هشدار مسوول حقوق بشر سازمان ملل در مورد سیاستمداران عوام‌فریب

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در یک کنفرانس امنیتی در لاهه به شدت به سیاستمداران پوپولیست که آنها را عوام فریب و خیال‌پرداز سیاسی نامیده حمله کرده است

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
هشدار مسوول حقوق بشر سازمان ملل در مورد سیاستمداران عوام‌فریب
نوآوران -

 زید رعد حسین به خصوص خیرت ویلدرز سیاستمدار راست افراطی از هلند را متهم کرد که تعصب و عدم بردباری را به عنوان یک سلاح به کار می گیرد. به گزارش بی بی سی، او گفت که ویلدرز و دیگران از جمله دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان در انتخابات آمریکا و نایجل فاراژ سیاستمدار بریتانیایی که برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا کمپین می کرد از همان تاکتیک های گروه موسوم به داعش استفاده می‌کنند. ویلدرز ماه پیش در یک مانیفست انتخاباتی گفت اگر انتخاب شود همه مساجد را خواهد بست، قرآن را ممنوع خواهد کرد و مانع ورود مهاجران مسلمان خواهد شد. حزب آزادی او (پی وی وی) در نظرسنجی ها در هلند پیش از انتخابات سال آینده پیشتاز است. ویلدرز همچنین ماه گذشته در گردهمایی ملی حزب جمهوری خواه در کلیولند اوهایو سخنرانی کرده بود. شعارهای تند در مورد مهاجرت و مسائل اجتماعی از شعارهای محوری کمپین آقای ترامپ بوده است.

زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در آغاز نشست بنیاد صلح، عدالت و امنیت گفت که در بیانیه اش می خواهد خطاب به خیرت ویلدرز، یاران او، و در واقع همه همفکران او - سیاستمداران پوپولیست، عوام فریب و خیال‌پرداز سیاسی صحبت کند. او گفت:‌ من یک مسلمان سفیدپوستم که باعث سردرگمی نژادپرست ها می شود؛ از یک مادر اروپایی و یک پدر عرب. و من هم از دروغ ها و حقایق نیم‌بند، هراس افکنی های آقای ویلدرز و بهره‌برداری او (از احساسات مردم) عصبانی هستم.

حسین مانیفست پی وی وی را زننده توصیف کرد و گفت که‌ ویلدرز وجوه مشترک زیادی با دونالد ترامپ، ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان، مری‌ان لوپن رهبر جبهه ملی فرانسه و نایجل فاراژ رهبر حزب مستقل بریتانیا دارد.

حسین هشدار داد که نباید اجازه داد تنگ نظری و تعصب عادی شود و گفت همه آنها شباهت هایی به نظام عقیدتی اتخاذ شده از سوی داعش دارند:‌ همه آنها به درجات مختلف برای زنده کردن گذشته ای خالص می کوشند؛‌ گذشته‌ای که در آن مزارع زرین محل سکونت مردمانی از نژاد و مذهب واحد است. گذشته ای که بدون شک هرگز در هیچ جا وجود نداشته.

او افزود:‌ اشتباه نکنید، من اقدامات سیاستمداران عوام‌فریب ملی گرا را با داعش مقایسه نمی کنم. اما داعش هم در تبلیغات خود از شیوه ارتباطی مشابه، حقایق نیم‌بند و ساده سازی بیش از حد مسائل بهره می برد. حسین گفت که تعصبات مذهبی و نژادی تحقیرآمیز که کسانی مثل آقای ویلدرز به آن دامن می زنند در بعضی کشورها تبدیل به سیاست رسمی شده است.

او گفت:‌ درباره سرعت گرفتن تبعیض در محل کار می شنویم. کودکان به خاطر تبار قومی و مذهبی خود طرد و بی آبرو می شوند. صرف‌نظر از گذرنامه ای که دارا هستند، به آنها گفته می شود که واقعا اروپایی نیستند، واقعا فرانسوی یا بریتانیایی یا مجار نیستند. کل جوامع کوچک به ظن تبانی با تروریست ها بدنام می شوند. او اخطار داد که فضایی آکنده از نفرت به سرعت می تواند به خشونت زیاد بکشد. حسین هشدار داد که نباید اجازه داد تنگ نظری و تعصب عادی و غالب شود.

در تازه ترین نظرسنجی انجام شده توسط موریس دی هوند، کارشناس سنجش افکار عمومی در هلند، پیش بینی می شود که پی وی وی برنده بیشترین کرسی ها، یعنی ۳۷ کرسی، در پارلمان هلند که ۱۵۰ عضو دارد شود. براساس این نظرسنجی حزب لیبرال نخست وزیر مارک روت (وی وی دی) با ۲۳ کرسی دوم خواهد شد. ویلدرز در ماه مارس به اتهام تحریک نفرت علیه مراکشی ها در دادگاه حاضر شد. محاکمه او قرار است روز ۳۱ اکتبر شروع شود.