند.

 معاون میانه رو، معاون نومحافظهکار

هیلاری کلینتون، «تیم مایکل کین»، سناتور ویرجینیا را به عنوان معاون احتمالی خود برگزیده است. او که پیشتر فرماندار این ایالت مهم «شمالی» بوده، به عنوان فردی میانهرو شهرت دارد؛ آهنگرزادهای متعلق به کلیسای رومی کاتولیک که فارغ التحصیل حقوق از دانشگاه هاروارد است. ویرجینیا نخستین ایالت- مستعمره بریتانیایی در آمریکای شمالی بود؛ ایالتی که سردسته ایالات شمال در شورش علیه انگلستان شد و به ایالت «مادر رؤسای جمهور» شهرت دارد، چرا که بیشتر از سایر ایالتها توانسته است رئیسجمهور به کاخ سفید بفرستد. این ایالت اکنون نیز دوازدهمین ایالت پرجمعیت در آمریکا است و در انتخابات پیش رو از جمله ایالتهایی به شمار میرود که رای آن تعیین کننده است.

بر خلاف نقاط مثبت تیم کین برای جلب نظرها به سمت هیلاری کلینتون، برخی اعتقاد دارند او به پیروزی کلینتون ضربه میزند، به این دلیل که یک سیاستمدار میانه رو محسوب میشود و نمی تواند پایگاه فعالان حزب دموکرات را کاملا راضی و خشنود کند. در فضای دوقطبی انتخابات پیش رو که یک سر آن یکی از تندروترین نامزدان ریاست جمهوری در تاریخ آمریکا است، این احتمال که دموکراتها او را کاملا دموکرات به حساب نیاورند بالاست. حمایت او از معاهدات تجاری میتواند بهانهای به دست دونالد ترامپ دهد تا به کین حملهور شود. تیم کین یک نوازنده ماهر سازدهنی محسوب میشود، اما این که روحیه هنری او در کارزار سخت ریاست جمهوری به داد کلینتون برسد محل پرسش است! او همچنین از مخالفان سرسخت سقطجنین است که میتواند تأثیر منفی روی رای چپگرایان حزب دموکرات و حامیان فمینیست کلینتون بگذارد. در کل او را باید انتخاب محافظهکارانهای از سوی کلینتون قلمداد کرد.

اما کین از سوی برخی دیگر بهعنوان یک همراه مناسب برای کلینتون در انتخابات پیشرو معرفی شدهاست. کین عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا است. او در جریان آغاز حملات هوایی آمریکا به داعش به فرمان اوباما، طرفدار بررسی این موضوع در کنگره بود و معتقد بود بدون مجوز کنگره، ارتش ایالات متحده نباید اقدام به مداخله نظامی علیه داعش کند. او در جریان سخنرانی اسفند ماه 1393 بنیامین نتانیاهو نخستوزیر اسرائیل در کنگره، از جمله سناتورهایی بود که این سخنرانی را تحریم کرد.

وقتی هیلاری کلینتون در توییترش  از انتخاب کین به سمت معاونت خود خبر داد، او نیز در پاسخ معاونت کلینتون را مایه افتخار خود دانست.

در سوی دیگر اما دونالد ترامپ، نامزد تندروی جمهوریخواهان «مایک پنس» را به عنوان معاون خود معرفی کرد تا این پیام را به هواداران خود برساند که در صورتی که او به هر دلیل نتواند به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده انجام وظیفه کند، شعارهای انتخاباتیاش تعطیل نخواهند شد. ضدیت با مهاجران، سوءظن به رنگینپوستان، کاهش مالیات به نفع ثروتمندان و  همه آنچه ترامپ به دنبال آن است در ذهن پنس هم نقش بسته، اما او علاوه بر اینها این خصوصیت را دارد که حضورش در کنار ترامپ تسلی بخش طیفهای محافظهکار و جمهوریخواهانی باشد که با تردید و از سر ناچاری به نامزدی ترامپ از سوی جمهوریخواهان تن در دادهاند. ترامپ غیر قابل پیشبینی مینماید و تنها عنصری هر چند تندرو، اما قابل پیشبینی میتواند رفتارهای او را تعدیل کند.  پنس 58 ساله که فرزند مدیر یک پمپ بنزین است از سال 2001 تا 2013 نماینده کنگره آمریکا در ایالت ایندیانا بوده؛ او در سال 2013 به عنوان فرماندار این ایالت انتخاب شد. پنس عامل اصلی کاهش مالیات سال گذشته بود و توجه مردم را به سوی امضای قانون آزادیهای مذهبی جلب کرد. منتقدان او بر این باورند که این قانون به شرکتها اجازه داد تا به اعمال محدودیتهایی درباره همجنسگرایان بپردازند. در یک کلام پنس محافظهکاری مذهبی است که رسانههای نزدیک به جمهوریخواهان در آمریکا او را شریک خوبی برای «عیاش سکولاری» مانند ترامپ میدانند!

پس از معرفی پنس به عنوان معاون ترامپ، واشنگتن اسپکتیتور درباره او نوشت: «در دوران معاصر هرگز چنین فرد مذهبی افراطی برای معاونت ریاست جمهوری توسط یک حزب مهم انتخاب نشده بود؛ اما پنس به طور گسترده توسط جمهوریخواهان حمایت میشود . او از نظر اعتقادات مذهبی یک وزنه تعادل دارد: ترامپ میلیاردر پیشرو کسی است که با شوخی و رشوه مانند شخصیت کتاب معجزه مسیح نوشته تری ساوترن در کنار پنس به عنوان یک موعظهخوان اخلاقگرا که دائم از طریق موعظه او را با راه حکومت دینی هدایت میکند حضور دارد.»

 برجام علیه ضدبرجام

مایک پنس به ضدیت با ایران شهره است. او  در سپتامبر سال 2015 در نامهای به باراک اوباما، رئیسجمهور آمریکا نوشت که تحریمهای ایالت تحت امرش علیه ایران را علیرغم حصول «برجام» حفظ خواهد کرد. « پنس» در این نامه، همچنین با لحنی تند از توافق هستهای انتقاد کرده و نوشته است که این توافق، امنیت اسرائیل را تضمین نمیکند.  در مقابل اما « تیم کین» موضع نرمی در مقابل ایران دارد و او را از جمله حامیان امضای برجام و توافق ایران با جامعه جهانی میدانند. در تمام دورانی که مذاکرات در جریان بود، کین از جمله سیاستمدارانی بود که به حمایت تمام قد از باراک اوباما و « سیاست ایرانی» رئیس جمهور دموکرات و تاریخساز آمریکا پرداخت. او در سال 2008 هم در لیست نهایی باراک اوباما به عنوان یار انتخاباتی حضور داشت که این نشانهای از میزان نزدیکی مواضع وی به رئیس جمهور کنونی ایالات متحده است. حضور کین در کنار هیلاری کلینتون میتواند تا حدودی نیز به پیشبینی ایرانیان در خصوص حفظ منافع ایران در منطقه و صیانت از دستاوردهای برجام، تحت تأثیر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، یاری رساند.