یک بام و دوهوای مسکو در خاورمیانه

ادامه حصر خانگی شیخ نعیم قاسم و قرارداد همکاری نظامی با روس‌ها

اعتراضات مردمی بحرین که از ابتدای بهار عربی آغاز شده همچنان ادامه دارد. این روزها منطقه الدراز که منزل شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی شیعیان بحرینی در آن واقع است، مرکز تجمع مخالفانی است که هنوز به تغییرات سیاسی در کشورشان امید دارند. شیخ در حصر است و رژیم آل‌خلیفه هر روز محدودیت های بیشتری بر مخالفان اعمال می کند. وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی نبیل رجب، فعال حقوق بشری بحرینی شده که از چند سال پیش در زندان است.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
ادامه حصر خانگی شیخ نعیم قاسم و قرارداد همکاری نظامی با روس‌ها
نوآوران -

اما در اوج اختلافات سیاسی در داخل بحرین و برخورد تند حکومت این کشور با مخالفان سیاسی، روابط خارجی این کشور با برخی از کشور ها ادامه دارد. روسیه که این روز ها با ورود مستقیم به جنگ داخلی سوریه داعیه مبارزه با افراط گرایی دارد. در مقابل رفتار‌های افراط گرایانه رژیم آل خلیفه با مخالفان سکوت اختیار کرده و با این رژیم قرارداد همکاری نظامی امضا می کند.

مسوولان آل خلیفه برای تحت فشار قرار دادن شیخ عیسی قاسم که در حصر خانگی به سر می برد برق خانه او را قطع کردند. به گزارش پایگاه خبری العهد، مسوولان رژیم آل خلیفه در ادامه اقدامات خود علیه چهره‌های مخالف و حامیانشان، برق منزل آیت‌الله شیخ عیسی قاسم و خانه‌های اطراف آن و نیز میدان الفداء در منطقه الدراز را قطع کردند.

همچنین ماموران آل خلیفه یک کودک بحرینی به نام «مصطفی المتغوی» و تعداد دیگری از تجمع کنندگان در منطقه الدراز را به مدت 15 روز بازداشت کردند. محمد المسلم، رئیس دفتر دادستانی استان (الشمالیه) بحرین در این مورد گفت: دادستانی کل از مرکز پلیس «البریع» گزارشی مبنی بر تجمع گروهی در منطقه الدراز دریافت کرد که در آن هویت برخی از تجمع کنندگان مشخص شده بود. دادستانی بعد از دریافت این گزارش تحقیقات در این زمینه را آغاز کرد و دو متهم که در تجمع به اصطلاح آنها غیرقانونی شرکت داشتند، دستور حبسشان صادر شد آل خلیفه از تاریخ 20 ژوئن گذشته در جهت محاصره و تحت فشار گذاشتن منطقه الدراز سلسله بازداشت‌ها و فشارها محاکمه هایی را آغاز کرده و بعد از آنکه حامیان شیخ عیسی قاسم اعلام کردند در اعتراض به لغو تابعیت این عالم شیعه در اطراف منزل او دست به تحصن خواهند زد، رژیم آل خلیفه منطقه را محاصره کرد.

   درخواست آمریکا برای آزادی فوری  نبیل رجب 

وزارت خارجه آمریکا با ابراز نگرانی از ادامه بازداشت نبیل رجب، فعال حقوق بشری بحرین خواهان آزادی هرچه سریع تر او شد. به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از بازداشت نبیل رجب، از برجسته‌ترین فعالان حقوق بشری بحرین ابراز نگرانی کرد.

این بیانیه دو روز پس از آن منتشر شد که روزنامه نیویورک تایمز مطالبی را در انتقاد از وضعیت حقوق بشر در بحرین و همچنین جنگ یمن به نبیل رجب نسبت داده بود و اعلام شد که دادستانی استان شمالیه بحرین تحقیقاتی را در خصوص این مطالب آغاز کرده است. به رغم آنکه دادستانی بحرین نام متهم این پرونده را ذکر نکرد، فعالان بحرینی معتقدند که اتهامات وارده متوجه نبیل رجب است، در حالی که این فعال بحرینی اعلام کرده هیچ ارتباطی با روزنامه مذکور و مطالب منتشر شده ندارد. مارک تونر، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا با ابراز نگرانی شدید درباره ادامه بازداشت نبیل رجب و طرح اتهامات جدید علیه وی اعلام کرد: از دولت بحرین می‌خواهیم که هرچه سریع‌تر نبیل رجب را آزاد کند. ما در خصوص وضعیت حقوق بشر بحرین به طور کلی نگرانیم و رایزنی‌هایمان را با دولت این کشور در خصوص تمامی این مسائل ادامه می‌دهیم. از سوی دیگر دادگاه کیفری بحرین بررسی پرونده نبیل رجب به اتهام انتقاد از جنگ یمن و درخواست بهبود اوضاع زندانیان سیاسی در زندان جو در بحرین را به 15 مهر موکول کرد.

   امضای 4 سند همکاری میان بحرین و روسیه

روز گذشته رسانه های روسی از امضای چندین یادداشت همکاری میان روسیه و بحرین در زمینه نظامی و گاز خبردادند. به گزارش روسیا الیوم، حمدبن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین در سفرش به روسیه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور دیدار و درباره تحولات منطقه به ویژه اوضاع سوریه بحث و گفت‌وگو کردند. همچنین مسوولان شرکت‌های روسی و بحرینی در حضور رهبران دو کشور چهار سند همکاری دوجانبه در زمینه‌های همکاری نظامی، فنی و گاز امضا کردند.

علاوه بر این دو طرف با تشکیل کمیته دولتی مشترک برای همکاری تجاری-اقتصادی و علمی و فنی و همکاری نظامی توافق کردند. پوتین در دیدار با پادشاه بحرین ابراز امیدواری کرد که وی طی بازدیدش از همایش نظامی بین المللی ارتش 2016 از توانایی‌های مجتمع صنایع نظامی روسیه اطلاع یافته باشد. پادشاه بحرین نیز بر اهمیت مشارکت هیات‌های نظامی بحرینی در این همایش برای بهره بردن کافی از مهارت‌های نظامی روسیه تأکید کرد.