یکی از رهبران مخالفان ونزوئلا بازداشت شد

چاویست ها در میانه بحران

کشور نفت‌خیز آمریکای لاتین، این روزها گرفتار بحرانی شدید است. بحرانی سیاسی و اقتصادی که زندگی را برای مردم این سرزمین ثروتمند غیرممکن کرده است. این نتیجه سیاست های اقتصادی پوپولیستی حاکم بر این کشور از سال ۱۹۹۹ تا به امروز است.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
چاویست ها در میانه بحران
نوآوران -

پرداخت یارانه‌های نفتی، انتشار بدون پشتوانه اسکناس و وابستگی شدید به پول نفت توسط سیاستمداران این کشور کار را به بحرانی شدید کشانده است.

از زمان کاهش قیمت نفت اقتصاد ونزوئلا در آستانه فروپاشی قرار گرفت. با اینکه این کشور نرخ تورم خود را به‌طور رسمی اعلام نمی‌کند، برخی گمانه‌زنی‌ها از تورم ۸۰۰ درصدی در این کشور خبر می‌دهند. آنگونه که کارشناسان می گویند دولت کاراکاس برای آنکه بودجه خود را که ۹۵ درصد درآمدهایش به نفت وابسته است، تراز نگاه دارد، نیاز به نفتی با قیمت هر بشکه بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ دلار دارد که با در نظر گرفتن قیمت‌های فعلی تنها یک رویاست.

تمامی این اتفاقات در سرزمینی نفت خیز و ثروتمند مانند ونزوئلا نتیجه سیاست‌های اشتباه چاویست های این کشور است. جنبش چاویسم سال ۱۹۹۹ و با برنامه‌های هوگو چاوز رئیس‌جمهور پیشین این کشور آغاز شد. چاوز سال ۲۰۱۳ میلادی درگذشت و این سیاست ها تا به امروز توسط نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور فعلی دنبال می شود.

در این شرایط دولت ونزوئلا، احزاب محافظه‌کار، لیبرال و سوسیال‌دمکرات را متهم می‌کند که در پی نابودی اصلاحات اجتماعی هوگو چاوز هستند و آمریکا را عامل مشکلاتی می داند که به دلیل بی کفایتی دولت متوجه این کشور ثروتمند شده است. همین مساله این روزها باعث بروز مشکلات سیاسی شده است.

روز گذشته خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که دولت ونزوئلا علاوه بر زندانی کردن یک رهبر مخالف دولت این کشور، که در بازداشت خانگی قرار داشت، هیاتی از نمایندگان مجلس اکوادور را اخراج کرد. این در حالیست که تنش سیاسی بر سر مبارزه برای برکناری نیکلاس مادورو رئیس جمهوری چپگرای این کشور، اوج گرفته است.

       بازداشت شهردار سابق

پاتریشیا همسر دانیل سبالوس شهردار پیشین سان کریستوبال اعلام کرد که ماموران سازمان اطلاعات پیش از سحرگاه روز یکشنبه به‌طور سرزده و ناگهانی وارد خانه وی شده و او را با خود برده اند.

وزارتخانه های کشور و دادگستری ونزوئلا اعلام کردند که اطلاعاتی به سازمان های امنیتی این کشور رسیده بود که سبالوس آماده فرار و فرماندهی وهماهنگی اقدامات خشونت بار در سراسر این کشور علیه دولت می شده است. به گفته پاتریشیا دو سبالوس، همسر وی با یک دستگاه آمبولانس به زندانی در ایالتی دوردست انتقال یافته است.

به گزارش ایرنا، خوان کارلوس گوتیرز وکیل دانیل سبالوس نیز در توییتر خود نوشت که انتقال وی به زندان، حلقه دیگری از زنجیره نقض حقوق بشر علیه زندانیان وجدان به شمار می رود.

سبالوس شهردار سان کریستوبال در ایالت تاچیرا نزدیک مرز کلمبیا، در مارس 2014 به اتهام تحریک به برپا کردن موج تظاهرات سراسری ضد دولتی که 43 قربانی گرفت، بازداشت شد و یک سال پیش به علل پزشکی، تحت بازداشت خانگی قرار گرفت.

       اخراج نمایندگان مجلس اکوادور

در همین حال وزارت امور خارجه ونزوئلا تائید کرد که گروهی از اعضای مجلس اکوادور که در کاراکاس پایتخت ونزوئلا با سران احزاب و گروه های مخالف دولت دیدار کرده بودند، به اتهام فعالیتهای بی ثبات کننده از این کشور آمریکای جنوبی اخراج شده اند.

سینتیا ویتری عضو کنگره اکوادور گفت که نیروهای سازمان اطلاعات ونزوئلا، اعضای این گروه را روز جمعه در مقابل یک زندان نظامی که لئوپولدو لوپز رهبر مخالفان در آن نگهداری می شد، بازداشت کرده‌اند. ویتری روز یکشنبه پس از بازگشت به کلمبیا افزود: ما زندگی وحشتناکی در ونزوئلا داشتیم.

این رخدادها همزمان با تنشهای فزاینده سیاسی و در حالیست که مادورو در برابر فشار برای برگزاری رای‌گیری در سال جاری میلادی (2016) که ممکن است به برکناری وی از قدرت منجر شود، مقاومت می کند. احزاب و گروه های مخالف دولت، خواستار برگزاری راهپیمایی گسترده در اول سپتامبر (11 شهریور ماه) در کاراکاس برای تاکید بر اجرای درخواست خود بر اساس قانون اساسی این کشور، در باره برگزاری همه‌پرسی شده اند.

