کلینتون و ترامپ تندترمی شوند

جدال بر سر مهاجران و اقلیت ها در انتخابات آمریکا

برد میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ بر سر ریاست جمهوری این کشور به اوج خود رسیده است. دو کاندیدا علیه هم مدام سخنرانی می‌کنند، طرف مقابل را به تمسخر می کشند و علیه او افشاگری می کنند.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
جدال بر سر مهاجران و اقلیت ها در انتخابات آمریکا
نوآوران -

هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا رقیب جمهوری خواهش را به تحریک احساسات افراطی مردم این کشور با لحن نژادپرستانه خود متهم می‌کند در حالی که نامزد جمهوریخواهان طی هفته‌های اخیر با توجه به اقلیت‌ها به دنبال بهبود چهره خود است. به گزارش نیشن، کلینتون برای پیروزی در انتخابات نوامبر به حمایت سیاه پوستان و لاتین‌تبارها نیاز دارد، همان حمایتی که باعث پیروزی باراک اوباما در انتخابات سال 2008 شد. او طی سخنرانی انتقاد آمیز خود در ایالت نودا با اشاره به رقیب جمهوریخواهش گفت: دونالد ترامپ کمپین خود را براساس تعصب و پارانوئید ساخته است. او جریان اصلی گروه‌های نفرت پراکنی را برعهده گرفته و کمک می‌کند که افراط گرایی یکی از دو حزب سیاسی آمریکا را فرا بگیرد.

 ترامپ که درنظرسنجی‌های اخیر عقب‌تر از کلینتون جای دارد از سوی اقلیت‌های بسیار کم حمایت می‌شود و به دلیل پیشنهاداتش در مساله مهاجرت که شامل اخراج میلیون‌ها خارجی بدون مدارک، ایجاد دیواری در مرز با مکزیک و ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا می‌شود، بسیار مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

با این حال او طی یک ماه اخیر در تلاش برای جلب آرای اقلیت‌ها به انتقاد از رقیبش در امور اقلیت‌ها پرداخت و در سخنرانی هفته گذشته‌اش در این باره عنوان کرد که کلینتون و حزبش آمریکایی‌های سیاه پوست را با سیاست‌های اقتصادی خود ناامید کرده‌اند. او با زیر سوال بردن سیاست‌های مورد نظر کلینتون آنها را به ضرر اقلیت‌ها به ویژه سیاهپوستان و به سود مهاجران دانست و نسبت به انتقادات مطرح شده از سوی کلینتون واکنش نشان داد: به هیلاری کلینتون، حامیان و مشاورانش تنها سه کلمه می‌گویم:

 ننگ بر شما!

نتایج نظرسنجی‌های اخیر اما هشدارهایی برای ترامپ هستند، کلینتون در میان رای دهندگان لاتینی 15 درصد و در میان سیاه پوستان 57 درصد از ترامپ پیش افتاده است. این نتایج نشان می‌دهد که تلاش‌های اخیر ترامپ برای بهبود لحن و تصویر خود در میان اقلیت‌ها تاکنون تاثیر چندانی بر آرای رای دهندگان نداشته است.

روز چهارشنبه سازمانی متشکل از 4 مرکز متعلق به آمریکای لاتینی‌ها با ارسال نامه‌ای به ترامپ خواستند تا لحن خود را بهبود بخشد و به منظور بررسی راه‌های افزایش تاثیرش بر این اقلیت با سران آنها دیدار کند.

کلینتون روز پنجشنبه پیش از سخنرانی خود در نوادا با انتشار فیلمی بار دیگر تلاش کرد بر رابطه ترامپ با گروه‌های سفید پوستان خودبرترپندار تاکید کند. در این فیلم یکی از اعضای سازمان پنهانی نژاد پرستان سفید پوست کوکلوس کلان(ku Klux klan) دیده می‌شود که به تحسین ترامپ می‌پردازد و صدای رهبر سابق این گروه پخش می‌شود که از سفیدپوست‌ها می‌خواهد به ترامپ رای دهند.

        هشدار سارا پیلین به ترامپ

در همین حال سارا پیلین، فرماندار سابق ایالت آلاسکای آمریکا که در سال ۲۰۰۸ نامزد معاونت ریاست‌جمهوری بود، به دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان هشدار داده است که از طرح خود برای اخراج مهاجران غیر قانونی عقب‌نشینی نکند. پیلین گفته است عقب‌نشینی احتمالی ترامپ از این طرح، مایه ناامیدی شدیدی خواهد شد. 

ترامپ اخیرا گفته است که در طرح‌های مهاجرتی خود نرمش نشان خواهد داد در حالی که پیشتر گفته بود یازده میلیون نفری را که به طور غیر قانونی در آمریکا زندگی می‌کنند، از کشور اخراج خواهد کرد اما اکنون می‌گوید که تنها مجرمان را از کشور بیرون خواهد کرد. ترامپ گفته است که نمی‌خواهد خط عوض کند، اما به دنبال یک راه حل «منصفانه و محکم» در مورد مهاجران غیرقانونی است. سارا پیلین در ماه ژانویه از دونالد ترامپ حمایت کرد. خانم پیلین در میان قشری از جمهوریخواهان، هواداران بسیاری دارد. پیلین و جان مک کین در انتخابات سال ۲۰۰۸ از باراک اوباما و جو بایدن شکست خوردند.

        از افشاگری هراسی ندارم

گفتنی است، روز گذشته هیلاری کلینتون اعلام کرد، مطمئن است که هیچ یک از افشاگری‌ها درباره ایمیل‌ها و یا روابط شرکت‌های خارجی با موسسه خیریه همسرش، تلاش وی برای رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا را خدشه دار نخواهد کرد. کلینتون، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری در جریان مصاحبه با MSNBC گفت: من مطمئن هستم چرا که کاملا به این موسسه خیریه و اقدامات خوبی که انجام داده اطمینان دارم. کلینتون که در نظرسنجی‌ها پیشتاز است درباره اینکه آیا اهدا کنندگان موسسه خیری کلینتون در ازای دسترسی پیدا کردن به هیلاری در زمانی که وزیر امور خارجه بوده، به این موسسه کمک کردند یا خیر مورد بررسی‌های دقیق قرار گرفته است. پس از انتشار تعداد تازه‌ای از ایمیل‌های کلینتون مشخص شده اهدا کنندگان به این موسسه خیریه برای دسترسی به کلینتون بر معاونین ارشد وی اعمال نفوذ می‌کردند، دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات اخیر خواستار انجام تحقیقات  مستقل شده است.