خواسته وزیران خارجه اروپا برای اتحادیه‌ای امن‌تر و منعطف‌تر

آیا خروج بریتانیا پایان کار اتحادیه اروپا است

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان، ژان مارک آیرو و ویتولد واسزکوزیکوسکی، وزرای خارجه فرانسه و لهستان پس از دیدار وزرای خارجه این سه کشور در ویمار آلمان و همزمان با بیست و پنجمین سالگرد نشست سیاسی «مثلث ویمار» بیانیه ای منتشر کردند.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
آیا خروج بریتانیا پایان کار اتحادیه اروپا است
نوآوران -

مثلث ویمار در سال ۱۹۹۱ به عنوان یک نهاد مشورتی و با هدف تقویت همکاری‌ها و منافع مشترک بین آلمان، فرانسه و لهستان شکل گرفت.

وزرای خارجه آلمان، فرانسه و لهستان متعهد شدند با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به منظور داشتن اتحادیه‌ای امن‌تر و کارآمدتر روابط خود را افزایش دهند. در این بیانیه آمده است: در مواجهه با چالش متعدد در اروپا ما باید همکاری‌های خود را افزایش داده و روند جدیدی را آغاز کنیم. دیپلمات‌های عالی سه کشور آلمان، فرانسه و لهستان در این دیدار متعهد شدند تا با تقویت پایه‌های همبستگی اروپا، اتحادیه اروپایی منعطف‌تر و کاراتر بسازند که خواسته‌های متفاوت کشورهای عضو را همزمان با افزایش یکپارچگی در بر گیرد.

این مقامات همچنین خواهان تقویت سیاست‌های امنیتی و خارجی این بلوک به وسیله ایجاد و برگزاری یک نشست شورای امنیت اروپایی شدند. این طرح که پیشنهادی از سوی فرانسه و آلمان بود در این نشست مورد حمایت لهستان نیز قرار گرفت. اظهارات این مقامات در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان خودداری برخی کشورهای اروپایی از پذیرش پناهجویان مسلمان را «غیرقابل قبول» خواند و خواهان پراکنده شدن این مهاجران در تمامی کشورهای عضو اتحادیه شد.

    مشکلات عمیق

از سوی دیگر معاون صدراعظم آلمان می‌گوید در صورتی که خروج بریتانیا به درستی مدیریت نشود آینده اتحادیه اروپا زیر سوال خواهد رفت. به گزارش بی بی سی، زیگمار گابریل گفت که اگر کشورهای عضو اتحادیه سرمشق بریتانیا را دنبال کنند این مجموعه «از میان خواهد رفت.» به علاوه او گفت که بریتانیا نمی تواند بدون قبول هیچ مسئولیتی «جنبه‌های جذاب» اتحادیه اروپا را حفظ کند.

گابریل که در دولت ائتلافی آلمان وزیر اقتصاد است در یک کنفرانس خبری گفت که در نتیجه آن همه پرسی جهان اروپا را یک قاره بی ثبات می بیند. او گفت:‌ خروج بریتانیا اتفاق بدی است اما برخلاف نگرانی بعضی ها از نظر اقتصادی خیلی دردناک نخواهد بود - بیشتر یک مشکل روانی است و از نظر سیاسی یک مشکل عظیم است.اگر خروج بریتانیا را غلط مدیریت کنیم، گرفتار مشکلات عمیق خواهیم شد، بنابرین لازم است نباید بگذاریم بریتانیا جنبه‌های جذاب اتحادیه اروپا را نگه دارد درحالی که هیچ مسئولیتی قبول نمی کند.

خانم مرکل در جریان یک هفته اخیر با شماری از رهبران اروپایی دیدار کرده تا زمینه را برای اجلاس ماه سپتامبر، با موضوع آینده اتحادیه اروپا پس از خروج بریتانیا، آماده کند. او گفته که باقی کشورهای عضو باید به دقت به هم گوش کنند و از شتابزگی در سیاستگذاری بپرهیزند.

آقای گابریل روز یکشنبه همچنین گفت که گفت‌وگوهای تجاری میان اتحادیه اروپا و آمریکا عملا شکست خورده است. مذاکرات «تجارت و شراکت سرمایه گذاری فرا اطلس» (TTIP) با هدف برداشتن یا کاهش طیفی از موانع در مسیر تجارت و سرمایه گذاری میان اتحادیه اروپا و آمریکا دنبال می شود. با این حال این طرح در بسیاری از کشورهای درگیر بحث انگیزه بوده است از جمله در آلمان و بریتانیا. منتقدان می گویند که در این مذاکرات دستور کار کسب و کارهای بزرگ دنبال می شود و برای اشتغال، مصرف کننده و محیط زیست بد  خواهد بود. 

گابریل گفت که طی ۱۴ دور گفت‌وگو دو طرف حتی بر سر یک فصل مشترک از میان ۲۷ فصل مورد بحث به توافق نرسیده اند. او گفت:‌ به نظر من مذاکرات با آمریکا عملا شکست خورده، هرچند کسی به آن اذعان نمی کند. او گفت که آمریکا از یک توافق اتحادیه اروپا با کانادا خشمگین است.