آتش‌بس در سوریه همزمان با عید قربان

تعیین سرنوشت توافق آمریکا و روسیه در میدان نبرد

«جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا و «سرگئی لاوروف» در پایان نشست روز شنبه خود اعلام کردند بر سر آغاز آتش بس در سوریه که قرار است از ۱۲ سپتامبر جاری آغاز شود، توافق کرده‌اند. مطابق پیش بینی‌ها نقطه تمرکز این توافق که «برنامه کاری» نام دارد، بر روی شهر حلب است.

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
تعیین سرنوشت توافق آمریکا و روسیه در میدان نبرد
نوآوران -

جنگ حلب نسبت به سایر مناطق درگیر در سوریه اهمیت مضاعفی دارد. واقعیت‌های میدانی و حساسیت‌های موجود بر موقعیت استراتژیک حلب تا اندازه‌ای است که آینده سوریه را می‌توان به سرنوشت جنگ در این شهر پیوند زد. 

توافق آمریکا و سوریه که قرار است از روز عید قربان به اجرا در آید، چند بند دارد. به گزارش ایسنا مهمترین بند این توافق، آتش‌بس آزمایشی است که از صبح روز دوشنبه آغاز می‌شود و در پی آن تمامی طرف‌ها باید از جاده کاستیلو در شمال حلب عقب‌نشینی ‌کنند. پس از آن، توقف درگیری‌ها در جنوب و غرب حلب تضمین می‌شود. 

 شاهراه «کاستیلو» تنها گذرگاه ارتباطی میان ریف حلب و مناطق اطراف آن است که گروه‌های مسلح داخل شهر حلب می‌توانند از طریق آن تجهیزات، نیرو و مهمات دریافت کنند. وزیر خارجه روسیه گفت: گام‌ اول، شاملِ تاکید بر آتش‌بس و اتخاذ گام‌های لازم برای اطمینان از توقف ۴۸ ساعته درگیری‌ها و سپس تدوام آن است.

به گزارش پایگاه خبری «الوقت» ابتدا آتش‌بس به مدت 48 ساعت اعلام و پس از آن 48 ساعت دیگر تمدید خواهد شد. سپس یک مرحله هفت‌روزه برای ثبات و پایبندی به عدم خونریزی از سوی  طرفین آغاز می شود. 

 پایگاه خبری شبکه «الجزیره» قطر نوشت: پس از این هفت روز، آمریکا و روسیه یک مرکز مشترک برای نظارت بر توقف درگیری‌ها تشکیل خواهند داد. پروسه جداسازی گروه‌های تندرو و میانه‌رو نیز در همین مرکز انجام و حملات آینده فقط علیه تروریست‌ها انجام صورت می گیرد.

به گفته لاوروف، فقط آمریکا و روسیه این حملات را انجام خواهند داد.  وی تاکید کرد مسکو جزئیات توافق جدید را به دولت سوریه اطلاع داده و دمشق آماده اجرای آن است. در عین حال وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: «هیچ‌کس نمی‌تواند برای اجرای توافق حاصل شده با آمریکا به طور صد در صد ضمانت بدهد.

پایگاه خبری «اسکای نیوز» نوشت وزیر امورخارجه آمریکا در این نشست ابراز امیدواری کرده که این توافق باعث کاهش آلام مردم سوریه شود.

پس از اعلام این خبر، جامعه جهانی با استقبال از توافق آمریکا و روسیه آن را گامی موثر در کاهش خشونت‌ها در سوریه دانست.

 «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه از آتش‌بس در سوریه استقبال و وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد مشغول آماده‌سازی کاروان حامل کمک‌های بشردوستانه جهت وارد شدن به شمال «حلب» از طریق نیروهای سازمان ملل است. همچنین «استفان دی میستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه نیز گفت: «سازمان ملل از توافق دو طرف روس و آمریکا استقبال می‌کند».

با این‌حال آنچه در توافق آمریکا و روسیه اعلام شده تا رسیدن به مرحله عمل راه دشواری در پیش دارد. به گزارش الجزیره، مخالفان سوری در اولین واکنش به این توافق اعلام کردند نسبت به اجرایی‌شدن این توافق مطمئن نیستند زیرا این طرح بر روی جنبه‌های امنیتی و نظامی متمرکز شده و چشم‌اندازی برای یک راه‌حل سیاسی ارائه نمی‌کند. «مرح البقاعی» سخنگوی هیأت عالی مخالفان سوری به شبکه الجزیره گفت: «این توافق، طرح روسیه بوده که آمریکا تحت فشارهای مسکو با آن موافقت کرده است».

از سوی دیگر، عقب نشینی از جاده کاستیلو که در متن توافق آمریکا و روسیه به آن اشاره شده یکی از دشوارترین کارها در میدان نبرد است. همه طرف‌های درگیر در حلب مدتهاست بر سر به دست گرفتن این شاهراه ارتباطی جنگیده و تلفات انسانی زیادی را متحمل شده‌اند. اکنون این نگرانی وجود دارد که پس از عقب نشینی همه جانبه از این جاده، یکی از طرفین بتواند بر همه این شاهراه تسلط یابد و سرنوشت جنگ را به نفع خود تغییر دهد.

در واقع سرنوشت توافق آمریکا و روسیه نه در اتاق فکرهای سیاسی بلکه در میدان نبرد تعیین می‌شود. این که همه اطراف نیروهای خود را ازاین جاده تخلیه کنند و پایبند به توافقی باشند که صرفا به جنبه‌های نظامی توجه دارد، در هاله‌ای از ابهام است. بعید نیست که تحولات میدان نبرد، رؤیای واشنگتن را برای برقراری آتش بس در سوریه ناکام بگذارد.