برای حفظ منافع مردم

دستیابی به آشتی ملی در فلسطین ضروری است

فلسطینی‌ها امسال در حالی عید قربان را جشن گرفتند که کشمکش‌های داخلی بین مسوولان حکومت خودگردان و حماس کماکان ادامه دارد. در آخرین اظهارنظرها «خالد مشعل» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) تاکید کرد که دستان پشت پرده و دخالت‌های خارجی دلیل اصلی به هم خوردن فضای آشتی ملی و عدم تحقق آن میان گروه‌های فلسطینی است.

  1. ۱۰ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
دستیابی به آشتی ملی در فلسطین ضروری است
نوآوران -

              وضعیت گفت‌وگوهای آشتی ملی فلسطین

به گزارش ایسنا، خالد مشعل در گفت‌وگو با روزنامه «الوطن» قطر ضمن اشاره به این مطلب، افزود، اگر فلسطینیان به حال خود گذاشته شوند، با عزم و اراده ملی می‌توانند مشکلات و بحران‌های پیش روی خود را حل و فصل کنند.

البته مشعل، مشکلات بر سر راه تحقق آشتی ملی بین گروه‌های فلسطینی را محدود به دخالت خارجی ندانست و گفت: «فلسطینیان نیز تا حدی در این زمینه مقصر هستند زیرا در تحقق 3 اولویت اصلی تعلل به خرج داده‌اند که این 3 اولویت عبارتند از: پایان دادن به دودستگی و اختلافات داخلی، تحقق آشتی ملی و دمیدن روحی تازه در نهادهای داخلی فلسطین».

یک ماه پیش در حالی که قرار بود توافق تشکیل حکومت وفاق ملی در فلسطین میان احزاب و گروه‌های مختلف از جمله حماس امضاء شود، به علت بروز اختلاف میان حماس و محمود عباس این توافق صورت نپذیرفت. « سامی ابوزهری» سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) اعلام کرد: «محمود عباس خود زمینه‌های شکست توافق را فراهم کرد».

ابوزهری تاکید کرد: «عباس می‌خواست بعد از تشکیل حکومت توافق ملی، نیمی از کابینه را تغییر دهد و اعضای جنبش فتح را جایگزین کند که این موضوع در توافق وجود نداشت و ما آن را نپذیرفتیم».

از سوی دیگر«عزام احمد» عضو شورای مرکزی جنبش«فتح» عدم آمادگی حماس برای پایان دادن به اختلافات را دلیل اصلی شکست گفت‌وگوهای آشتی ملی فلسطین اعلام کرد.

عزام احمد به شبکه «المنار» لبنان گفت: «حماس چگونه از پایان دادن به اختلافات حرف می‌زند، در حالی که حاضر به قبول برنامه سیاسی تهیه شده توسط سازمان آزادیبخش فلسطین(فتح) نیست». وی تاکید کرد: سخنان مسوولان حماس درباره موافقت با سند وفاق و آشتی ملی صحت نداشته و به منظور گمراه کردن افکار عمومی بیان شده است.

      ضرورت آشتی ملی برای مصالح مردم فلسطین 

مردم فلسطین، دهها سال است که با ناامنی، قتل و کشتار روزمره و تبعات مربوط به درگیری با طرف اسرائیلی روبه‌رو هستند. نسل‌هایی که در طی این مدت در فلسطین پرورش یافته است با انواع محرومیت از استانداردهای زندگی روبرو بوده اند. از سوی دیگر، آوارگی و از دست دادن منزل، کمترین خطری بوده که در سال‌های اخیر به خاطر شدت گرفتن پروژه‌های شهرک‌سازی اسرائیل، شهروندان فلسطینی را تهدید کرده است. در این میان اختلافات درونی بین گروه‌های فلسطینی همچون قوز بالاقوز بر آلام این مردم افزوده است. تا زمانی همه گروه‌های فلسطینی زیر یک پرچم جمع نشوند، تهدیدات دشمن اسرائیلی برای آن‌ها چندین برابر است. ملتی که نمایندگان آن نزد بخشی از مردم خود دچار مشکل مشروعیت باشد، چگونه می‌تواند در مجامع بین‌المللی با اعتماد به نفس حاضر شده و از موضع قدرت با دنیا سخن بگوید.

