بازتاب سخنان رئیس جمهوری در رسانه‌های جهان

روحانی با رهبر ایران هماهنگ است

سخنان رئیس‌جمهور در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بازتاب گسترده ای در رسانه‌های جهان داشت و هر کدام از این رسانه‌ها از زاویه‌ای به این سخنان پرداختند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
حسن روحانی
نوآوران -

آسوشیتدپرس: طرف مقابل به تعهداتش عمل نکرده است

خبرگزاری آسوشیتدپرس ضمن بازتاب سخنان دکتر حسن روحانی در گفت و گوی زنده تلویزیونی سه شنبه شب، به نقل از رئیس جمهوری کشورمان نوشت طرف مقابل به تعهداتش در چارچوب توافق هسته ای عمل نکرده است و این کار بر رشد اقتصاد ایران اثر منفی می گذارد.

این خبرگزاری به نقل از حسن روحانی نوشت: اگر طرف مقابل بدرستی عمل کرده بود، ما امروز در شرایط بهتری بودیم.

واشنگتن پست: ایران به دارایی‌هایش دسترسی ندارد

روزنامه واشنگتن پست نیز نوشت رئیس جمهوری ایران ضمن انتقاد از طرف توافق هسته ای، یادآور شده است که ایران هنوز به دارایی های خارجی اش دسترسی ندارد؛ هرچند می تواندنفت بفروشد و به سیستم بانکی بین المللی دسترسی داشته باشد.

این روزنامه همچنین نوشت: رئیس جمهوری ایران می گوید کنگره آمریکا و برخی کشورهای منطقه بر سر اجرای توافق هسته ای مانع تراشی می کنند.

 

فاکس نیوز: همه طرف‌ها باید به تعهداتشان پایبند باشند

شبکه خبری فاکس نیوز، پربیننده ترین شبکه خبری کابلی در آمریکا نیز این بخش از سخنان امروز رئیس جمهوری کشورمان را برجسته کرد که طرف توافق هسته ای 'باید تعهداتش را عملی کند'.

فاکس نیوز البته به سخنان 'جان کربی' سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اشاره کرد که گفته است ایران به تعهداتش عمل کرده و مدعی شده 'ما نیز داریم به تعهداتمان عمل می کنیم'.

بسیاری دیگر از رسانه های آمریکایی نیز خبر آسوشیتدپرس درباره سخنان حسن روحانی را منتشر کردند.

شین هوا: سخنان روحانی با رهبری ایران هماهنگ است

خبرگزاری شینهوا در چین با اشاره به برخی گزارش‌ها و تحلیل‌هایی که مواضع رئیس جمهور ایران را در تقابل با رهبری قرار ارزیابی می‌کنند؛ به نقل از رئیس جمهوری ایران نوشت: اگر آنها به قول‌هایشان بدرستی عمل می کردند و در اجرای فرآیند توافق هسته ای مانع تراشی نمی کردند، ما می توانستیم رویشان حساب کنیم و برای رایزنی درباره مسایل دیگر نیز با آنها پای میز مذاکره بنشینیم.

شینهوا نوشت سخنان آقای روحانی هماهنگ با اظهارات رهبر ایران است که روز دوشنبه گفته بود ایالات متحده به تعهداتش در چارچوب توافق هسته ای پایبند نبوده است.

این خبرگزاری همچنین نوشت:رئیس جمهوری ایران ابراز امیدواری کرد که این مشکلات در آینده بتدریج حل شود.

ترند: رئیس جمهوری ایران وعده رشد پنج درصدی اقتصادی داد

خبرگزاری ترند در جمهوری آذربایجان، این تیتر را برای بازتاب سخنان رئیس جمهوری برگزید که «رئیس جمهوری ایران وعدهرشد اقتصادی پنج درصدی داد».

 ترند نوشت رئیس جمهوری ایران از رشد اقتصادی پنج درصدی در سال مالی جاری در این کشور خبر داد و با نشان دادن نمودارهای اقتصادی، توضیح داد که صادرات غیرنفتی در ایران طی چهار ماه نخست امسال افزایش یافته و واردات در همین بازه زمانی کاهش یافته است.

به نوشته ترند، رئیس جمهوری ایران ضمن اشاره به اینکه برجام زمینه را برای افزایش صادرات نفت ایران فراهم کرده است، از غرب به خاطر عمل نکردن به تعهداتش انتقاد کرد.

این خبرگزاری همچنین به نقل از رئیس جمهوری نوشت: ایران پس از برجام توانسته است با 400 بانک خارجی ارتباط برقرار کند و در سه ماهه نخست امسال نیز روزانه 2.382 میلیون بشکه نفت صادر کرده است.

 

خبرگزاری فرانسه به نقل از روحانی: آمریکا فرصت هسته ای را هدر داد 
خبرگزاری فرانسه در گزارشی با عنوان «رئیس جمهوری ایران می گوید آمریکا فرصت توافق هسته ای را هدر داد»، نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه گفت که آمریکا فرصت ایجاد شده با توافق هسته ای را هدر داد و از کار کردن نزدیکتر دو کشور بر سر مسائل منطقه ای جلوگیری کرد
این خبرگزاری در ادامه گزارش خود افزود: روحانی در یک گفت و گوی تلویزیونی اضافه کرد «همانطور که رهبر معظم انقلاب گفتند توافق هسته ای یک آزمایش بود.» 
خبرگزاری فرانسه همچنین با اشاره به سخنان روحانی درباره تأثیرات اقتصادی برجام نوشت: روحانی گفت  اگر آمریکا توافق هسته ای را با حسن نیت و دقت اجرا کرده بود و موانع و تاخیرهایی را که امروز شاهد هستیم کاهش داده بود ، می توانستیم اعتماد بیشتری داشته باشیم و وارد مذاکراتی درباره موضوعات دیگر شویم که این امر به نفع منطقه ، آمریکا و ما بود. متاسفانه (آمریکا) از این آزمایش موفق بیرون نیامد و تعهدات خود را بطور دقیق محترم نشمرد.
روحانی خاطرنشان کرد که توافق هسته ای منجر به افزایش قابل ملاحظه در صادرات نفت شده اما در بخش های دیگر به علت نگرانی بانک های بین المللی از مجازات توسط خزانه داری آمریکا برای کار کردن با ایران ، کار به آهستگی جلو رفته است
آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران روز دوشنبه گفته بود که مذاکره با غرب مانند سم مهلک است
وی این سوال را مطرح کرد که شش ماه (از توافق هسته ای) گذشته؛ آیا تاثیری بر زندگی مردم می بینیم؟
رهبر عالی ایران افزود: آمریکایی درخواست مذاکره درباره مسائل منطقه ای را دارند اما تجربه مذاکرات هسته ای ثابت می کند که این یک سم مهلک خواهد بود و ما در هیچ موضوعی نمی توانیم به آنان اعتماد کنیم
در حالی که ناظران می گویند ایران به تعهدات خود عمل کرده ، تهران دولت آمریکا را متهم می‌کند که همچنان از دسترسی جمهوری اسلامی ایران به نظام بانکی بین المللی جلوگیری می‌کند