وزیر خارجه ترکیه:

اروپا به جای کمک ما را تحقیر می‌کند

یک ماه بعد از کودتای نافرجام ترکیه مولود چاوش‌اوغلو، وزیر امور خارجه این کشور، اتحادیه اروپا را متهم کرده که بعد از کودتا کشورش را تحقیر کرده است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
اتحادیه اروپا به جای کمک تهدید و تحقیرمان می‌کند
نوآوران -

آقای چاوش‌اوغلو در مصاحبه با روزنامه بیلد آلمان گفت بعد از اقدام به کودتای اخیر، اتحادیه اروپا به جای کمک به ترکیه، راه تهدید و توهین را در پیش گرفته است.

کشورهای اروپایی می‌گویند سرکوب‌های بعد از کودتای ترکیه ممکن است باعث شود این کشور شرایط لازم برای سفر بدون ویزای شهروندانش در داخل اتحادیه اروپا را از دست بدهد.

به گزارش بی بی سی وزیر خارجه ترکیه هشدار داده که اگر اتحادیه اروپا خواهان پایبندی ترکیه به توافقی است که چند ماه پیش بر سر کاهش ورود پناهجویان به اروپا به دست آمد، باید به وعده خود برای اجرا شدن امکان سفر بدون ویزای شهروندان ترکیه در داخل اتحادیه عمل کند.

واکنش اروپایی‌ها به کودتای ترکیه و پیامدهای آن باعث شده است که روابط دو طرف بیش از پیش با تنش همراه شود.

رهبران اروپایی درباره توقف مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا در صورت قانونی شدن اعدام در این کشور هم هشدار داده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هم بارها اشاره کرده است که خواست مردم احیای مجازات اعدام در ترکیه است و مجلس باید این درخواست را در نظر بگیرد.

در پی کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه دولت ترکیه ده‌ها هزار نفر را دستگیر کرد که ۲۳ هزار نفر از آنها هنوز در بازداشت هستند.

تصاویری که به ویژه در روزهای اول بعد از کودتا از تعدادی از بازداشتی‌ها منتشر شد نشان می‌داد که آنها به شدت کتک خورده‌اند.

سازمان‌های حقوق بشری از رفتار دولت ترکیه با کسانی که آن‌ها را متهم به دست داشتن کودتا معرفی می‌کند، به شدت انتقاد کرده و گفته‌اند شواهدی مبنی شکنجه افراد در دست دارند.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن، شخصیت مذهبی ساکن آمریکا و رقیب و دشمن آقای اردوغان را عامل اصلی کودتا می‌داند و تلاش می‌کند با "پاکسازی" سازمان‌های دولتی و نهادهای عمومی طرفداران آقای گولن را تصفیه کند.

اما فتح‌الله گولن اتهام هر گونه دخالت در کودتای نافرجام ترکیه را رد می‌کند.