کمبود گسترده مواد غذایی، نرخ تورم بالای 700 درصد، رکود عمیق در کنار شیوع جرایم و جنایات، همه به درخواست ها برای تغییر پس از 17 سال حکومت مادورو و سلف وی هوگو چاوز فقید، منجر شده است.

ویتری که روز پنجشنبه وارد ونزوئلا شد، با رهبران مخالف در مجمع ملی و اعضای ائتلاف اصلی مخالف دولت ملاقات کرد. او افزود: هنگامی که به همراه همکاران و اعضا گروهش در مقابل زندان نظامی رامو‌ورده برای ملاقات به لیلیان تینوتوری همسر لوپز انتظار می کشیده، بازداشت شده است.

ماموران پس از توقیف گذرنامه هایشان، به آنان گفته اند که اخراج می شوند. وزارت امور خارجه اکوادور با ابراز نگرانی در باره این حادثه، از دولت ونزوئلا خواستار توضیح در باره این رفتار شده است. وزارت امور خارجه ونزوئلا اعلام کرده است که گروه ویتری، گستاخانه و آشکار در امور داخلی این کشور مداخله کرده اند. خوزه میگوئل ویوانکو مدیر آمریکایی سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز خواستار رهایی فوری و بدون قید و شرط سبالوس شده است.

       سقوط اقتصادی ونزوئلا

اپوزیسیون ونزوئلا در انتخابات پارلمانی سال گذشته در این کشور به پیروزی چشمگیری رسید و به برتری ۱۶ ساله‌ نیروهای سوسیالیست در پارلمان این کشور پایان داد. در اوایل دسامبر سال گذشته دولت سوسیالیستی ونزوئلا در انتخابات پارلمانی این کشور متحمل شکستی سخت شد و احزاب مخالف دولت موفق به کسب دو سوم کرسی‌های پارلمان شدند.

چندی پیش رسانه ها اعلام کردند که مخالفان این کشور خواستار برگزاری همه پرسی برای برکناری رئیس جمهور هستند. مخالفان دولت مادورو تلاش می‌کنند که همه‌پرسی برکناری او تا پیش از پایان سال جاری میلادی برگزار شود. نیکلاس مادورو در سال ۲۰۱۳ در پی مرگ هوگو چاوز، رئیس‌جمهور پیشین، به این سمت برگزیده شد. دوره ریاست جمهوری در ونزوئلا شش‌ساله‌ است.

دولت سوسیالیستی ونزوئلا اکنون نزدیک به ۱۶ سال است که قدرت را در دست دارد. در سال‌های اخیر اما با توجه به تشدید بحران در این کشور اعتراضات مردمی شدت یافته و بر شمار مخالفان دولت افزوده شده است. سوءمدیریت و فساد گسترده از جمله انتقادهایی است که مخالفان مطرح کرده‌اند.

مردم این کشور مدت هاست که با تورم افسارگسیخته دست و پنجه نرم می‌کنند. بر اساس گزارشی که سی‌ان‌بی‌سی در پاییز سال گذشته تهیه کرده بود گرانی در شهر کاراکاس پایتخت ونزوئلا به‌صورتی است که حقوق یک کارگر در ماه به‌طور متوسط تنها می‌تواند برای خرید مواد غذایی یک هفته کفایت کند.

از دو سال پیش، دولت ونزوئلا انتشار آمارهای اقتصادی از جمله نرخ رشد تورم را متوقف کرده و اعداد و ارقام مربوط به شاخص‌های اقتصادی اکنون تنها بر اساس برآوردها و به‌طور محدود توسط برخی نهادهای خصوصی در این کشور انتشار می‌یابد. آخرین آمار رسمی تورم که مربوط به ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ است، رشد شاخص تورم معادل ۶۸ درصد را اعلام کرد. از آن زمان اما وضعیت اقتصادی ونزوئلا به مراتب بدتر شده است. قیمت نفت به ۳۰ دلار در هر بشکه کاهش پیدا کرده و این امر اقتصاد بیمار و وابسته به نفت این کشور را بیش از پیش در بحران‌ فرو برده است. در حالی که به کمک نفت ۱۰۰ دلاری ونزوئلا توانسته بود سال ۲۰۱۲ را با رشد مثبت تولید ناخالص داخلی بیش از ۴ درصدی پشت‌سر بگذارد، تنها ۵ درصد از درآمدهای ونزوئلا غیرنفتی است.

سقوط اقتصاد ونزوئلا به‌طور عمده به علت عدم سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و به‌خصوص صنایع این کشور است. در سال‌هایی که بازار نفت شکوفا بود، دولتمردان این کشور هیچ بخشی از درآمدهای فروش این ثروت خدادادی را صرف سرمایه‌گذاری، اخذ و ورود فناوری و تجهیز زیرساخت‌ها نکردند. مادورو در طول سال های گذشته کنترل تورم را به کنترل قیمت در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها نسبت می‌داد و برای جبران کسری بودجه دولت خود اقدام به چاپ پول می‌کرد؛ موضوعی که باعث کاهش شدید ارزش پول ملی این کشور  به‌طور بی‌سابقه‌ای شد.