بان کی‌مون:

اظهارات نتانیاهو درباره شهرک‌‌سازی شرم‌آور است

اظهارات اخیر«بنیامین نتانیاهو» درباره سیاست‌های شهرک‌سازی تل آویو موجب واکنش‌های زیادی در سطح دنیا شده است. نتانیاهو در آخرین اظهارات خود شهرک‌سازی‌های اسرائیل را «مانعی در راه تحقق صلح در منطقه» ندانست. وی در ادامه مدعی شد: «رهبری فلسطین تنها یک پیش‌شرط برای تشکیل کشور مستقل خود دارد و آن پیش‌شرط این است که هیچ یهودی در کشور جدید ساکن نباشد».

  1. ۱۰ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
اظهارات نتانیاهو درباره شهرک‌‌سازی شرم‌آور است
نوآوران -

نخست وزیر اسرائیل، در ادامه، حمایت کاخ سفید از تخلیه شهرک‌ها را تلاش برای «پاک‌سازی نژادی یهودیان» نامید. وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به این ادعاهای نتانیاهو آنها را سخنانی هدفمند علیه سیاست‌های واشنگتن در مورد شهرک‌سازی‌ها دانست و گفت: ما این مساله را که مخالفت با شهرک‌سازی‌ها تلاش برای «پاکسازی نژادی یهودیان» خوانده شود، رد می‌‌کنیم. دبیرکل سازمان ملل نیز ضمن انتقاد از اظهارات نتانیاهو درباره مخالفان شهرک‌سازی‌ها، این سخنان را شرم‌آور خواند. وی تأکید کرد: ما باید واقع بین باشیم. به لحاظ قوانین بین‌المللی شهرک‌سازی‌ها غیرقانونی است. باید اختناق و ظلم در اراضی فلسطینی پایان یابد. دبیرکل سازمان ملل افزود، بر اساس آمارهای رسمی اسراییل، ساخت شهرک‌های جدید در نیمه دوم سال 2016، به بالاترین سطح خود از سه سال پیش رسیده است. «سعید ابوعلی» معاون دبیرکل اتحادیه عرب در امور فلسطین و اراضی عربی نیز ضمن محکوم کردن تلاش‌های نتانیاهو در راستای مشروعیت بخشیدن به شهرک‌سازی در کرانه باختری و قدس اشغالی، اظهارات او را «اوج خودکامگی» نامید. کارشناسان مسائل فلسطین اشغالی، اظهارات نتانیاهو را تلاش برای «تشکیل یک کشور دوملیتی و نه دو کشور مستقل» ارزیابی می‌کنند.

        پروژه‌های شهرک‌سازی اسرائیل

یک ماه پیش از اظهارات اخیر نتانیاهو، تل آویو از دو طرح جدید برای شهرک‌سازی در «بیت لحم» و «الخلیل» پرده برداشت. مطابق این دو طرح، اسرائیل، خط سبز مرزی را نادیده گرفته و اراضی جدیدی را به اشغال خود در می آورد‌ که مساحت آن تا این لحظه به شکل دقیق مشخص نشده است. این طرح‌ها که به تعبیر سخنگوی سازمان مدیریت شهری اسرائیل، طرح‌هایی استراتژیک برای تغییر در منطقه جنوب ارتفاعات الخلیل هستند، مراحل اولیه خود را طی می‌کنند. در همان زمان، طرح توسعه شهرک‌های پشت خط سبز در شهر قدس تصویب‌شد. این طرح شامل 700 واحد مسکونی در محله «راموت» به سمت شرق است. به دنبال اعلام این طرح‌ها «صائب عریقات» دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین(ساف) اعلام کرد پرونده‌ای در ارتباط با این شهرک‌سازی‌ها به دادگاه کیفری بین‌المللی تحویل داده شده و طرف فلسطینی خواستار تحقیقات قضایی بین‌المللی در این زمینه است. دو هفته بعد از این خبر «ریاض منصور» سفیر فلسطین در سازمان ملل اعلام کرد: «شورای امنیت هفته دوم ماه اکتبر جلسه‌ای غیر رسمی درباره شهرک‌سازی‌های اسرائیل برگزار خواهد کرد. وی گفت لازم است شورای امنیت تدابیر مشخصی را برای مجبور کردن اسرائیل به توقف شهرک‌سازی‌ها در اراضی ما اتخاذ کند. ما از این شورا می‌خواهیم گام‌های عملی را برای توقف اقدامات اسرائیل و امکان اجرای راهکار تشکیل دو کشور اتخاذ کند».

        وضعیت گفت‌وگوهای صلح خاورمیانه

مذاکرات صلح خاورمیانه پس از مخالفت اسرائیل با توقف شهرک‌سازی‌ها و آزادکردن اسیران فلسطینی در آوریل 2014 متوقف و تلا‌ش‌ها برا از سرگیری آن تاکنون ناکام مانده است. روسیه که مدتی است در جهت پررنگ تر کردن نقش خود در تحولات منطقه، اقدامات گسترده‌ای در عراق و سوریه انجام داده، در زمینه بحران فلسطین نیز تماشاگر باقی نمانده است. هر چه در سال‌های گذشته، آمریکا سعی داشت مهم‌ترین بازیگر مشکل فلسطین و خط‌دهنده اصلی این پرونده باشد، در شرایط کنونی روسیه با تعیین نماینده ویژه در امور فلسطین سعی دارد ابتکار عمل را به دست بگیرد. اما حل و فصل بحرانی که چندین دهه تلاش‌های جهانی برای یافتن راه حل آن ناکام مانده، نه تنها آسان نیست بلکه موضع‌گیری‌ها و سیاست‌های اسرائیل هر روز این پرونده را پیچیده‌تر می‌کند. با وجود این مشکلات، روسیه اخیرا فعالیت‌های فشرده‌ای برای میزبانی گفت‌وگوهای صلح انجام داده که در آخرین اقدام، روز جمعه پایگاه خبری «روسیا الیوم» به نقل از دفتر اطلاع‌رسانی کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه و نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در یک تماس تلفنی درباره شرایط موجود میان اسرائیل و فلسطین از جمله احتمال از سرگیری مذاکرات مستقیم میان دو طرف گفت‌وگو در مورد ادامه تماس‌ها در سطوح مختلف توافق کردند. خبر توافق طرف اسرائیلی و فلسطینی با مسکو برای از سرگیری گفت‌وگوها در یک ماه اخیر، چندین بار تایید و سپس تکذیب شده است. نوسان موضع‌گیری‌ها درباره از سرگیری مذاکراتی که دوسال است به حال خود رهاشده، نشان از پیچیدگی این امر می‌دهد. طرف اسرائیلی با گسترش شهرک سازی و دست برنداشتن از اشغال زمین‌های جدید و طرف فلسطینی با عدم وحدت کلمه و اختلافات داخلی بر سر میزان قدرت حکومت خودگردان برای چانه زنی در مذاکرات، هربار موجب شکست تلاش‌ها برای گفت‌وگوهای جدید شده‌اند اما در این میان، شاید مسکو در ادامه تلاش برای بازپس‌گیری نقش خود به عنوان یک کشور قدرتمند در عرصه سیاسی، بتواند طرفین را پای میز مذاکره بیاورد.