آمریکا و روسیه به توافق آتش‌بس در سوریه نزدیک شدند

پنج سال پیش زمانی که دومینوی انقلاب در خاورمیانه به راه افتاد کمتر کسی گمان می کرد که اعتراضات خیابانی در کشورهای عربی به رودخانه پرخونی تبدیل شود که جهانیان را اینچنین مستاصل کند. بهار عربی در سوریه به میدان جنگ خونباری تبدیل شد که قدرت های منطقه ای آن را به محلی برای قدرت نمایی تبدیل کردند.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
آمریکا و روسیه به توافق آتش‌بس در سوریه نزدیک شدند
نوآوران -

اکنون پس از سه سال جنگ و مذاکرات پی در پی روسیه و آمریکا اعلام کرده اند که به توافق آتش بس نزدیک شده اند. ظاهرا کری و لاوروف در پی نشست‌های ماراتنی در ژنو به تفاهم رسیدند. جان کری، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، همتای روسش در کنفرانس خبری مشترک در ژنو بعد از مذاکرات طولانی که بیش از ۹ ساعت طول کشید، گفتند: تیم دو طرف تلاش خواهد کرد تا در روزهای آینده در ژنو جزئیات نهایی را بررسی کند.

کری و لاوروف اعلام کردند که برخی مسائل وجود دارد که باید قبل از دستیابی به توافق حل شود و احتمال فروپاشی توافق در صورت اجرا نشدن دوره آتش‌بس قبل از امکان اجرای آن وجود دارد. کری تاکید کرد: ما برخی مسائل محدود داریم که باید مشخص شوند. در روزهای آینده کارشناسان ما در ژنو به منظور تکمیل مسائل فنی ساده باقی مانده و تلاش برای اتخاذ گام‌هایی در جهت اعتمادسازی که میان طرف‌ها وجود دارد، دیدار خواهند کرد. 

کری افزود:‌ ما بخش اعظم این مذاکرات فنی را که به طور اساسی بر یک آتش‌بس واقعی و بهبود شرایط انسانی متمرکز بود تکمیل کردیم و بعد از این گروه‌ها دور میز خواهند نشست تا بتوانیم مذاکرات جدی را در زمینه نحوه پایان جنگ داشته باشیم. دو طرف به یک چارچوب مشخصی در زمینه مسیر رو به جلو دست یافتند و اکثر گام‌ها به سوی تمدید آتش‌بس و طرح انسانی برداشته شده که در فوریه به آن دست یافتیم. ما خواهان توافقی به خاطر توافق هستیم ما خواهان تحقق امری کارساز هستیم که به نفع ملت سوریه باشد و منطقه را امن‌تر و باثبات‌تر کند. این مساله ما را به ژنو کشانده تا راه حلی سیاسی بیابیم. مذاکرات فنی در ژنو به طور اساسی بر نحوه جداسازی گروه‌های مخالف مورد حمایت آمریکا با گروه‌هایی که قبلا به جبهه النصره معروف بودند،‌ اختصاص داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، کری تاکید کرد:‌ اما همچنان مسائل فنی وجود دارد که باید حل شوند. استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه از گروه‌های مختلف سوری خواهد خواست تا به میز مذاکرات بازگردند. هیچ راه حل نظامی درباره بحران سوریه وجود ندارد و هدف قرار دادن جبهه النصره قانونی است چون آن جزو طرح آتش‌بس نیست. تغییر اسم این گروه باعث نمی‌شود که آن دیگر تروریستی نباشد. البته نظام سوریه نیز باید به آتش‌بس متعهد باشد چرا که اوضاع سوریه بعد از آتش‌بس فوریه بدتر شده است.

