ادامه حذف مخالفان دولت در ترکیه

اردوغان: کشورم مجازات مرگ می‌خواهد

تنها چند هفته از وقوع کودتای نظامی در ترکیه می گذرد. کودتایی که یک شبه آغاز شد و در عرض چند ساعت به پایان رسید. اما در همین مهلت کوتاه رجب طیب اردوغان برنامه های سیاسی خود را سال ها جلو برد. این کودتا به اردوغان بهانه قلع و قمع مخالفان و تغییرات گسترده در قوانین کشور ترکیه را داد.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
اردوغان: کشورم مجازات مرگ می‌خواهد
نوآوران -

اکنون او برای چندمین بار اعلام کرده که قصد دارد مجارات اعدام را به ترکیه باز گرداند. روز گذشته رئیس‌جمهوری ترکیه بار دیگر گفت که اگر پارلمان کشورش به بازگشت مجازات اعدام رای دهد، آن را تایید خواهد کرد. به نوشته روزنامه ایندیپندنت، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در جمع حامیانش گفت: کشورم مجازات مرگ می‌خواهد. این تصمیم بر عهده مجلس ملی بزرگ ترکیه است. ما تروریست‌هایی که به آسیب زدن به کشور تهدید می‌کنند، نابود می‌کنیم. آنها را همانند یک سلول سرطانی پاکسازی می‌کنیم. ما آنها را پیدا کرده و مجازات می‌کنیم.

مجازات اعدام در ترکیه تا سال 2004 قانونی بود. با این حال این مجازات در عمل از سال 1984 اجرا نشده است. مجازات اعدام محل بحث و جدل‌های بسیاری در ترکیه شده است و بسیاری نگرانند که از سرگیری آن می‌تواند پیوستن به اتحادیه اروپا را تحت‌الشعاع قرار دهد. مجازات اعدام مغایر منشور حقوق بشری اتحادیه اروپاست.

اردوغان که به شهر غازی‌آنتپ رفته بود که هفته گذشته یک بمبگذاری انتحاری یک مجلس عروسی را در آنجا هدف گرفت، گفت: ترکیه تسلیم هیچ‌گونه تروریسمی نمی‌شود. این خائنان در خونی که ریخته‌اند غرق می‌شوند. ترکیه تسلیم هیچ‌گونه سازمان تروریستی و یا روش تروریستی نمی‌شود.

رئیس‌جمهوری ترکیه افزود: می‌دانیم که چه کسانی پشت این حمله هستند. ترکیه اکنون با حملاتی از جانب داعش و نیز «پ.ک.ک» روبروست و علیه« پ.ک.ک» و «ی.پ.د» در سوریه از ارتش آزاد سوریه حمایت می‌کند. ترکیه هیچگونه فعالیت‌ سازمان‌های تروریستی در داخل و نزدیکی مرزهایش را نمی‌پذیرد. عملیات‌های ما علیه این سازمان جدایی‌طلب بدون وقفه ادامه می‌یابد.

اردوغان همچنین با اشاره به عملیات‌های ترکیه در جرابلس سوریه و عملیات آموزشی در شمال عراق گفت: ما برای همین در جرابلس هستیم. اگر لازم باشد، برای به دست گرفتن مسوولیت‌ها در سایر مناطق تردید نمی‌کنیم. اراده ترکیه در امحای «پ.ک.ک»و« پ.ی.د» همانند امحای داعش است.

هنوز مشخص نیست که اردوغان چگونه می‌خواهد به نظر مردم در مورد بازگرداندن حکم اعدام دست یابد. رئیس‌جمهوری ترکیه در عین حال از منتقدان اروپایی بازگرداندن حکم اعدام و پیش‌شرط‌های مربوط به اجرا نشدن آن برای عضویت در اتحادیه اروپا، نیز انتقاد کرده و می‌گوید این حکم در کشورهایی مانند ایالات متحده، ژاپن یا چین هم اجرا می‌شود. لغو حکم اعدام از پیش‌شرط‌های اولیه حقوق بشری برای عضویت در اتحادیه اروپا است.

در آلمان، رهبر حزب دموکرات آزاد، رفتار رجب طیب اردوغان را با رفتار آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی، مقایسه کرده‌است.

کشورهای غربی و سازمان‌های مدافع حقوق بشر انتقاد و نگرانی خود را از واکنش‌ها به کودتا بیان کرده‌اند. آنکارا این انتقادها را رد کرده و می‌گوید آنها را برای تحکیم دموکراسی ا‌ست که انجام می‌دهد. دولت هزاران نفر از سربازان، قاضیان، وکیلان و کارمندان را دستگیر، یا از کار برکنار کرده‌است. در عین حال اقداماتی هماهنگ نیز برای افزایش تسلط دولت بر سازمان‌های فرادولتی مانند ارتش و سازمان امنیت آن کشور صورت گرفته‌است. گروهی از روزنامه‌نگاران نیز بازداشت، شماری از نشریات و شبکه‌های خبری نیز توقیف یا مسدود شده‌اند. پاکسازی‌ها حتی به خود حزب «عدالت و توسعه» نیز سرایت کرده‌است.

گفتنی است که فتح‌الله گولن، منتقد سرشناس دولت ترکیه که آنکارا او را به طراحی و دست داشتن در کودتای اخیر این کشور متهم می‌کند، در مصاحبه با فرید زکریا، خبرنگار سی.ان. ان گفته است: برخی این سناریو را طرحی کردند و برخی دیگر هم که از این طرح استقبال کردند برخی دیگر را برای این امر رهبری کردند. این بیشتر شبیه یک«فیلم هالیوودی» است تا یک کودتای نظامی. حتی بیشتر شبیه یک سناریوی طراحی شده است. از مشاهدات می‌توان فهمید که دولت زمینه را برای چیزی که برنامه ریزی کرده فراهم کرده بود.

این روحانی ۷۷ ساله که در سال ۱۹۹۹ ترکیه را به مقصد آمریکا ترک کرد، طی تبعیدی خود خواسته در پنسیلوانیای آمریکا روزگار می‌گذراند.