درخواست فعالان حقوق بشر از بریتانیا

پذیرش ۴۰۰ کودک پناهجو از اردوگاه 'جنگل' در کاله

فعالان حقوق بشر می‌گویند حدود ۴۰۰ کودک پناهجو در اردوگاه کاله موسوم به "جنگل"، برای اخد پناهندگی در بریتانیا واجد شرایط هستند.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
پذیرش ۴۰۰ کودک پناهجو از اردوگاه 'جنگل' در کاله
نوآوران -

این فعالان از امبر راد، وزیر کشور بریتانیا درخواست کرده‎اند تا به روند پذیرش این کودکان که اقوام و خانواده‎هایشان در بریتانیا اقامت دارند، تسریع بخشد.

فهرستی شامل اسامی این کودکان امروز، مصادف با سالگرد مرگ آلان کردی، کودک ۳ ساله سوری که تصویر پیکر بی جانش در سواحل ترکیه جهانیان را منقلب کرد، به وزارت کشور تحویل داده می‌شود. آلان یک سال پیش در آب‌های مدیترانه غرق شد.

وزارت کشور بریتانیا گفته است که برای انتقال ۱۵۰ نفر از این کودکان در سال جاری، از قبل برنامه ریزی کرده است.

پناهجو

ده ها نفر از افراد سرشناس از جمله جولیت استیونسون و ونسا ردگریو، بازیگران بریتانیایی، رهبران مذهبی و سیاسی در مقر وزارت کشور بریتانیا تجمع کرده‌اند تا مقامات این کشور را برای انتقال این کودکان، تحت فشار قرار دهند.

بر اساس آمار، گروه "شهروندان بریتانیا" Citizens UK در اردوگاه کاله حدود ۸۰۰ کودک بی‌سرپرست در میان ۷۰۰۰ پناهنده زندگی می‌کنند

این گروه فهرستی شامل ۳۸۷ نفر از این کودکان را تهیه کرده است که اقوامشان در بریتانیا زندگی می‎کنند.

در همین حال عبدالله کردی، پدر آلان، یک سال پس از مرگ او، از اروپا خواسته است تا درهای خود را به روی پناهجویان باز بگذارد.

به جز آلان، ریحان مادر او و گالیپ، برادر پنج ساله‌اش هم در مسیر ترکیه به یونان غرق شدند.

عبدالله کردی که اکنون در شمال عراق زندگی می‌کند در گفتگویی با بی‎بی‎سی گفت او هنوز امیدوار است رهبران جهان بتوانند جنگ در سوریه را متوقف کنند.

آقای کردی که بعد از این حادثه دردناک پیشنهاد اعطای پناهندگی کانادا را رد کرد گفت: "در ابتدا جهانیان برای کمک به پناهجویان سراسیمه شتافتند اما این حالت حتی یک ماه هم طول نکشید. در واقع وضعیت بدتر هم شده است. جنگ شدت گرفت و تعداد بیشتری از مردم از سوریه فرار می‌کنند."

"امیدوارم که رهبران جهانی برای پایان دادن به جنگ‎ها بیشتر تلاش کنند تا مردم بتوانند به زندگی عادی خود ادامه دهند."

bbc منبع: