واکنش آمریکا به تغییر نام جبهه النصره

حملات نظامی به النصره ادامه می یابد

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به اقدام اخیر جبهه النصره به تغییر نام این گروه تروریستی، اظهار کرد: تصمیم اتخاذ شده از سوی این گروه در خصوص تغییر نام و جدایی از القاعده باعث نمی شود که این گروه هدف حملات نظامی قرار نگیرد.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
حملات نظامی به النصره  ادامه مییابد
نوآوران -

به گزارش خبرگزاری اسپورتنیک، وی در ادامه گفت: رویکرد آمریکا در قبال جبهه النصره پس از تغییر نام این گروه و جدایی از القاعده تغییری نخواهد داشت.

این سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا در پاسخ به پرسشی در این باره که آیا این گروه همچنان هدف مشروع حملات نظامی خواهد بود، گفت: ما به طور قطع هیچ دلیلی را نمی بینیم که اعتقاد داشته باشیم اقدامات و اهداف جبهه النصره تفاوتی کرده باشد.

کربی ادامه داد، در حال حاضر هیچ سخنی در این باره که نشان دهد آمریکا تغییر رویکردی نسبت به جبهه النصره خواهد داشت، مطرح نشده است.

وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) نیز در اولین واکنش به اعلام تغییر نام گروه تروریستی «جبهه النصره»، گفت نگرانی واشنگتن نسبت به این گروه همچنان پابرجاست.

به نوشته سایت شبکه الجزیره یک مقام آمریکایی در فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفته است: «با وجود آنکه آنها نامشان را تغییر داده اند، اما نگرانی ما نسبت به تهدید جبهه النصره پابرجاست.»

«محمد الجولانی» رهبر جبهه النصره پنجشنبه شب در بیانیه ای تصویری که به صورت اختصاصی از شبکه قطری الجزیره پخش شد، انحلال این گروه و تشکیل گروه جدیدی با نام «جبهه فتح الشام» را اعلام کرد.
همانطور که پیش بینی می شد، جولانی در این بیانیه از قطع رابطه جبهه النصره با گروه تروریستی القاعده خبر داد و گفت گروه جدید هیچ ارتباط خارجی ای نخواهد داشت.
فرماندهی مرکزی آمریکا گفته است با وجود آنکه النصره اعلام کرده دیگر با القاعده ارتباطی ندارد، اما واشنگتن همچنان این گروه را زیرمجموعه القاعده می داند.
جبهه النصره یکی از گروه هایی است که در فهرست گروه های تروریستی سازمان ملل قرار گرفته و به همین جهت امکان شرکت آن در مذاکرات صلح وجود نداشت. سران النصره تلاش می کنند با تغییر نام و جدایی ظاهری از القاعده، راه را برای حضور رسمی خود در فرآیند سیاسی باز کنند.