بزگترین عملیات کمک رسانی به پناهجوبان در شمال آفریقا

نجات بیش از 6000 مهاجر در آب های مدیترانه

گارد ساحلی ایتالیا می گوید که حدود ۶۵۰۰ مهاجر در آب های نزدیک لیبی نجات داده شده اند که یکی از بزرگترین موارد کمک رسانی به مهاجران در مدیترانه است.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
نجات 6500 مهاجر در آب های مدیترانه
نوآوران -

گارد ساحلی ایتالیا گفت که حدود ۴۰ ماموریت امداد و نجات به صورت همزمان در حدود ۲۰ کیلومتری شهر صبراته لیبی انجام شد. گزارش می شود که این مهاجران عمدتا اهل اریتره و سومالی هستند.

در تصاویر ویدئویی از صحنه نجات، مهاجران با دیدن قایق های نجات هورا می کشند و بعضی حتی به آب می پرند و خود را شناکنان به قایق های نجات می رسانند.

آسوشیتدپرس گزارش داد که مهاجران در کشتی های بیش از حد مزدحم و شکننده حرکت می کردند و فقط سوخت کافی برای رسیدن به کشتی های نجات داشتند.

کشتی های ایتالیایی، فرانتکس (سازمان مرزی اتحادیه اروپا) و سازمان های غیردولتی "پرواکتیوا اوپن آرمز" و پزشکان بدون مرز در این عملیات شرکت داشتند.

روز یکشنبه بیش از ۱۱۰۰ مهاجر در همین ناحیه نجات داده شده بودند.

بی ثباتی در لیبی این کشور را به یکی از کانون های قاچاق انسان بدل کرده است.

سال گذشته بیش از یک میلیون مهاجر - که خیلی از آنها از جنگ داخلی سوریه فرار می کردند - وارد اروپا شدند که به یک بحران بزرگ مهاجرت در اروپا دامن زد. کشورهای اروپایی با سرازیر شدن مهاجران برای رسیدگی به وضع آنها به تقلا افتادند و در مورد چگونگی مقابله با این بحران دچار اختلاف نظرهای شدید شدند.

اتحادیه اروپا در ماه مارس با ترکیه در مورد متوقف کردن مهاجرانی که از این کشور به یونان می روند به توافق رسید و همزمان کشورهای بالکان مرزهای خود را به روی مهاجران بستند؛ اقداماتی که باعث کاهش شمار آنها از طریق مسیر شرق مدیترانه شد.

اما مهاجرانی از کشورهای آفریقایی مثل اریتره و سومالی و همچنین غرب آفریقا مثل نیجریه و گامبیا می آیند، همچنان برای عبور از طریق لیبی و رسیدن به ایتالیا تلاش می کنند.

به گفته سازمان بین المللی مهاجرت در سال جاری تاکنون ۱۰۶ هزار نفر به ایتالیا رسیده اند درحالی که ۲۷۲۶ نفر در این مسیر جان باخته اند.

به گفته این سازمان هم اکنون ۲۷۵ هزار مهاجر دیگر در لیبی منتظر سفر هستند.

در سال جاری تاکنون در مجموع ۲۸۴ هزار مهاجر به شیوه های مختلف از آفریقا، آسیا یا خاورمیانه وارد اروپا شده اند.