لاوروف نیز گفت: باید گام‌های نهایی درباره برخی مسائل برداشته شود و روسیه و آمریکا در یک قدمی دستیابی به متن توافق در زمینه سوریه هستند. ما به توافقات مهمی رسیدیم و باید گام‌های نهایی درباره برخی مسائل برداشته شود. باید گروه‌هایی که جزئی از توافق آتش‌بس هستند به طور کاملا قطعی مشخص شوند.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد:‌ در زمینه نحوه ارسال کمک‌ها به تمامی شهرها و شهرک‌ها رایزنی کردیم و بدون جدا کردن گروه‌های تروریستی و گروه‌های مسلح از هم امکان تحقق آتش‌بس وجود ندارد. زمان رفتن به مذاکرات مستقیم با مشارکت تمامی‌ مخالفان سوری رسیده و بازگشت به مذاکرات موجب کاهش تنش در میدان می‌شود. علاوه بر بحران سوریه مسائل عراق و یمن را هم بررسی کردیم و به زودی به جامعه جهانی نتیجه مذاکرات‌مان را اعلام می‌کنیم.

        منطقه امن ایجاد نمی‌کنیم

پس از آن که مسئوولان ترکیه‌ای اعلام کردند که تصمیم دارند مناطق امنی را برای «پناه دادن به آوارگان» در اطراف شهر جرابلس سوریه ایجاد کنند. سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که دولت آمریکا مساله ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه را بررسی نمی‌کند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانسی خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان ایجاد منطقه امن به ویژه برای پناهجویان در داخل سوریه وجود دارد، گفت: با توجه به تعهدات نظامی ضروری جهت تضمین فعالیت (چنین مناطقی) به صورت کارآمد، این مساله همچنان خارج از دستورکارها است.

از سوی دیگر، جاش ارنست مدعی شد، این حمایت مسکو از نظام اسد است که مانع از عمیق‌تر شدن همکاری نظامی میان روسیه و آمریکا در سوریه می‌شود. روسیه توجه خود را نسبت به توسعه همکاری نظامی میان دو کشور ابراز کرد، اما ما نسبت به توجه بسیار زیاد روس‌ها به حمایت از نظام اسد نگرانی خود را ابراز کردیم. این مساله چشم‌اندازهای ایجاد راهکار سیاسی برای بحران سوریه را دور و در مسیر رساندن کمک‌های انسانی به منطقه سنگ‌اندازی می‌کند. ارنست گفت که ایالات متحده می‌خواهد شاهد این امر باشد که روسیه و سوریه نیات شفافی برای وفای به تعهدات خود در چارچوب آتش‌بس امضا شده در چند ماه قبل داشته باشند و با اقدامات میدانی خود این مساله را ثابت کنند.

        مذاکرات روسیه و ترکیه

در همین حال روزنامه کومرسانت روسیه نوشت،‌ مقام‌های عالی‌رتبه وزارت دفاع روسیه احتمالا به‌زودی به آنکارا سفر کنند تا در مورد مسائل سوریه به بحث و گفت‌وگو بنشینند. یک منبع آگاه در وزارت دفاع روسیه به روزنامه کومرسانت گفت، ترکیه و روسیه اکنون وارد تبادلات فشرده درخصوص انواع مختلف اطلاعات شده‌اند و مرتبا در ارتباط هستند. این منبع احتمال سفر مقام‌های روسیه به ترکیه را رد نکرد. بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با همتای بلغارستانی خود در استانبول گفت: هیچ گروه تروریستی نمی‌تواند ترکیه را تسلیم کند. مردم باید بدانند که ما علیه تمامی گروه‌های تروریستی اعلان جنگ کرده‌ایم.

        بشار الجعفری: آنکارا اولین حامی تروریست‌ها است

‏سخنان اخیر نخست وزیر ترکیه در حالی است که نماینده دائم سوریه در سازمان ملل ضمن با تاکید بر اینکه عملیات ترکیه در جرابلس نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه است، گفت ترکیه خود یکی از اولین حامیان تروریسم در سوریه است. به گزارش سی ان ان، بشار الجعفری در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در جرابلس، این اقدام را نقض تمامیت ارضی کشورش خواند و با بیان این که ترکیه خود با پول‌ کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از اولین حامیان تروریسم در سوریه است تاکید کرد کسی که می‌خواهد به سوریه در جنگ با تروریسم کمک کند باید همگام با ارتش عربی سوریه عمل کرده و با ارتش ما درباره تروریست‌ها همکاری شفاف داشته باشد.