داعش در حال فرار

استفاده غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی

برخی نیروهای سوری که موفق شدند هفته گذشته شهر منبج را از نیروهای موسوم به گروه دولت اسلامی (داعش) پس بگیرند، تصاویری را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد اعضای گروه داعش به هنگام فرار از این شهر از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کردند.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
'استفاده داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی'
نوآوران -

به گزارش بی بی سی نیروهای دموکراتیک سوریه گفته‌اند این تصاویر، که کاروانی حامل صدها خوردو را نشان می‌دهد، روز جمعه ۱۹ اوت (۲۹ مرداد) گرفته شده است.

نیروهای دموکراتیک سوریه که ائتلافی از نیروهای شبه نظامی کرد و عرب را شامل می شود، از حمایت نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار است.

گفته شده که این ائتلاف برای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان از حمله به خودروهای داعش که بنا به گزارش‌ها احتمالا به سمت شمال و مرز ترکیه رفته‌اند، خودداری کردند.

این نیروها پس از ده هفته حمله که با پشتیبانی حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا همراه بود، توانستند کنترل کامل منبج در شمال سوریه را به دست بگیرند.

کریس گارور، سخنگوی ائتلاف به رهبری آمریکا گفته است ظاهرا نیروهای داعش پس از آن که دریافتند شهر منبج در حال سقوط است، اعضای خانواده‌های خود، حامیانشان و گروگان‌های غیرنظامی را در خودروهایی که به سمت شمال در حرکت بود، قرار دادند.

شنبه گذشته داعش اعلام کرد که صدها غیرنظامی را آزاد کرده و شماری دیگر هم موفق به فرار شدند.

نیروهای دموکراتیک سوریه در جریان عملیات اخیر خود برای جلوگیری از کشتار بیشتر غیرنظامیان به پیکارجویان داعش پیشنهاد کردند که می توانند از طریق مسیری امن از منبج خارج شوند، اما آنها این پیشنهاد را نپذیرفتند.