همزمان با ابراز نگرانی سازمان های حقوق بشر از زندان های مخفی در اوکراین اتفاق افتاد

مرگ مشکوک یک روزنامه‌نگار مخالف روسیه

به فاصله کمی پس از آنکه سازمان های بین المللی حقوق بشر از وجود زندان های مخفی در اوکراین ابراز نگرانی کردند. جسد یک روزنامه نگار روس مخالف روسیه در آخرین مورد از یک رشته مرگ خبرنگاران مخالف مسکو در کی‌یف، در محل اقامت وی در پایتخت اوکراین پیدا شد.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
مرگ مشکوک یک روزنامه‌نگار مخالف روسیه
نوآوران -

مرگ الکساندر شیشتنین که پوتین را دیکتاتور فاشیست خوانده بود، در پی کشته شدن پاول شرمرت یک روزنامه نگار دیگر مخالف روسیه بر اثر انفجار بمبی در خودروی وی در ماه گذشته (‍ژوئیه) در پایتخت اوکراین، رخ داد. براساس گزارش اولیه پلیس که این مرگ را ناشی از خودکشی دانسته است، جنازه ششتنین 54 ساله توسط دوستانش که برای جشن سالگرد تولدش وارد خانه وی شده بودند در حالی پیدا شد که بر اثر اصابت یک گلوله به سرش، جان خود را از دست داده بود.

وجود یک قبضه سلاح کمری در کنار جسد، فرضیه احتمال خودکشی وی را تقویت کرده کرده است. به گفته آرتم شوچنگو سخنگوی وزارت امور داخلی اوکراین، ششتنین، یک روزنامه نگار روس بود که به اوکراین مهاجرت کرده بود و دیدگاه‌ها خود را از طرفدار روسیه به هوادار سرسخت دولت اوکراین که متمایل به غرب است، تغییر داده و به مخالف دولت روسیه تبدیل شده بود.

از سوی دیگر، دو سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر، تابستان امسال از شکنجه و بازداشت پنهان هم توسط دولت اوکراین و هم توسط جدایی طلبان روس تبار در جنگ داخلی این کشور خبر دادند. این دو سازمان اعلام کردند که از زمان انتشار آن گزارش، 13 نفر از زندان دستگاه اطلاعاتی اوکراین آزاد شده اند، اما پنج نفر همچنان در بازداشتگاه دولتی خارکی‌یف به سر می برند.

در بیانیه ای که دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل روزدوشنبه منتشر کردند، آمده است: آزادی این 13 نفر، 'ضرورت پایان دادن به بازداشت های مخفیانه و جلوگیری از سوء استفاده هایی اینچنین را اثبات می کند'. در بیانیه این دو سازمان، بر لزوم دادرسی برای قربانیان شکنجه و بازداشت‌های مخفیانه تاکید شده است.

از زمان آغاز درگیری های داخلی اوکراین در سال 2014 تاکنون، بیش از 9 هزار و 500 نفر کشته شده اند. اتحادیه اروپا، روسیه را به دخالت در شورش روس تباران جدایی طلب در شرق اوکراین  متهم می کند.