سخنان متفاوت در باره سرنوشت رییس جمهور ازبکستان

مرگ کریموف در ابهام

کابینه ازبکستان ساعاتی قبل در بیانیه ای کوتاه اعلام کرد که وضعیت سلامتی کریم اف 78 ساله طی 24 ساعت گذشته رو به وخامت گذاشته است.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
مرگ کریموف در ابهام
نوآوران -

در بیانیه کابینه علاوه بر بیان این که کریم اف از شنبه گذشته و به دنبال سکته مغزی در بیمارستان بستری بوده، اشاره شده است که پزشکان وضعیت وی را بحرانی ارزیابی کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پایگاه خبری فرگانا متعلق به مخالفان در ازبکستان روز پنج شنبه گزارش داد که مقدمات تدفین کریم اف در شهر سمرقند در حال انجام است و بخش هایی از مرکز این شهر به این منظور مسدود شده است.

به رغم وضعیت نامساعد سلامتی کریم اف طی سال های اخیر، وی هیچ جانشنیی برای خود تعیین نکرده است و برخی ناظران احتمال می دهند این کشور با مناقشه بر سر قدرت روبرو باشد.

کریم اف از سال 1989 در ازبکستان بر مسند قدرت بوده است. وی ابتدا به عنوان رهبر حزب کمونیست و پس از فروپاشی جمهوری شوروی سابق در سال 1991 به عنوان رئیس جمهوری ازبکستان به شیوه ای دیکتاتوری بر این کشور حکومت کرده است.از سوی دیگر بی بی سی جهانی خبر مرگ او را تکذیب کرد بی بی سی با انتشار بیانیه دولت ازبکستان مرگ او را تکذیب کرد

شرایط جسمی پرزیدنت کریموف بحرانی است

هیات دولت ازبکستان در بیانیه‌ای که صبح جمعه، ١٢ شهریور (٢ سپتامبر) صادر کرد گفته است که اسلام کریمف، رئیس جمهوری، دچار سکته مغزی شده و شرایط جسمی او "بحرانی است."

آقای کریمف، که ٧٨ سال دارد، به دلیل سکته مغزی از روز شنبه در بیمارستان بستری بوده و گزارش‌هایی از شدت بیماری او انتشار یافته و باعث گمانه‌زنی در مورد وضعیت او شده است. برخی منابع گفته بودند که احتمال دارد رئیس جمهوری درگذشته باشد و مقامات دولتی تا آماده کردن زمینه جانشینی او، از اعلام رسمی این خبر خودداری می‌ورزند. دولت ازبکستان این شایعات را به شدت تکذیب کرده است.

همزمان با انتشار بیانیه دولت در مورد وخامت وضعیت اسلام کریمف، دولت قزاقستان، همسایه ازبکستان، اعلام کرد که قرار است نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری این کشور، روز شنبه به ازبکستان سفر کند. انتشار این خبر شایعه درگذشت رئیس جمهوری ازبکستان را تقویت کرده و بعضی منابع گفته‌اند که ممکن است آقای نظربایف به منظور شرکت در مراسمی به این مناسبت در نظر دارد به ازبکستان سفر کند. دفتر رئیس جمهوری قزاقستان از اظهارنظر در مورد این سفر خودداری ورزیده است.

روز ٣١ اوت لولا کریمف، دختر کوچکتر رئیس جمهوری ازبکستان، در پیامی در شبکه‌های اجتماعی گفت که پدرش زنده است و برای "خونریزی مغزی" تحت درمان قرار دارد.

با اینهمه، از روز گذشته، مقامات و چهره های سرشناس ازبکستان به انتشار پیام‌های حزن‌آور در شبکه های اجتماعی مبادرت کرده‌اند که باعث گمانه‌زنی در مورد درگذشت رئیس جمهوری این کشور شده است.

از میرزایف به عنوان یکی از جانشینان احتمالی کریمف نام برده می‌شود

همچنین، گزارش شده است که رفتگران در شهر سمرقند، زادگاه اسلام کریمف، به پاکسازی خیابان‌ها و اماکن عمومی پرداخته‌اند که به این شایعه قوت می‌بخشد که ممکن است این شهر برای برگزاری مراسم خاصی آماده می‌شود.

اسلام کریمف در ژانویه سال ١٩٣٨ متولد شد و در یک یتیم‌خانه پرورش یافت. او بعدها به حزب کمونیست شوروی پیوست و در سال ١٩٨٩ به سمت دبیر اول شعبه حزب در ازبکستان رسید و در سال بعد، از سوی پارلمان محلی به سمت رئیس جمهوری این جمهوری شوروی سابق برگزیده شد.

با فروپاشی اتحاد شوروی و استقلال ازبکستان، آقای کریمف با کسب اکثریت قاطع آرا در انتخابات عمومی، به ریاست جمهوری ازبکستان انتخاب شد و تا کنون این سمت را در اختیار داشته است. منتقدان اسلام کریمف و نهادهای مدافع حقوق بشر از او به عنوان رهبری اقتدارگرا در راس یک نظام سیاسی غیردموکراتیک و فاسد نام می‌برند.