یک کارشناس خاورمیانه در گفت‌وگو با «نوآوران»:

اقدامات عربستان در یمن بی‌نتیجه است

پس از تشکیل شورای عالی سیاسی در یمن، گروه انصارالله در عمل مدیریت این کشور را به دست گرفته و انتظار می‌رود این امر به تقویت جایگاه این گروه و نیز تقویت جبهه ضد سعودی در یمن منجر شود. این موضوع را با حسین رویوران، کارشناس مسائل خاورمیانه مطرح کردیم.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
اقدامات عربستان در یمن بی‌نتیجه است
نوآوران -

حسین رویوران در این رابطه به نوآوران گفت: در تمام مدتی که مبارزات مردم یمن و شیعیان الحوثی به رهبری گروه انصار‌الله در جریان بوده شاهدیم که این گروه با وجود اینکه در عمل صنعا را در اختیار داشته است، اما هرگز اقدامی برای تشکیل حکومت یک‌جانبه نداشته است. حتی وزارت‌خانه‌های دولت یمن که در صنعا مستقر هستند از سوی کسانی اداره می‌شود که عضو انصار الله نیستند و قبلا به عنوان قائم مقام یا سمت‌های دیگر در آن وزارت‌خانه حضور داشته‌اند. این نشان دهنده حسن نیت انصارالله است که نمی‌خواهند یکجانبه برای آینده یمن و مردم آن تصمیم بگیرند.

اما در شرایطی که «منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی و پیشین یمن به صورت غیر قانونی در عدن برای خورد حکومت می‌کند و از سوی دیگر مذاکرات و گفت‌وگوهای یمنی نیز لغو شده است، انصارالله احساس کرده است که به تعویق افتادن نظارت بر نهادها و رهاسازی آنان، ممکن است یمن را در یک وضعیت آنارشی قرار دهد که به نفع مردم یمن نیست. به همین دلیل یک شورای عالی متشکل از خود انصار الله و علی عبدالله صالح و سایر همپیمانان این گروه است، تشکیل شده که در اولین اقدام از اعضای پارلمان یمن خواستند بعد از دوره فطرت چندین ماهه تشکیل جلسه دهند. پارلمان نیز اداره کشور را به صورت موقت به این شورا سپرده است. دلیل آن هم تعویق گفت‌و‌گوهای کویت بود که راه دیگری پیش روی انصارالله نگذاشت. چرا که مدیریت یمن نیاز به نهادسازی و احیای برخی نهادها به صورت موقت و در عین حال همراه با مشروعیت قانونی دارد؛ تا زندگی مردم مختل نشود.

رویوران ادامه داد: انصار الله اعلام و تأکید کرده که این اقدامات تنها در جهت مدیریت موقت کشور است؛ اما تصمیمات بلند مدت درباره نظام سیاسی باید بر‌اساس اجماع میان کلیه گروه‌ها و جریانها و نیز مردم یمن صورت بگیرد. این در حالی است که مسئولیت مدیریت واقعی و عملی جامعه یمن در اختیار انصار الله است.

با توجه به اینکه گروه انصارالله تا کنون از اعمال مدیریت مستقیم بر یمن پرهیز کرده است، لذا طبیعی است که در جنگ با متجاوزان سعودی دچار برخی نقاط ضعف و بوده و منجر به بروز برخی نارضایتی‌های محدود شده است. اما تصمیم اخیر پارلمان یمن در سپردن مدیریت کشور به این گروه و شورای سیاسی‌،‌بدیهی است که بر روی شرایط جنگ تأثیر مثبت خواهد گذاشت و منجر به تقویت جبهه مردم یمن در مقابل تجاوز سعودی‌ها خواهد شد.

این کارشناس خاورمیانه در رابطه با واکنش عربستان سعودی به تحولات سیاسی کنونی در یمن گفت: عربستان سعودی تاکنون و در رابطه با جنگ یمن پول و هزینه زیادی خرج کرده است تا هم در عرصه تبلیغات رسانه‌ای تجاوز خود را به این کشور مشروع جلوه دهد و هم سازمان ملل و سایر نهادهای بین‌المللی را در این رابطه به انفعال بکشاند. شاهد بودیم که بان کی مون هم نام عربستان سعودی را از لیست سیاه سازمان ملل در رابطه با «کودک کشی» خارج کرد. لذا انتظار این است سعودی‌ها در رابطه با زیر سوال بردن مشروعیت شورای سیاسی یمن هزینه زیادی متحمل شوند و فشارهای مالی و سیاسی خود را بر سازمان ملل نیز افزایش دهند. چه بسا این سازمان اقدام به صدور قطعنامه علیه اقدامات تازه انصارالله کند. اما با توجه به جمیع این شرایط با توجه به آنچه پیشتر اشاره کردم انصارالله خود بر مسأله مشروعیت آگاه است و در حال حاضر تنها به اداره یمن می‌اندیشد و نه کسب مشروعیت برای تشکیل حکومت. لذا اقدامات عربستان سعودی در این زمینه نه موضوعیت دارد و نه به سرانجامی می‌رسد.

برآیند کلی این وضعیت تحمیل هزینه‌های بیشتر بر عربستان سعودی و کسب محبوبیت و مقبولیت بیشتر در میان مردم و گروه‌های مختلف سیاسی در یمن است. طبیعی است در آینده نیز این اقدامات منجر به کسب جایگاه پرنفوذتر انصارالله در نظام سیاسی یمن می‌شود.

تحولات منطقه در سوریه یمن و عراق هم از یک به هم پیوستگی نسبی برخوردار است و هم نمی‌توان حکم به در پیش گرفتن یک راه حل کلی برای حل بحران هر یک از این مناطق داد. بحران‌های منطقه‌ای کنونی نیاز به یک توافق نهایی بین بازیگران اصلی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دارد. اما اینکه الزاماً باید در یک چارچوب برای همه این کشورهای بحران زده عمل کرد، من معتقد به آن نیستم و بعید می‌دانم چنین  اتفاقی بیافتد.