مساله دیگر اقتصاد فلسطین است. اسرائیل به لطف حمایت‌های گسترده آمریکا و دیگر کشورهای غربی توانسته است موقعیت مناسبی بین کشورهای خاورمیانه و حتی جهان در عرصه اقتصادی پیدا کند. اقتصاد تل‌آویو مبتنی بر بازار و تکنولوژی است. کالاهای با فناوری پیشرفته و محصولات کشاورزی مهم‌ترین اقلام صادراتی اسرائیل هستند. در مقابل مردم فلسطین ابزارهای توسعه اقتصادی را به دلایل مختلف در اختیار ندارند و شاهد نوعی تبعیض و عدم موازنه در وضعیت اقتصادی بین دوطرف هستیم. 

هفته گذشته، خبرگزاری فرانسه از ژنو، گزارش داد آژانس توسعه سازمان ملل، فهرستی طولانی ازموانع توسعه اقتصاد فلسطین منتشر کرده که در همه موارد، اقدامات اسرائیل دلیل آن بوده است. از جمله آنها می‌توان به اشغال زمین‌های فلسطینیان و در اختیار گرفتن آب و منابع طبیعی آنها اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، محدودیت‌های وضع شده اسرائیل علیه جابه‌جایی مردم و کالاها، تخریب منازل مسکونی، قطع درختان، از بین بردن دارایی‌های مردم فلسطین و توسعه پروژه‌های شهرک‌سازی، همگی باعث آسیب دیدن اقتصاد فلسطینی‌ها شده است. علاوه براین، آژانس توسعه سازمان، درآمد سرانه فلسطینی‌ها را همچنان پایین تر از رقم مربوط به پیش از شروع جنگ غزه دانست. جنگ غزه در سال 2014 خسارت‌های اقتصادی گسترده‌ای در این منطقه به بار آورد که میزان آن حدود سه برابر رقم تولید ناخالص داخلی غزه برآورد می‌شود.

آژانس توسعه سازمان ملل در این باره اعلام کرد به تعویق افتادن بازسازی غزه در پی محاصره اسرائیل و همچنین نبود کمک‌های کافی جامعه بین‌المللی باعث شده است 91 درصد منازل آسیب دیده در غزه همچنان ویران باقی بمانند و 75 هزار نفر نیز بی سرپناه باشند.

حال اگر بخواهیم به تغییر وضعیت اقتصاد فلسطین فکر کنیم، چه کسی می‌تواند دست اسرائیل را از تجاوز به دارایی‌های فلسطینیان، کوتاه و زمینه را برای شکوفایی اقتصادی، بازسازی مناطق جنگ زده و بهبود وضعیت زندگی مردم فراهم کند؟ قطعا پاسخ یک دولت متحد و مقتدر است. گزینه‌ای که در شرایط کنونی برای مردم فلسطین بیشتر شبیه یک رویاست.

              آینده گفت‌وگوهای آشتی ملی

وضعیت گفت‌وگوهای داخلی گروه‌های مختلف فلسطینی بسیار مبهم است. هر بار که پیشرفتی در مذاکرات فلسطینی‌ها انجام و امیدها برای متحد شدن صفوف بالا می‌گیرد یکی از طرفین توافق را غیر قابل قبول می‌داند. هر دوطرف با متهم کردن دیگری به دستور گرفتن از کشورهای دیگر تلاش می‌کنند مسوولیت شکست تلاش‌های انجام شده را به دوش دیگری بیندازد.

اما تا چه زمانی می‌توان به این روند ادامه داد و شکست گفت‌وگوها به نفع چه کسی است؟ در واقع همه می‌دانند که فتح و حماس برای برخورداری از یک جایگاه قدرتمند برای ملت فلسطین چاره‌ای جز اتحاد ندارند. مشکلات اقتصادی، فقر و بی‌خانمانی، دیگر مواردی هستند که جز با اتحاد و آشتی ملی، امکان حل آنها وجود ندارد. ممکن است برخی گروه‌های فلسطینی نگران از دست دادن کمک‌های مالی خارجی در صورت توافق و صلح ملی باشند اما این کش و قوس پیدا کردن توافق و اعلام مخالفت‌ها نیز نمی‌تواند در دراز مدت ادامه پیدا کند. شهروندان فلسطینی که بار مشکلات ناامنی، بی‌خانمانی و اقتصاد ضعیف را به دوش می‌کشند، به طور قطع خواهان توافقی هستند که وضعیت زندگی آنها را بهتر می‌کند. از طرفی دستیابی به این توافق می‌تواند مقدمه‌ای برای احقاق حقوق از دست رفته آنها در مجامع بین‌المللی باشد. گروه‌های فلسطینی با درک این ضرورت، سرانجام راه‌حلی جز توافق پیش روی خود نخواهند داشت اما اینکه چه زمانی این ضرورت از جانب مقامات دو گروه عمده فلسطینی درک شود در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.