شکست محاصره حلب

از جنجال رسانه‌ای تا حقایق میدانی

جنگ تبلیغاتی و روانی در رسانه ها به شدت حول جنگ اصلی در سوریه و حلب در جریان است. از یک سو رسانه هایی که اخبار مربوط به گروههای تکفیری و تروریستهای جیش الفتح واحرار الشام و ...را پوشش می دهند سعی در بزرگنمایی و اغراق در پوشش مربوط به عقبنشینی ها و تعداد تلفات نیروهای مقاومت دارند و از سوی دیگر نیروهای مقاومت و ارتش سوریه نیز سعی دارند تا با این حجم گسترده تبلیغات منفی مقابله کنند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
حلب
نوآوران -

در این میان نیز برخی از کانال ها و گروههای مجازی جعلی در فضای سایبری که به ظاهر در هواداری از دولت و ارتش سوریه راه اندازی شدند، رویه ای همسو با گروههای تکفیری مسلح در سوریه اتخاذ کرده و سعی در القای شکست تمام قد نیروهای سوری در حلب دارند. این واقعیت که در یکی، دو روز گذشته و در پی حملات سنگین گروههای تروریستی در سوریه محاصره حلب توسط ارتش و نیروهای مقاومت شکسته شده ا ز سوی منابع موثق و رسانه های گروههایی همچون فاطمیون و نجباء و منابع دیگر تأیید شده است. اخبار برآمده از این منابع نشان میدهد مناطقی مانند  محور راموسه و محور دانشکده ها  و برخی مناطق دیگر طی چند ساعت چند بار دست به دست شدند. اما در پوشش همین اخبار نیز رسانه های وابسته به گروههای تکفیری سعی در القای این تصویر به اذهان مخاطبان داشتند که حلب را برای ارتش و دولت سوریه باید از دست رفته دانست. در حلب تا پیش از شکست حصر وضعیت بدین گونه بود که عمده نیروهای  جیش الفتح  در داخل حلب در محاصره قرار داشتند و در بیرون سایر گروههای مسلح تکفیری فعال در سوریه- به غیر از داعش مانند  احرار الشام  و  جیش الاسلام و سایر گروهها به همراه بخش دیگری از جیش الفتح با آتش سنگین و حملات پی در پی و اعزام عمده نیروهای خود به استان حلب سعی در شکستن خط محاصره داشتند که بنابر آخرین گزارش ها توانستند کانال ضعیفی در میان خط محاصره باز کنند. اما آتش بی امان ارتش سوریه تا کنون اجازه استفاده مؤثر به این نیروها برای ارسال تجهیزات ونیرو به داخل حلب نداده است.

از سوی دیگر علاوه بر ارتش سوریه و سپاه فاطمیون، نیروهای تازه نفسی از گروه نجباء در عراق برای مقابله با تروریست ها به حلب اعزام شده اند. آمار تلفات نیز پیروزی های شکننده گروههای تکفیری را عیان می سازد. تا کنون و طی دو روز گذشته که آتش حملات تکفیری ها در اوج خود قرار داشته و تا لحظه تنظیم این گزارش از نیروهای مقاومت نجباء 13 تن کشته شدند؛این در حالی است که بنابر اخبار رسمی خبرگزاری ها بیش از 600 تن از تروریستها به هلاکت رسیده اند. آمارهای غیر رسمی منابع نزدیک به سپاه فاطمیون و نیروهای مقاومت اسلامی نجباء رقم 2000 را نشان میدهد. ضمن آنکه بسیاری از فرماندهان اصلی جیش الفتح نیز در حلب به هلاکت رسیدهاند که از نظر نظامی موفقیت بزرگی برای نیروهای مقاومت و ارتش سوریه در جنگ حلب محسوب میشود.

 چرا محاصره شکست؟

 در رابطه با چرایی شکست خط محاصره در حلب چند دلیل عمده می توان ذکر کرد: عامل نخست میزان حمایت لجستیکی بی سابقه از گروههای مسلح تکفیری در این عملیات است. عملیات انتحاری و ده ها خودروی بمب‌گذاری شده که برای منهدم کردن خطوط دفاعی ارتش سوریه و پایگاه‌های نظامی‌اش در منطقه دانشکده نظامی مورد استفاده قرار گرفت بسیار مؤثر بود. همچنین تعداد زیادی سلاح با کیفیت که از طریق ترکیه به دست گروههای مخالف سوری به ویژه فتح الشام افتاده قابل توجه است. از جمله این تسلیحات موشک ضد تانک تاو بود که برای سرنگون کردن هلیکوپتر روسی مورد استفاده قرار گرفت؛ کسانی که با سلاح‌های نظامی آشنایی دارند می‌دانند وقتی موشک «تاو» به میزان گسترده در دست گروهی قرار گیرد، به میزانی که طبق تصاویر منتشر شده از آن حتی در جنگ زمینی با نیروهای پیاده استفاده شود، محدوده حمایت لجستیکی از آن گروه را تا کجا باید ارزیابی کرد. عامل دیگر نبرد تروریست‌ها بر سر هست و نیستشان بود. این گروهها بیش از 7000 عضو مسلح خود را برای این حمله به کار گرفتند که رقم بی سابقه‌ای بود. نبرد حلب برای ارتش سوریه و نیروهای حامی آن که طی پیروزی‌های پی در پی در یک ماه اخیر در موضع نسبی قدرت قرار داشتند، نبرد برای مرگ و زندگی نبود. اما برای طرف مقابل حلب تعیین کننده بوده و هست.  

وقتی حلب به دست تکفیری‌ها افتاد آنان تبلیغات وسیعی را آغاز کردند تا برای اثرگذاری روانی چه بر نیروهای خودی و چه بر طرف مقابل آن را تبدیل به چشم ‌اسفندیار دولت سوریه کنند. اما با محاصره حلب این ترفند به ضد خود تبدیل شد. چنانچه به موازات پیشروی‌های دیگر، حاکمیت دولت سوریه‌بر حلب نیز اعاده می‌شد، در مذاکرات پیش رو راه برای فشار سیاسی بر معارضان باز میشد و بسیاری از مشکلاتی که دولت سوریه در نبرد با تروریسم با آن روبه رو است از موضوعیت خارج می‌شد. از سوی دیگر حمایت رسانه‌ای از مخالفان که در این عملیات همانند آغاز بحران سوریه بود را نیز نباید از نظر دور داشت. این پیشروی‌های نظام سوریه در حلب به اعمال محاصره بر مناطق شرقی حلب انجامیده بود که مقر اصلی گروههای مخالف تندرو به شمار می‌آید و در پی این پیشروی‌ها تمامی خطوط امدادرسانی نظامی و حمایت‌ها به آنجا بر بیش ‌از 250 هزار غیرنظامی تحت تصرف این تروریست‌ها بسته شده بود. وقتی کردها و نیروهای دموکراتیک سوریه شهر منبج را در اختیار گرفتند و نیروهای داعش را از آن بیرون راندند، گروههای دیگر در حلب را نیز در موضع ضعف قرار داد.

اما در کنار تمام اینها خبرگزاری رسمی سوریه ،سانا، گزارش داده است که نیروهای ارتش سوریه پیشرفت‌هایی داشته و برخی از مواضعی را که از دست داده بودند باز پس گرفته و تلفات سنگینی را به افراد مسلح وارد کرده‌اند؛ مسئله‌ای که گروههای مسلح تکفیری درگیر در حلب آن را تکذیب و سعی در کوچک‌نمایی آن دارند. به نظر می رسد با توجه به صف‌بندی نیروها و معادله جدیدی که در عرصه نظامی در حلب شکل گرفته باید عقب‌نشینی نیروهای مقاومت و ارتش سوریه از حومه شرقی حلب را تاکتیکی مقطعی دانست که به میزان زیادی نیز به معادلات سیاسی میان روسیه و آمریکا به عنوان قدرت‌های فرامنطقه‌ای و سایر بازیگران منطقه‌ای حاضر در سوریه بستگی دارد.