با هماهنگی آمریکا و روسیه

نیروهای ویژه ترکیه وارد سوریه شدند

نیروهای ویژه ترکیه در عملیات بیرون راندن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از شهر جرابلس از مرز گذشته و وارد خاک سوریه شده‌اند. البته نیروهای ویژه هنوز عملیات زمینی را آغاز نکرده‌اند.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
نیروهای ویژه ترکیه وارد سوریه شدند
نوآوران -

به گزارش بی بی سی همزمان با ورود نیروهای ویژه به سوریه، توپخانه و نیروی هوایی ترکیه هم مواضع داعش در شهر جرابلس را هدف گرفته‌اند. تانک‌های ارتش ترکیه به مناطق مرزی منتقل شده و اهدافی را در خاک سوریه گلوله‌باران کرده‌اند.

تصاویری که از جرابلس منتشر شده نشان می‌دهد که از نقاط مختلف شهر دود برخاسته است. ترکیه می‌گوید این عملیات با هماهنگی با ائتلاف علیه داعش (به رهبری آمریکا) انجام می‌شود. وبسایت تلویزیون دولتی ترکیه هم نوشته است که اطلاعات مرتبط با عملیات در جرابلس به روسیه نیز ارائه شده است.

به دنبال حمله‌ای انتحاری به یک مراسم عروسی در شهر کردنشین غاز عینتاب، ترکیه می‌گوید که می‌خواهد نیروهای داعش را از مرزهایش دور کند.

ترکیه از روز دوشنبه حمله به مواضع داعش را آغاز کرده است. روز سه‌شنبه داعش حملات ترکیه را با شلیک چند خمپاره پاسخ داد.

ترکیه همزمان با حمله به نیروهای داعش، مواضع یگان‌های مدافع خلق، متشکل از نیروهای کرد را هم هدف قرار داده است.

به گزارش رویترز مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه از نیروهای کرد خواسته است که به شرق فرات بازگردند. او گفته در غیر این صورت نیروهای ترکیه "هر کاری لازم باشد" انجام خواهند داد.

صالح مسلم، دبیر حزب اتحاد دموکراتیک (نیروی سیاسی کردهای سوریه) گفته است: "ترکیه در باتلاق سوریه گرفتار شده. مانند داعش شکست خواهد خورد."

وزیر کشور ترکیه گفته است دولت این کشور "نمی‌تواند بنشیند و نگاه کند" و مداخله این کشور قانونی است. او نگفته که عملیات ترکیه چه زمانی پایان می‌گیرد.

خبرگزاری دولتی آناتولی می‌گوید هدف عملیات ترکیه در سوریه پاکسازی "سازمان‌های تروریستی" و همچنین حفظ تمامیت ارضی سوریه است.

سفر بایدن به ترکیه

امروز جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا، برای مذاکره با مقام‌های ترکیه وارد آنکارا شده است. از جمله بنا است که او با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دیدار کند.

آمریکا حامی نیروهای کرد سوری است و حمله ترکیه به مواضع این نیروها می‌تواندباعث اختلاف میان آمریکا و ترکیه شود.

ترکیه همچنین خواهان استرداد فتح‌الله گولن، چهره مذهبی ساکن آمریکا است. دولت این کشور آقای گولن را به هدایت کودتای نافرجام یک ماه پیش متهم می‌کند.