مرگ رئیس جمهوری ازبکستان اعلام شد

فوت اسلام کریم اوف رئیس جمهوری ازبکستان پس از 26 سال مسئولیت به صورت پیوسته از دوران شوروی تا کنون، تائید شد.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۱
مرگ رئیس جمهوری ازبکستان اعلام شد
نوآوران -

افزون بر سایت خبری روس زبان فرغانه رسانه ها گزارش دادند که دولت ازبکستان امروز (جمعه) این خبر را تائید کرده است.

بنا به این گزارش، رئیس جمهوری ازبکستان در سن 78 سالگی پس از چند روز بستری بودن در بیمارستان به دلیل عارضه خونریزی مغزی در گذشته است.

همچنین بسته شدن فرودگاه سمرقند در ازبکستان بر روی تمامی پروازها و محدود شدن فعالیت آن فقط برای هواپیماهای دارای مجوز ویژه در روز شنبه اجرا شده است.

شبکه تلویزیونی ار. ب. کا در روسیه با اعلام این خبر افزود: انتظار می رود شهر سمرقند زادگاه اسلام کریم اوف فردا (شنبه) میزبان سران 11 کشور عضو جامعه همسود (جمهوری های شوروی سابق) برای شرکت در مراسم خاکسپاری وی باشد.

بنا به این گزارش از شامگاه پنجشنبه عملیات پاکسازی و آماده کردن شهر سمرقند به صورت گسترده آغاز شده است و روزنامه ماسکوفسکی کامسامولتس نیز نوشت که اسلام کریم اوف ممکن است فردا در شهر سمرقند دفن شود.

براساس گزارش های انتشار یافته، ماموران و گشت های پلیس در شهرهای بزرگ ازبکستان به ویژه تاشکند پایتخت این کشور حضور خود را افزایش داده اند.

همچنین اعلام شده است که نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان با هدف شرکت در مراسم خاکسپاری همتای ازبکستانی خود، سفر رسمی به چین را نیمه تمام گذاشته است.

پیش از این نخست وزیر ازبکستان به عنوان جانشین رییس جمهوری این کشور که در آسیای میانه قرار دارد به عنوان محتمل ترین گزینه معرفی شده بود.

میرزایف ضمن نزدیک بودن فرد به خانواده رییس جمهوری کنونی ازبکستان شناخته می شود که افزون بر این مساله از ویژگی محبوبیت بین جامعه نخبگان این کشور نیز برخوردار است.

براساس زندگینامه موجود، «اسلام عبدالغنی یویچ کریم اوف» که در سمرقند از پدر و مادرتاجیک بدنیا آمده، در رشته های اقتصاد و مهندسی مکانیک در مدرسه پلی تکنیک آسیای میانه و انستیتو اقتصاد ملی تاشکند زمان شوروی سابق تحصیل کرده است.

وی سال 1983 به عنوان وزیر اقتصاد ازبکستان این جمهوری وقت شوروی و سپس سال 1986 نایب رئیس شورای وزیران و رئیس اداره برنامه ریزی دولتی ازبکستان شد.

کریم اوف که از سال 1989 دبیر اول حزب کمونیست ازبکستان و سپس 24 مارس 1990 به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد، سال 1991 استقلال این جمهوری را از شوروی اعلام کرد و چندی بعد نیز در اولین انتخابات این کشور با بدست آوردن 68٪ آرا نخستین رییس جمهوری کشور مستقل ازبکستان شد که تاکنون قدرت را در دست دارد.

ازبکستان در آسیای میانه دارای مرز مشترک با افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، و قزاقستان به پایتختی تاشکند است که 474 هزار و 400 کیلومتر مربع مساحت و حدود 27 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد.