تایید ادعای ترامپ درباره ایجاد داعش توسط اوباما و کلینتون

یکی از گزارشهای اطلاعات دفاعی سال 2012 میلادی که مهر «محرمانه» داشته، افشا میکند همانطور که دونالد ترامپ درباره شکلگیری داعش از سوی اوباما و کلینتون می گوید، ائتلاف ضد اسد مورد حمایت آمریکا در آن زمان از سوی القاعده در عراق و دولت اسلامی عراق (ISI) رهبری میشد که کمی بعد با یکدیگر ادغام شده و شبکه تروریستی «داعش» را به وجود آوردند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
تایید ادعای ترامپ درباره ایجاد داعش توسط اوباما و کلینتون
نوآوران -

اگرچه آمریکا هرگونه حمایت و کمک مستقیم به القاعده در عراق و داعش عراق را طبق محدودیت‌های اعمال شده توسط قوانین ضد ترور داخلی رد کرده اما مقامات وزارت امور خارجه آمریکا و پنتاگون به خوبی مطلع بودند که مخالفان میانه رو با این شبه‌نظامیان تروریست در هم تنیده هستند.

ابومحمد العدنانی، سخنگوی دولت اسلامی عراق از اهل تسنن این کشور به ویژه قبایل مستقر در مناطق مرزی بین عراق و سوریه می‌خواهد تا علیه دولت دمشق جنگ به راه اندازند.

مخالفان سوری در تلاشند تا کنترل مناطق شرقی از جمله حسکه و دیرالزور مجاور با استان‌های موصل و الانبار واقع در غرب عراق به علاوه مناطق هم مرز با ترکیه را به دست گیرند. کشورهای غربی، حوزه خلیج فارس و ترکیه نیز از این تلاش‌ها حمایت می‌کنند.

احتمال ایجاد یک قلمروی سلفی اعلام شده یا نشده در مناطق حسکه و دیرالزور واقع در شرق سوریه وجود دارد و این دقیقا همان چیزی است که قدرت‌های حامی مخالفان سوری می‌خواهند؛ چیزی که امکان دارد به عنوان درخواست تشکیل خلافت داعش در سوریه تفسیر شود.

در دسامبر 2012 یعنی چند ماه پس از این گزارش اطلاعات دفاعی، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه وقت و جناح جنگ طلب تاسیسات امنیت ملی همسو شد و گفت، آمریکا مخالفان سوری را «نماینده مشروع» مردم سوریه می‌داند.

سیاست آمریکا در استفاده از افراطگرایان در جنگ‌های نیابتی پیش از این هم سابقه داشته و در این میان می‌توان به حمایت سازمان سیا در دولت ریگان از «مجاهدین افغانستان» نام برد که بذر ایجاد گروه‌های تروریستی نظیر القاعده به رهبری بن لادن را کاشت.