بعیدی نژاد به لندن رفت

روابط ایران و بریتانیا به سطح سفیر ارتقا پیدا کرد

حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت خارجه و از مذاکره کنندگان ارشد اتمی، سفیر ایران در بریتانیا شده و رونوشت استوارنامه خود را امروز ۱۵ شهریور (۵ سپتامبر) در لندن به بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا تحویل داد

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۱
روابط ایران و بریتانیا به سطح سفیر ارتقا پیدا کرد
نوآوران -

انتصاب آقای بعیدی‌نژاد به عنوان سفیر جدید ایران در بریتانیا از مدتی پیش به صورت غیررسمی مطرح بود.

نیکولاس هاپتون، کاردار بریتانیا در تهران نیز در توییت کرده که به عنوان سفیر این کشور در ایران منصوب شده است.

پیشتر نیز ایرنا در خبری در همین خصوص گفت که آقای هاپتون، به عنوان سفیر جدید این کشور در ایران منصوب شده و امروز رونوشت استوارنامه خود را به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تحویل داده است.

رسانه‌های ایران به نقل از وزارت امور خارجه این کشور می گویند که دیدار سفرای جدید ایران و بریتانیا با وزرای خارجه کشورهای متقابل "بطور همزمان" در لندن و تهران انجام شده است.

سفارت بریتانیا در تهران یک سال پیش با سفر وزیر امور خارجه بریتانیا به ایران بازگشایی شده بود. سفارت ایران در لندن هم همزمان، طی مراسمی با حضور معاون وزیر خارجه ایران و برخی از مقام های وزارت خارجه بریتانیا، فعالیت رسمی خود را آغاز کرده بود.

روابط دیپلماتیک ایران و بریتانیا از چهار سال قبل از بازگشایی سفارتخانه‌ها (تقریبا پنج سال پیش از ارتقا روابط به سطح سفیر) در پی حمله "خود سرها به ساختمان سفارت بریتانیا در مرکز تهران و اقامتگاه دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت در شمال تهران به پایین‌ترین سطح پیش از قطع کامل روابط رسیده بود.

پس از این حمله، بریتانیا ضمن تعطیل کردن سفارتخانه خود در تهران دیپلمات‎‌های خود را به لندن برگرداند و به دیپلمات‌های ایرانی نیز دستور داد که خاک این کشور را ترک کنند. شورای امنیت سازمان ملل هم این حمله را محکوم کرد.

پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران، دو کشور با انتصاب کاردار غیرمقیم در تهران و لندن، تصمیم به بهبود گام به گام روابط گرفتند.

آقای روحانی و دیوید کامرون نخست وزیر وقت بریتانیا اولین رهبران بلندپایه دو کشور محسوب می شود که پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ با هم ملاقات کرده‌اند.